Можуть з’явитися нові потужності та заводи: Свириденко про вигоду для України від угоди про копалини

Завдяки підписанню угоди зі США про корисні копалини з’являється можливість залучати більше інвестицій в українську економіку. Це допоможе отримати інвесторів і канали збуту продукції.
Про це заявила перша віцепрем’єр-міністр — міністр економіки України Юлія Свириденко в ефірі інформаційного телемарафону Єдині новини.
У чому вигода угоди зі США про корисні копалини для України
– В Україні можуть з’явитися нові потужності з видобутку копалин і заводи, яких могло б не бути без цієї угоди та залученості американських партнерів. Безперечно, це продовження нашого стратегічного партнерства з США на тлі російської агресії. Мені здається, що це найголовніше, – заявила Свириденко.
Вона звернула увагу, що угода передбачає дотримання для України критичних пунктів, таких як повний контроль і власності на всі ресурси, які розташовані на нашій території та територіальних водах.
За її словами, саме українська держава визначає, де та що видобувати. В угоді закріплено, що надра залишаються в українській власності, наголосила Свириденко.
– Друге, звичайно, що наша національна власність захищена. Угода не передбачає змін процесу приватизації та в управлінні державними компаніями. Дуже важливо, що угода не має жодних боргів. Угода не містить згадок про боргові зобов’язання перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівномірній співпраці та залученню іноземних інвестицій. Угода ніяким чином не змінює наш євроінтеграційний напрямок і курс, і відповідає нашій Конституції, – пояснила міністр економіки.
Угода передбачає, що фонд наповнюватиметься виключно з нових ліцензій. Тобто йдеться про те, що Україна свій внесок (50%) робить від нових ліцензій на проєкти у сфері критичних матеріалів, нафти та газу, зазначила Свириденко, що надходитимуть до бюджету після створення фонду.
– А доходи від вже розпочатих проєктів або запланованих у бюджеті надходження не включаються до фонду. Важливо, що в угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю між нашими державами, – розповіла вона.
Що відбуватиметься з доходами від видобутку ресурсів
Доходи від видобутку повертатимуться у фонд та реінвестуватимуться в Україні. Це дуже важливо, що протягом наступних 10 років реінвестиція відбуватиметься саме в Україну. Водночас жодна зі сторін не претендуватиме на розподіл дивідендів, сказала Свириденко.
– Нам важливо закріпити цей механізм, щоб бути впевненими, що цей фонд відповідає задачі залучення інвестицій в нашу економіку. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподілятимуться, а можуть лише інвестуватися в Україну, нові проєкти та відбудову. Перелік цих проєктів ми обговорюватимемо з партнерами додатково, – звернула увагу міністр економіки.
На її думку, очевидно, що ні про які борги не може йти мова. Задача України – це продовження стратегічного партнерства між нашими державами.
Свириденко наголосила, що обидві країни зможуть інвестувати, заробляти в Україні через транспортні технології та відкриття нових виробничих потужностей. Мови про борги в угоді не йдеться, стверджує вона.
Фонд відновлення: на яку суму розраховує Україна
– Це залежить від того, як інвестуватимуть обидві сторони в цей фонд. Звичайно, чим більше інвестицій і успішних проєктів – тим більше можливостей, щоб обидві країни заробляли, – сказала Свириденко.
Фонд підтримуватиметься через американське агентство DFC, яке допомагатиме Україні залучати інвестиції та технології від фондів і компаній, як у США, так і в Європейському Союзі та інших країнах, зазначила міністр економіки.
За її словами, передавання та розвиток технологій – це важливий складник угоди. Вона наголосила, що Україні потрібні не лише інвестиції, але й інновації – все, що потрібно для видобутку корисних копалин і розвитку родовищ, а також отримання нових ліцензій і родовищ.
Водночас ця угода потребує ратифікації Верховною Радою України. Юлія Свириденко висловила сподівання, що цей документ буде ратифікований якнайшвидше.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-05-01 18:03:00