Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Поїдання котів, замахи, суди і шалені гроші: найгучніші скандали виборів у США

Фото: Getty Images

Сполучені Штати повним ходом рухаються до президентських виборів, які заплановані у вівторок, 5 листопада.

Утім, за час передвиборчих перегонів у США, як з боку демократів, так і з боку республіканців, головна політична подія – вибори – просочилися безпрецедентною сумішшю скандалів, судових справ і навіть замахом на життя одного з кандидатів.

Факти ICTV зібрали головні скандали періоду виборів 2024 року в США.



Суд проти кандидатів у президенти США

На сьогодні двома кандидатами на виборах є колишній президент США Дональд Трамп і чинна віцепрезидентка Камала Гарріс, яка змінила в передвиборчих перегонах чинного главу Білого дому Джо Байдена.

За час передвиборчих перегонів колишній очільник Білого дому Трамп і чинний лідер Америки Байден, були обтяжені судовими справами. Утім, за чинною кандидаткою Гарріс гучних політичних судових розглядів поки що не числиться.

За 2024 рік Трамп пройшов кілька судових процесів: йому висували обвинувачення, пов’язані з платою порнозірці за мовчання, поводженням із секретними документами та ймовірними зусиллями з фальсифікації виборів 2020 року.

У всіх трьох випадках, які зачіпають суть принципу верховенства закону, Трампу висунули кримінальні обвинувачення, у деяких із них суди навіть назвали колишнього президента США винним.

Утім, Верховний суд США не став перешкоджати тому, щоб Трамп балотувався в президенти 2024 року. Судді, серед яких більшість становлять республіканці, вирішили, що колишній президент Дональд Трамп має частковий імунітет від судового переслідування за дії, вчинені під час його перебування на посаді глави держави.

Реагуючи на рішення суду, Дональд Трамп тоді назвав цей крок “перемогою демократії”.

Замахи на Трампа

13 липня 2024 року під час мітингу в місті Батлер, штат Пенсильванія, чоловік скоїв замах на республіканця Дональда Трампа, коли той виступав на мітингу.

Як результат, стрілець зачепив вухо кандидата в президенти, з якого пішла кров.

Інший учасник мітингу, Корі Комператоре, внаслідок замаху дістав вогнепальне поранення і загинув.

Після замаху на життя Трампа, республіканця оточила охорона, закривши його тілами. Однак незабаром Дональд Трамп встав, підняв у небо кулак і тричі повторив слово “Боріться!”, звертаючись до присутніх на мітингу.

Образ Трампа, який тримає кулак над головою і закликає до боротьби, став символом серед електорату республіканця. Донині прихильники Трампа виготовляють футболки, кухлі та роблять плакати з цим моментом, який їм запам’ятався.

Фото: Getty Images

Як підсумок, замах на колишнього президента і чинного кандидата, викликав скандал з приводу ефективності роботи Секретної служби США, яка повинна забезпечувати безпеку для головних осіб держави.

Це призвело до подальших слухань у Конгресі з приводу помилок Секретної служби, створення цільової групи Палати представників у Конгресі США з розслідування вбивства і в кінцевому підсумку до відставки директора Секретної служби Кімберлі Чітл.

Однак був і другий замах на Трампа, скоєний під час цих передвиборчих перегонів.

Утім, на відміну від першого замаху, 15 вересня Секретна служба змогла припинити другу спробу замаху на Трампа, коли той грав у гольф у своєму гольф-клубі у Вест-Палм-Біч у Флориді.

Пізніше стало відомо, що 58-річний Раян Веслі Рут був звинувачений у федеральних злочинах із застосуванням зброї за те, що нібито сховався в кущах, які оточують міжнародне поле для гольфу Трампа. У нього при собі був автомат АК-47, оптичний приціл і камера GoPro.

Згідно з судовими документами, він просидів у кущах щонайменше 12 годин, прийшовши туди приблизно о 2 годині ночі.

Зміна Байдена на Гарріс. Як демократи поміняли кандидата в президенти

У червні відбулися перші дебати між кандидатами від двох головних американських політичних партій – між Трампом і на той момент ще лідером демократів Джо Байденом.

Традиційно, дебати відіграють важливу роль у політичному житті та напередодні виборів, оскільки на них американці можуть почути відповіді кандидатів на важливі для суспільства питання, а також подивитись, як обидва кандидати поводяться в кадрі та на публіці.

Ці дебати не стали винятком. Під час виступу був помітний явний контраст між Трампом і Байденом, оскільки республіканець був активний, бадьорий і впевнено відповідав на запитання. Натомість Байден багато затинався, плутався в словах, дивився в стелю і, як могло виглядати збоку, міг безпричинно посміхатися або проявляти дивну для глядача поведінку.

Варто визнати, що на той момент від 81-річного президента США Байдена не чекали багато чого, однак і тих очікувань, які були, він не виправдав.

Як результат, більша частина Демократичної партії США виступила з вимогою до свого лідера, щоб Байден зняв свою кандидатуру.

Глава Білого дому тривалий період часу упирався, виправдовуючи свою поведінку на дебатах втомою. Однак уже за місяці, 21 липня, Байден все ж пішов на поступки однопартійцям, знявши свою кандидатуру та підтримавши водночас Камалу Гарріс, свою віцепрезидентку, як можливу майбутню лідерку країни.

Фото: Getty Images

 

“Вони їдять кішок”: Трамп брехливо висловився про мігрантів на дебатах

Інший скандальний приклад із дебатів, цього разу перших і єдиних між Трампом і Гарріс, стався з вини республіканця.

Тоді кандидат у президенти США від Республіканської партії зробив безліч неправдивих тверджень, проте особливу увагу привернула його заява про те, що гаятинські іммігранти в Спрінгфілді, штат Огайо, крадуть домашніх тварин – собак і котів – у місцевих жителів, після чого з’їдають їх.

– Вони їдять собак! Люди, які прийшли. Вони їдять котів! Вони їдять, вони їдять домашніх тварин людей, які там живуть, – сказав Трамп під час дебатів.

Реагуючи на цю заяву під час дебатів, опонентка Трампа, Камала Гарріс, розсміялася і похитала головою.

Ведуча дебатів тоді сказала, що не було жодних достовірних повідомлень про те, що домашні тварини постраждали.

Трамп у відповідь на це заперечив, що бачив телеінтерв’ю людей, які говорили, що їхніх собак забрали і з’їли.

Після цього безліч як американських, так і інших великих медіа неодноразово перевіряли інформацію про те, чи були подібні випадки з поїданням домашніх тварин у цьому місті. Підтверджень слів Трампа медіа-організації не знайшли.

Утім, заява Трампа про мігрантів, які поїдають тварин, розійшлася на меми, а користувачі в мережі почали робити пародії та пісні з кандидатом від республіканців.

$1 млн від Маска щодня за підтримку Трампа

Цей передвиборчий період у США став знаменний і тим, наскільки активну роль беруть зірки та інші впливові медійні особистості в підтримці того чи іншого кандидата.

Так, одним із таких яскравих прикладів став Ілон Маск, підприємець-мільярдер, який підтримав колишнього президента Дональда Трампа.

У жовтні Маск оголосив про план роздавати по $1 мільйону щодня до 5 листопада випадково обраній людині, яка підписала петицію його комітету політичних дій.

Щоб виграти гроші, підписант має бути зареєстрованим виборцем зі “хиткого” штату – і цей критерій спричинив побоювання, що Маск може порушити федеральний закон, згідно з яким незаконно платити людям (або пропонувати їм стимули) за реєстрацію або голосування.

Ілон Маск на мітингу у підтримку Дональда Трампа у Пенсильванії / Getty Images

Це призвело до того, що окружний прокурор Філадельфії подав позов проти Маска і його комітету America PAC, заявивши, що подібна лотерея порушує закони Пенсільванії про захист прав споживачів, і попросивши суддю зупинити подібний конкурс на час розгляду позову.

Позов Краснера послідував за скаргою громадської правозахисної групи Public Citizen, поданою до Федеральної виборчої комісії, яка стверджує, що конкурс порушує закон про фінансування виборчих кампаній, оскільки “мета винагороди в $1 млн за підписання петиції, очевидно, полягає в тому, щоб мотивувати реєстрацію виборців та голосування на виборчих дільницях тих, хто симпатизує кандидатурі Дональда Трампа в ключових штатах, де відбуватимуться президентські вибори у 2024 році”.

Мін’юст США також надіслав листа юристу PAC Маска з попередженням про те, що конкурс може порушувати закон.

Петицію поширює America PAC під керівництвом Маска, який узяв на себе більшу частину в залученні підтримки для Трампа в ключових штатах. Мільярдер Маск приділив Пенсільванії особливу увагу, проводячи там заходи, зокрема один, під час якого він вручив жінці у футболці з Трампом величезний чек на $1 мільйон.

Загалом, крім цієї лотереї, за відомостями преси, Ілон Маск витратив десятки мільйонів доларів на підтримку Трампа.

Скільки кандидати в президенти США витратили на вибори

Окрім підтримки Маска, ці вибори також стали одними з найдорожчих. Кандидати та сторонні організації, мобілізують шалені кошти, яких не було в попередні роки, за винятком виборів у 2020 році.

Президентські вибори в США 2024 року, після свого завершення, ймовірно, стануть найдорожчими в сучасній історії.

У цих виборчих перегонах президентські кампанії отримують фінансування за двома напрямками: передвиборчі комітети кандидатів безпосередньо збирають гроші для підтримки претендентів на перемогу у 2024 році. Водночас сторонні комітети, такі як Super PACs, можуть збирати необмежені кошти, але не можуть безпосередньо співпрацювати з кандидатами, яким вони надають підтримку.

В обох партій є комітети на федеральному рівні та рівні штатів, які також займаються збором коштів. Кандидати також можуть займатися самофінансуванням, як це частково робив Трамп у минулому.

Приватні особи зазвичай вносять левову частку коштів на виборчу кампанію того чи іншого кандидата. Заможніші донори, як правило, жертвують більше. За законом, приватні особи можуть пожертвувати до $3,3 тис. на одного кандидата на виборах 2024 року.

Однак існують способи обійти обмеження щодо внесків – комітети політичних дій (PAC) і супер PAC (Super PAC), які відіграють величезну роль на виборах у США.

PAC об’єднують внески членів і жертвують їх на виборчі кампанії, при цьому ліміт на одного кандидата становить 5 000 доларів на рік. PAC часто представляють такі галузі, як нафтова або аерокосмічна, або фокусуються на таких питаннях, як зміна клімату або права на зброю.

Своєю чергою Super PAC фінансуються приватними особами, профспілками та корпораціями. На відміну від PAC, вони можуть жертвувати необмежені суми незалежним організаціям, пов’язаним із кандидатом, але не можуть давати гроші або координувати свої дії безпосередньо з виборчими кампаніями.

І ця свобода дає змогу багатим людям вливати стільки грошей, скільки вони хочуть, на підтримку бажаного ними кандидата.

Коли в червні Джо Байден вибув із перегонів 2024 року і підтримав кандидатуру віцепрезидентки Камали Гарріс, яка протистоятиме колишньому президенту Дональду Трампу, це спричинило величезний приплив грошей до демократів. За 24 години після того, як Гарріс оголосила про свою кандидатуру, до її виборчого фонду надійшов $81 млн.

За три місяці кампанія Гарріс встановила новий рекорд, зібравши $1 млрд. У жовтні вона вступила в боротьбу з Трампом із величезною перевагою в грошах, оскільки у вересні зібрала $378 млн майже три до одного для кандидата від Республіканської партії. Гарріс також обійшла Трампа в боротьбі за дрібних донорів.

Попри менший виборчий фонд, Трамп усе ще має глибокі кишені, зібравши у вересні $160 млн. Так, на одному з червневих заходів Трамп отримав $50 млн після 45-хвилинного спілкування з донорами. А завдяки своїй лояльній базі, коли в травні його визнали винним у фальсифікації ділової документації, Трамп використав своє засудження для збору $52,8 млн приблизно за 24 години, згідно з даними його кампанії.

Трамп також скористався замахом на нього і своєю фотографією з суду, щоб отримати мільйони від донорів.

Утім, на виборах у США присутня і частина коштів, що залучаються “в темну”, тобто коли не потрібно вказувати джерело доходів донора.

Так, станом на 3 листопада, за даними порталу Open Secrets, кандидатами було зібрано:

Демократи

  • Камала Гарріс безпосередньо і через комітети – понад $1 млрд;
  • Через сторонні організації – понад $585 млн.

Республіканці

  • Дональд Трамп безпосередньо і через комітети – понад $381 млн;
  • Через сторонні організації – понад $694 млн.

Як Росія втручається у вибори президента США-2024

Не могли головні американські вибори пройти і без втручання з боку Росії, яке простежувалося ще щонайменше з 2016 року.

За даними розслідування, проведеного дослідниками з Центру медіа-криміналістики Університету Клемсона спільно з телекомпанією CNN, у центрі кампанії з дезінформації західної, а особливо американської аудиторії, перебуває дочірня компанія російської “фабрики тролів”, яка була націлена на президентські вибори 2016 року в США.

Аналіз засвідчив, що мережа під назвою Storm-1516, яка має досвід виробництва постановочних відео і фальшивок, що переказують кремлівську пропаганду, має тісні зв’язки з групою, створеною в минулому російським олігархом і главою ПВК Вагнер Євгеном Пригожиним.

Російський фонд боротьби з несправедливістю (R-FBI), заснований колишнім босом найманців Вагнера 2021 року, є частиною багатопланової дезінформаційної кампанії, яка дедалі частіше перемикається з неправдивих тверджень про війну проти України на президентські вибори у США 2024 року.

Групу, яка видає себе за “правозахисну” організацію, очолює Міра Терада, росіянка, яка відсиділа понад два роки в американській в’язниці за звинуваченням у відмиванні грошей.

За даними американських і європейських розвідок, організація R-FBI і кампанія Storm-1516 входять до числа безлічі активних російських дезінформаційних кампаній, багато з яких перетинаються. Вони використовують американських та іноземних користувачів соціальних мереж для просування пропаганди і дезінформації на Заході.

Фото: Pexels

В останні тижні перед виборами ця організація почала робити історії з нічого, спрямовані проти віцепрезидентки і кандидатки в президенти від Демократичної партії Камали Гарріс та її кандидатки у віцепрезиденти.

Дезінформаційні кампанії РФ варіюються від сфабрикованих тверджень про те, що Гарріс була винна в наїзді на людину в Сан-Франциско та застрелила носорога, який вимирає, під час сафарі в Замбії, до безпідставного твердження про те, що її віцепрезидентка вчинила сексуальне насильство над студенткою.

Згідно з аналізом Клемсона і CNN, із серпня 2023 року члени мережі Storm-1516 і R-FBI розповсюдили в Інтернеті щонайменше 54 різні дезінформаційні наративи. Із 10 останніх наративів сім присвячені політиці США, але жоден із них не підкріплений будь-якими доказами.

Американські спецслужби припускають, що за деякими з них стоять російські спецслужби, але не вказують на конкретну інституцію.

Кампанія з дезінформації активізувалася напередодні виборів 5 листопада, паралельно з тим, як розвідувальні служби США попереджають про масштабні зусилля російського уряду вплинути на голосування на користь колишнього президента США Дональда Трампа, який, на їхню думку, є кращим вибором Кремля.

Перед цим, у вересні 2024 року, адміністрація Джо Байдена оголосила про масштабний комплекс заходів у боротьбі з російською кампанією, включно з висуненням кримінальних звинувачень проти двох російських громадян, запровадженням санкцій проти 10 фізичних і юридичних осіб, а також конфіскацією 32 інтернет-доменів.

Сміттєвий скандал

Напередодні дня виборів у США прогримів ще один скандал, сміттєвий. Принаймні, його так прозвали американські ЗМІ.

Він почався з того, що кампанія Дональда Трампа запросила виступити коміка, який образив його, на свій мітинг у Медісон-сквер-гарден минулими вихідними.

Під час виступу комік Тоні Гінчкліфф назвав Пуерто-Ріко “плавучим островом сміття”.

Довідково. Пуерто-Ріко не є штатом США, проте це територія, що перебуває на правах самоврядування під юрисдикцією США і має статус “організованої території, що не приєдналася”, що означає, що ця територія не є невід’ємною частиною США.

Хоча кампанія Трампа швидко дистанціювалася від цього висловлювання, далеко піти не вдалося з огляду на історію підбурювальних висловлювань з боку головного республіканця.

На це різко відреагували і демократи, разом зі своїми прихильниками, вказавши на те, що таким чином виборча кампанія Трампа ображає американців.

Не зміг пройти повз скандал і чинний президент США Джо Байден. Він вважає, що таким чином кампанія Трампа принижує мільйони виборців.

І, під час виступу на одному із заходів, Байден дав свою відповідь:

– Єдине сміття, яке я бачу там, це його прихильники, – сказав чинний президент США.

Байден також вказав на те, що кампанія Трампа демонізує латиноамериканців, включно з такою демонізацією з боку прихильників республіканця.

Таке висловлювання чинного лідера Сполучених Штатів викликало бурхливу реакцію

Пізніше Байден спробував прояснити свої коментарі після того, як він назвав прихильників Дональда Трампа “сміттям”, проте було вже пізно, оскільки це викликало бурхливу реакцію республіканців.

Білий дім зробив тільки гірше, коли відредагував стенограму виступу Байдена, зробивши вигляд, що йдеться про сміття, яке створюють прихильники Трампа.

Пізніше прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр сказала журналістам на брифінгу, що Байден “не вважає прихильників Трампа або тих, хто підтримує Трампа, сміттям”.

Однак прихильники Трампа вхопилися за ці коментарі, порівнюючи їх зі скандальним висловлюванням Гілларі Клінтон 2016 року під час першої передвиборчої кампанії Трампа, коли вона сказала, що половина прихильників Трампа – це “непристойне збіговисько”.

У міру загострення словесної війни сам Трамп заявив, що Камала Гарріс – його суперниця в боротьбі за Білий дім – веде “кампанію ненависті”.

Демократи, зі свого боку, критикують Трампа за те, що на своїх мітингах він вибухає промовами про “ворога зсередини”, який, за його словами, належить до “радикальних лівих сновид” і пари законодавців-демократів.

На своєму мітингу в Північній Кароліні в середу Трамп сказав, що слова Байдена “гірші” за те, що сказала Клінтон.

– Знаєте, що найгірше? Сміття, ми – сміття, – сказав він.

У середу, коли Гарріс запитали про це зауваження, вона сказала, що Байден “роз’яснив свої коментарі”, додавши: “Дозвольте мені внести ясність, я категорично не згодна з будь-якою критикою людей на підставі того, за кого вони голосують”.

Падіння довіри до чесності виборів у США

Велика наявність скандалів, замаху на Трампа і спроби в той чи інший спосіб привернути виборців на свій бік, зробила цю виборчу кампанію в США однією з найбрудніших в історії.

Як наслідок, в американців падає довіра до того, чи можна вважати вибори президента США чесними.

Як показало соціологічне дослідження, проведене Gallup, більшість американців дуже (34 %) або дещо (29 %) упевнені в тому, що голоси на майбутніх проміжних виборах будуть точно подані та підраховані.

Сукупний показник у 63% трохи покращився порівняно з рекордно низьким рівнем у 59%, зафіксованим у 2008 і 2020 роках.

Більше половини американців незмінно висловлювали впевненість у точності виборів протягом усього періоду спостережень Gallup із 2004 року, але найбільшої впевненості було досягнуто напередодні президентських виборів 2004 року і проміжних виборів 2006 року. У ці роки понад сім із десяти американців висловили впевненість у тому, що бюлетені будуть вкинуті та підраховані.

Останній показник, отриманий під час опитування Gallup із 3 до 20 жовтня, статистично подібний до попереднього показника, отриманого 2020 року, проте він демонструє значніший партійний розрив, ніж будь-коли фіксувала дослідницька соціологічна служба з цього питання.

Хоча зараз загалом у чесності виборів упевнені ті самі відсотки американців, що й 2020 року, частка тих, хто дуже впевнений, зросла майже вдвічі – з 19 % 2020 року до 34 % цього року. Відсоток “дуже впевнених” у 34 % майже відповідає максимуму в 35 % у 2016 році, тоді як відсоток 2020 року практично зрівнявся з 18 % у 2004 році як найнижчий рівень високої впевненості.

Зростання рівня високої впевненості було компенсовано зниженням частки тих, хто впевнений у собі певною мірою, з 40 % у 2020 році до 29 % сьогодні. Цього року 21 % кажуть, що не надто впевнені, а 15 % не впевнені взагалі, що відповідає рівню 2020 року.

У більшості виборчих періодів, починаючи з 2004 року, Gallup виявив, що американці, які належать до політичної партії чинного на той момент президента, висловлювали більшу впевненість у точності виборів – за двома винятками, 2008 і 2020 роками.

У жовтні 2008 року, під час глобальної економічної кризи, упевненість республіканців і демократів у точності президентських виборів того року впала до 57 % – це єдині вибори, на яких обидві партії поділяли однаковий рівень упевненості в точності виборів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

У 2020 році, на тлі публічних сумнівів президента Дональда Трампа в правильності голосування поштою на майбутніх виборах, впевненість республіканців у чесності голосування впала до нового мінімуму в 44 %, в той час як впевненість демократів залишилася високою, трохи вищою (76 %), ніж у попередній рік виборів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-03 21:14:00