Податок на утримання церкви: особливості оподаткування релігійних організацій
Законодавство України передбачає певний податковий режим для релігійних організацій.
Факти ICTV дізнавалися, який податок платить церква.
Чи платять церкви в Україні податки
Серед принципів у податковому кодексі – рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу.
Та все ж церкви мають певні пільги. Безпосередньо на релігійну діяльність та пожертви податки не сплачуються. Це означає, що кошти, які віряни передають церкві як пожертви, не оподатковуються.
Що вказано у Податковому кодексі:
- У статті 197 ПК зазначено, що до операцій, які звільняються від оподаткування, належить надання релігійними організаціями культових послуг та предметів культового призначення. Йдеться про послуги, які стосуються хрещення, укладення шлюбу, тобто вінчання, похоронів, молебнів, панахид та освячення. Також не доведеться платити податки на предмети культового призначення, а саме на свічки, ікони, хрести, покривала, медальйони з релігійною символікою, а також блюдця і посуд, які призначені для релігійних обрядів.
- У статті 266 ПК зазначено, що звільняються від оподаткування об’єкти нерухомості, які перебувають у власності релігійних організацій та використовуються для їхньої статутної діяльності. Тобто податку на утримання церкви, а саме на приміщення, немає. Але доведеться сплачувати податки на об’єкти нерухомості, в яких здійснюється якась виробнича чи господарська діяльність.
- У статті 283 ПК сказано, що земельні ділянки, які надані для будівництва та обслуговування будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, що зареєстровані у встановленому порядку, не підлягають оподаткуванню земельним податком.
Але оподатковується господарська діяльність. Отже, якщо церква займається підприємницькою діяльністю, здає в оренду приміщення, то на прибуток від цієї діяльності сплачуються податки на загальних підставах.
Як фінансується церква
Основними джерелами фінансування церков в Україні є:
- Пожертви вірян – це найбільш поширений і традиційний спосіб фінансування.
- Парафіяни можуть робити добровільні внески на утримання храму.
- Якщо церква займається підприємницькою діяльністю, то прибуток від неї використовується для фінансування церковних потреб.
- Благодійні внески юридичних осіб. Тобто компанії та організації можуть надавати благодійну допомогу церкві.
Держава може надавати фінансову підтримку на реставрацію історичних церков або на інші релігійні проєкти.
Податок на церкву: за що потрібно платити
Пожертви вірян на користь релігійних організацій, як і доходи громадських об’єднань та інших неприбуткових структур, звільняються від оподаткування. Це означає, що кошти, отримані від вірян, можуть використовуватися безпосередньо на релігійну діяльність без додаткових податкових відрахувань.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Водночас релігійні організації, як і будь-який роботодавець, зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок та податок на доходи фізичних осіб за своїх працівників.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-14 17:45:00