Операція в Курській області вже змінила хід війни: коли та чим вона може завершитися
Наступ у Курській області РФ не можна вважати звичайним рейдом, який незабаром завершиться, як пишуть деякі західні ЗМІ. Ба більше – ця операція вже змінила хід війни.
Факти ICTV разом із військовим експертом Олексієм Гетьманом розбиралися, коли та чим може завершитися Курська операція, а також – що можна вважати її успіхом.
Операція в Курській області: коли й чим може завершитися
Днями аналітик Sky News з питань безпеки та оборони Майкл Кларк сказав, що цей наступ – тимчасовий військовий маневр ЗСУ для отримання певних важелів впливу на РФ, який завершиться за кілька тижнів.
Олексій Гетьман з ним не погоджується і пояснює чому:
– Враховуючи, що ми починаємо будувати там військову комендатуру для забезпечення місцевого населення усім необхідним, що ми зобов’язані робити згідно з гуманітарним правом, вважати, що ми зайшли туди не надовго, мені здається, це – помилкова думка.
За його словами, якби це був звичайний рейд, він би вже закінчився, тому впевнений у тому, що Сили оборони України й надалі утримуватимуть позиції на Курщині, “стягуючи туди російські війська, що дуже суттєво впливає на військово-політичний компонент війни”.
– Давайте не забувати, що війна – гібридна. Вона складається не лише з подій на полі бою. Ще є інформаційна, політична, економічна та багато інших компонентів. Тому вважати цю операцію якоюсь тимчасовою – помилково. Мені здається, що це йдуть наративи від РФ, щоб применшити вплив та значення Курської операції. Інакше пояснити це не можна, – переконує Гетьман.
Він не вважає, що люди, які поширюють подібну інформацію, і навіть більш негативну, обов’язково співпрацюють із РФ – вони можуть просто потрапити під вплив російської пропагандистської машини.
– Не хочу називати їх “корисними дурнями”, але люди під впливом можуть робити хибні висновки, – додав він.
Чи може Курська операція змінити хід війни?
– Може. Вона вже змінила хід війни. Ця операція, по-перше, розхитала всередині російське військово-політичне керівництво. У них починаються чистки, спостерігаються панічні настрої у військах щонайменше у Курській області, які масово здаються в полон, маючи можливість вести бойові дії. Тут випадки дезертирства збільшуються кратно, – пояснює експерт.
Зараз Україна веде бойові дії на території РФ, і Гетьман нагадав, що й очільник ГУР Кирило Буданов, і президент Володимир Зеленський, і головком ЗСУ Олександр Сирський неодноразово говорили, що війну треба переводити на територію країни-агресора.
Як надалі може розгортатися наступ у Курській області?
– Після того, як ми підірвали три мости, а в оперативному оточенні опинилася велика кількість росіян, треба це угруповання блокувати. Вони здадуться в полон, їх навіть знищувати не треба. Я впевнений, що вони вже почали це робити – те, що ми називаємо дезертирством, – пояснює військовий експерт.
А далі, за його словами, треба дивитися, скільки сил та засобів росіяни туди стягнуть, і робити висновки – далі тримати оборону чи маневрувати.
Водночас Гетьман піддав жорсткій критиці “західних друзів”, які у ЗМІ починають коментувати військові дії, не будучи фахівцями, і порадив їм почитати підручники про ведення війни хоча б тієї країни, у якій живуть.
– Вони здивуються, коли дізнаються, що оборона не буває лише позиційною, коли ми тримаємо рубежі. Вона буває мобільною, маневреною, точковою тощо… Немає жодних новітніх тактик із часів, якщо не Цезаря, то Наполеона точно. Змінюються сили та засоби, якими це досягається, – каже експерт.
Він акцентував на тому, що армії воюють за статутами, правилами та протоколами, використовуючи саме ту тактику, яка найбільш зручна в цьому місці, у цю пору року і в цей час доби навіть, і для цього військові багато років вчаться.
Тому радить читати не західні ЗМІ, а слухати, що розповідає президент та інші представники військово-політичного керівництва про події у Курській області РФ, де ЗСУ контролюють вже 92 населені пункти.
– Ми контролюємо територію, яку нам вдалося зайняти за неповних два тижні, за площею приблизно таку ж, як росіяни захопили в Україні за пів року. Те, що каже президент і головнокомандучав ЗСУ, керівники ГУР, СБУ, командувач Нацгвардією, суттєво відрізняється від того, що кажуть навіть дуже поважні західні ЗМІ, – зауважив він.
Результати Курської операції станом на сьогодні
Гетьман назвав щонайменше три результати, яких Україна вже досягла в Курській області, наголосивши, що це лише з врахуванням військового компоненту гібридної війни.
Перший – це збільшення обмінного фонду військовополоненими, про що казав президент Зеленський і про що, як зауважує експерт, нас вже просять росіяни, тобто вступити в перемовини щодо обміну.
Другий – ми відтермінували або взагалі прибрали можливість російського наступу на Суми, як ворог планував робити це на Харківщині.
І третій – для того, щоби підсилили угруповання на Курщині, росіяни знімають війська з інших напрямків.
– Так, вони не знімають з Покровського, тому що у них ще є звідки знімати. Але вони вже забирали з Харківського напрямку, де готувалася наступна хвиля наступальних дій. Як кажуть представники тих бригад, які там розташовані, вони чекають 2-5 днів, не наступають, пішла військова розвідка, подивилася, а там тих, хто мав наступати, вже нема. Їх зняли, найімовірніше, для перекидання на Курський напрямок, – зауважує Гетьман.
Що можна буде вважати успіхом операції України в Курській області?
Військовий експерт вважає, що Україна вже досягла поставленої мети.
– Навіть якщо розглядати її як просто рейд – це не означає, що ми щось програли. Ми багато чого вже досягли. Можна вважати, що операція вже виконала ту мету, яка перед нею ставилася. Якщо вона продовжиться – це вже буде як вишенька на торті, як додатковий бонус, – пояснює Гетьман.
За його словами, програма мінімум виконана, а далі ЗСУ можуть утримувати позиції в Курській області та розширювати цей плацдарм, відтягуючи значні сили ворога і створюючи дуже негативну політичну ситуацію всередині Росії.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– Ми вже дуже багато зробили, наприклад, для постачання зброї від наших партнерів. Багато людей, які до цього вагалися, починають думати про те, що нам треба збільшити постачання збої. Саме тому, на мою думку, 23 серпня, на День прапора, до нас приїде прем’єр Індії. Думаю, що на це дуже вплинула саме Курська операція, – підсумував експерт.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-08-20 15:58:54