Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Остюк у собаки: що робити і як допомогти

З приходом теплої пори року чотирилапих улюбленців, окрім кліщів, підстерігає ще одна небезпека — остюк.

Остюк — це небезпечні колючки, висохлі колоски трави, які настільки гострі та жорсткі, що можуть, як голки, впиватися в тіло тварини. Часто від потрапляння остюків під час прогулянки страждають собаки.

У чому полягає небезпека остюків, як їх розпізнати та що робити, якщо виявили остюк у собаки — читайте коментар експерта на Фактах ICTV.

Зараз дивляться

Чим небезпечний остюк для собаки

Лікар ветеринарної медицини, ендокринолог, репродуктолог Єлизавета Бабій розказала, що проблема остюків – дуже поширена. Вона з’являється тоді, коли стає тепло. Тобто не лише влітку, а й у кінці весни й на початку осені.

Особливо варто бути уважними літом, у суху погоду, під час прогулянок на місцевості, що містить траву – тобто парки, луки, рідше ліси.

Коли колосочки ще зелені, то вони не представляють загрози. Тварини люблять їх їсти, валятися на них, бо вони мають специфічний запах свіжої трави. Остюки стають проблемою, коли спекотно, і ці рослини висихають. Тоді вони стають гостріші та дуже жорсткі. Не дивлячись на те, що вони дуже тоненькі, вони дуже міцні, — зазначила лікар.

Якщо остюк потрапляє на будь-яку ділянку тіла собаки, то він спочатку фіксується між шкірою, робить прокол, а потім, у міру того, як тварина рухається, під впливом скорочення м’язів, також починає рухатись. Тобто спочатку він потрапляє під шкіру, а потім у м’язи.

Якщо остюк потрапляє в організм, то може розноситися по кровоносній системі та органах, тобто може потрапити будь-куди.

Бували, навіть, випадки, зафіксовані лікарями у Франції, що остюк за 8 місяців попав у кровоносну систему і за цей період дійшов до серця. Особисто я часто дістаю остюки із носа та із вух. А колеги одного разу дістали фрагменти колоска із сечового міхура тварини, — розказала експерт.

У підсумку, можна сказати, що остюк це маленьке насіння, стороннє тіло, яке потрапляє в організм собаки, спричиняє запалення й інфікування, яке може спровокувати підвищення температури та інтоксикацію.

Щоб остюки не завдали серйозної шкоди тварині, їх необхідно ретельно відстежувати. Цю небезпеку треба одразу корегувати оперативними методами, — прокоментувала Єлизавета Бабій.

Які місця локалізації остюків на тілі собаки

Ветеринарний лікар Єлизавета Бабій зазначила, що, як правило, остюки за локалізацією розміщуються на тих місцях, які контактують із землею. Тобто, усі частини тіла, які можуть контактувати з місцем розташування колосків, можуть бути уражені.

Це вся пахова область, за передніми та задніми лапками, статеві органи, анальний отвір, а також:

  • лапи;
  • вся голова;
  • ніс;
  • паща;
  • вуха та очі;
  • шия, груди;
  • живіт та пахви.

На верхній частині тіла остюк може бути тільки тоді, коли собака дуже довго лежала чи качалася в траві. Тобто, здебільшого остюки розташовуються в нижній частині тулуба тварини, — зазначила експерт.

Як виявити остюк у собаки

Єлизавета Бабій прокоментувала, що симптоми потрапляння остюка можуть проявлятися одразу (блискавичні) і бути відстроченими.

До блискавичних відносяться:

  • Тварина бігла, раптом зупинилася та підняла лапку — швидше за все, остюк потрапив у лапу;
  • Тварина під час руху заскавучала, трясе головою — імовірніше за все, остюк попав у вухо;
  • Собака багато кліпає очима, є виділення або чухає лапою очі;
  • Багато чхає, є виділення з носа;
  • Собака намагається чухати зону пащі, мордочку — остюк може бути в зоні ротової порожнини;
  • Якщо остюк розташувався десь по тілу, то собака буде намагатися це місце вичухувати, а якщо дістає, то вигризати.

До відстрочених належать запалення та симптоми схожі до захворювання.

  • Спочатку на ураженій ділянці буде почервоніння, потім вона буде набрякати, йти запалення, й одночасно собака буде вилизувати це місце. Із часом ця набряклість буде формувати горбик, всередині якого спочатку буде рожева рідина, потім з’явиться білий гній, тобто будуть збиратися продукти запалення. Якщо остюків багато, організм дуже активно відреагує, або попав якийсь мікроорганізм, тоді буде іти сильне запалення.
  • Якщо це ніс, то будуть сильні виділення – спочатку слизові, потім гнійні. Так само й з очей.
  • Якщо остюк у вусі, то розвивається агресивний отит.
  • Якщо це зона пащі, то тварина може спочатку погано їсти, потім зовсім відмовитися від корму. Можуть бути виділення крові з пащі, гною, слизу. Також може сильно капати слина.
  • Якщо це лапи, то іде активне вилизування, неспокій, потім починається кульгання та виділення з місця ураження. Це може бути гній із кров’ю з неприємним запахом.
  • Якщо це зона живота, статеві органи, то це буде постійне вилизування з різного роду виділеннями.

Тобто, як правило, у собаки проявляється неспокій, вилизування, виділення та втрата функій органу, у якому є остюк, — прокоментувала ветеринарний лікар.

Що робити, якщо виявили остюк у собаки

Бабій Єлизавета розказала, що перша допомога полягає в ретельному огляді. Навіть якщо остюків немає, лікар рекомендує у будь-якому випадку після кожної прогулянки оглядати собаку. У сезон це потрібно робити ще більш якісно.

Тобто необхідно ретельно оглядати всі місця де, теоретично, могли б бути остюки або, якщо собачка вже жаліється на якусь зону, то її також треба ретельно оглянути.

Що робити, якщо виявили остюк у собаки або, імовірно, він міг попасти на якусь зону?

Ветеринарний лікар радить — навколо тієї зони, в якій імовірно може бути остюк, необхідно кругленькими ножицями обережно вистригти шерсть (у радіусі мінімум 1 см) та ретельно оглянути. Після цього знезаразити зону навколо місця запалення бетадином, а саме місце ураження спиртом.

Якщо остюк видно, то його можна обережно витягнути пінцетом, щоб фрагменти колоска не обломилися. Після цього місце необхідно обробити антисептиком.

Також після того, як ви витягнете остюк, можете спробувати обережно стиснути уражене місце, щоб із рани вийшла кров, бо в ній можуть бути бактерії, мікроорганізми, бруд та пил.

Після цього рану обробити, нанести ранозагоювальну мазь та накласти пов’язку, яку необхідно міняти двічі на день до повного загоєння рани, — зазначила Бабій Єлизавета.

Якщо так сталося, що остюк було помічено не одразу і шкіра стягнулася, то в цьому випадку самостійно допомогти собаці не можливо й треба звертатися до ветеринарного лікаря.

У клініці буде надано спеціальну допомогу, яка полягає в розтині шкіри, вилученні всіх остюків, як сторонніх предметів, після цього буде повна обробка рани з подальшим лікуванням. Буде призначено системний антибіотик. Обійтися самими обробками вже не вийде. Також будуть нанесені ранозагоювальні, знезаражувальні й протизапальні мазі.

Якщо ураження невелике, то, як правило, шви не накладаються. Через декілька днів рана самостійно затягнеться. Якщо остюк довго не витягали або іде дуже сильна запальна реакція, сильна інтоксикація, то можуть спостерігатися такі симптоми як: блювота, підвищення температури, зниження активності, відмова від корму. Це буває рідко, але буває, – прокоментувала ветеринарний лікар.

Остюк у собаки: що робити для захисту тварини

Експерт розказала, що спеціального захисту – немає. Є тільки загальні рекомендації.

До початку сезону остюків собака має бути підстрижена (хоча б нижня частина тіла). В ідеалі животик має бути лисим, на лапках, стегнах та між пальчиками має бути максимально коротка шерсть, вибрита грудка. Якщо собачка має вуса, то їх варто, хоча б у сезон, зголювати.

Тобто, для захисту від остюків можна поголити животик, кінцівки, грудку, шийку собаки.

Також необхідно оглядати тварину після кожного перебування на вулиці і звертати на неї увагу під час самої прогулянки.

Якщо ви ідете гуляти в місце, де можуть зустрітися остюки, то можна спробувати захисний одяг. Одягти чобітки на лапки, попону із сіточки, щоб собака не перегрілася. Є також спеціальні маски на мордочку для захисту носа та ротової порожнини. На жаль, очі вуха, статеві органи не можливо захистити, — підкреслила Єлизавета Бабій.

Є також олійні спреї, які можуть захистити собаку від попадання остюка під час прогулянки. Але вони не гарантують повного захисту собаки. Тому ці рекомендації – загального характеру, чогось спеціального немає.

У сезон остюків, під час великої спеки, треба бути дуже уважними до домашніх улюбленців.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-05 18:54:23