Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Незламні зв’язки: ніжинський психолог про те, як зберегти дружбу у часи випробувань

Війна руйнує не лише міста та будинки, але й людські стосунки. Вона випробовує найміцніші зв’язки, змушуючи людей робити складний вибір та переживати невимовний біль, але чи може дружба вижити в таких жахливих умовах? Чи можливо зберегти тепло та близькість, коли навколо панує хаос та розруха?

Журналісти MYNIZHYN поговорили про цю складну тему з Іриною Савченко, практичним психологом Ніжинського фахового коледжу НУБіП України, психологом-консультантом з кризових станів та втрат, волонтером «Кухарської зграї Вовченят Ніжин» і членом ГО “Міжнародної асоціації психологів та тренерів-експертів”.


Фото: Ірина Савченко

Різні політичні погляди у друзів

Нас 8 мільярдів людей, і кожен має свою думку. Ми не можемо залізти комусь в голову і змінити її. Мабуть, найголовніше – це ставитися толерантно один до одного. Якщо тобі не подобається думка людини, з якою спілкуєшся, відчуваєш дискомфорт поряд з нею, то ти завжди можеш піти. Але коли ця людина важлива для тебе, то варто обережно пояснити, що ви думаєте інакше, але не збираєтеся сперечатися, бо ви цінуєте вашу дружбу.

Підтримка друзів, котрі перебувають в зоні активних бойовий дій.

Найважливіше – не бути нав’язливим. Не допитуйтеся, не лізьте у душу до людини. Підтримуйте дією, вчинками. Нагадайте про себе, що ви є і ви можете вислухати, якщо це потрібно: «Ти знаєш, де мене знайти, коли тобі треба допомога».

Дружба як терапія

Так, дружба може допомагати при стресі та тривозі, але інколи це може стати й «антитерапією», варто бути обережним. Взагалі, війна нас всіх оголила: добрих людей зробила ще добрішими, а злих – злішими, неначе всі скинули свій «одяг» і ти бачиш лише душу. Особисто для мене важливо не оцінювати людину, бути поруч, просто «дихати» разом.

Почуття вини чи сорому

Є така класна техніка – «пиріг провини». Уявіть, що ви маєте пиріг – це ваша проблема, і ви ріжете його на сектори та розбираєте кожен окремо. «Техніка пирога» допоможе усвідомити свою частину відповідальності та попрацювати з почуттям провини, яка буває величезною. Інколи почуття провини буває нав’язане суспільством чи оточенням. Варто не боятися звертатися до фахівців, адже такі переживання значно впливають на якість життя.

Пріоритети у виборі друзів

Війна вносить свої корективи в життя людини, ті, хто завжди був поруч – віддаляються, а інші навпаки. І це не можна вважати поганим, бо зараз такі обставини. Варто пам’ятати, що справжню дружбу так просто не втратиш, бо де б ти не був, і що б не сталося – друг завжди, так чи інакше, буде поруч з тобою.

Віртуальна дружба

Особисто я люблю живе спілкування, вважаю, що його замінити неможливо. Зараз дуже модно називати себе соціофобом. Людям простіше спілкуватися в соціальних мережах. Дійсно, інтернет дає можливість стати ким-завгодно: обираєш гарну картинку на аватарку, ніхто не обмежує тебе у висловах, можеш сперечатися і висловлювати будь-яку думку, адже не потрібно дивитися в очі співрозмовнику. Я не проти віртуальної дружби, але завжди наголошую на тому, що потрібно пам’ятати про кібербезпеку. Особливо, це стосується дівчат, будьте обережні з тими, з ким спілкуєтеся через інтернет.

Дружба і статус

Дружба між людьми з різним життєвим досвідом, соціальним статусом і світоглядом можлива. Ба більше, така дружба ще й корисна, адже це чудова можливість ділитися своїм досвідом, переживаннями та думками; вчитися приймати інших, бути терплячими, знаходити спільну мову.

Нові виклики

Переоцінення. Усі ми поглянемо на своїх друзів по-новому. Розставимо вже зовсім інші пріоритети. Я вважаю, що війна стане своєрідним лакмусовим папірцем для людей.

Дружба — це одне з найважливіших та найцінніших почуттів у житті людини. Вона дарує нам підтримку, розуміння, любов та надію. А в такі складні часи, як війна, дружба стає ще більш важливою, адже вона може допомогти нам вижити та зберегти людяність.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадуємо, раніше ми писали: якщо у вас розколюється голова, не вистачає енергії навіть на найпростіші справи, завжди хочеться спати, робота стопориться разом із кар’єрою, серйозних стосунків немає — не поспішайте бігти до лікаря, спочатку уважно проаналізуйте своє оточення. Можливо, серед ваших друзів та знайомих є люди, які реально тягнуть на дно. Розглянемо сім типів друзів, які можуть мати поганий вплив на ваш розвиток та ріст

Олександра Сердюк
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram


Джерело: mynizhyn.com
2024-06-12 16:22:58