Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Перша допомога при сильних опіках, що не можна робити в жодному разі — експерти

Експерти інструкторської команди організації FAST пояснили, що потрібно насамперед зробити, щоб допомогти людині з тепловими та термічними опіками.

Як розрізнити ступені опіків

За словами фахівців, для того щоб мати змогу надати ефективну допомогу, слід визначити, з яким ураженням ми маємо справу. Для цього існує швидка діагностика термічних опіків на три категорії:

  • перший ступінь – почервоніння шкіри. Знайомий нам усім приклад – це сонячний опік;
  • при опіку другого ступеня виникають пухирі, колір ураженої шкіри може набувати менш природних кольорів: від жовтого до білого;
  • опік третього ступеня означає знищення тканин шкіри. Колір може варіюватися від білого до коричневого і навіть чорного. Глибина опіку в такому разі може зачіпати тканини глибше за шкіру: жир, м’язи або кістки.

Як допомогти людині з опіками

Перш ніж оцінювати опік і надавати допомогу, потрібно безпечно видалити одяг з потерпілого. Робити це потрібно особливо обережно. Заборонено відривати прикипілий до опіку одяг. Обрізайте ножицями, а в процесі евакуації мінімізуйте взаємодію з одягом постраждалих.

Зараз дивляться

Найкращою допомогою за легких термічних опіків, 1-2 ступеня, буде тривале, 20-30 хвилин, охолодження поверхні такого опіку чистою водою температурою приблизно 15°С.

Якщо ви надаєте допомогу людині з опіками рук, перевірте, чи не носить вона каблучку, прикраси, годинник або що-небудь на ураженій кінцівці. Такі предмети потрібно зняти, оскільки опік викликатиме набряк, а, наприклад, металева каблучка під набряком створюватиме великий тиск.

Опіки великої площі

Якщо це опік 2-3 ступенів площею понад 10% площі тіла, тоді охолодження заборонено.

Коли площа опіків перевищує 20%, завданням рятувальника є утеплення потерпілого. Річ у тім, що такі великі опіки призводять до втрати рідини, зміщення pH, великих набряків.

У таких умовах організм людини втрачає здатність до самонагріву: тобто життю людини, яку щойно врятували з пожежі з великим опіком, насамперед загрожує переохолодження.

Для зігрівання потерпілого можна застосовувати термоковдри, хімічні грілки та безпечний чистий одяг. Водночас опіки слід закрити бинтами, але без тиску, щоб захистити рану від інфекції та пилу.

Чого не можна робити

Ніколи не пробивайте пухирі, що виникають при опіку другого ступеня. Пухирі захищають тканини під ними від інфекцій і прискорюють загоєння.

Ніколи не використовуйте мазі, креми, тваринні жири, олію або пантенол на щойно отриманий опік. Насамперед необхідно відвести зайву температуру з тканин, а не покривати їх амортизуючим шаром. Навіть в інструкції до популярного пантенолу вказується заборонене використання на свіжі опіки.

Не наносьте на опіки нічого, що збільшує ризики бактеріального забруднення поверхні.

Джерело: Бережи себе

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-05-02 12:57:39