Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Мобілізація з 1 січня: що потрібно знати

Фото: Факти ICTV

Загальна мобілізація в Україні продовжена щонайменше до 7 лютого 2025 року.

Тож усе, що потрібно знати про мобілізацію з 1 січня, Факти ICTV обговорили з керуючим партнером адвокатського об’єднання EvrikaLaw, головою комітету Національної асоціації адвокатів із питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрієм Шабельніковим та адвокатом Сергієм Костирою.

Питання зниження мобілізаційного віку та демобілізації

Оскільки в медіа почастішали заяви щодо можливого зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років, представникам влади лише у грудні доводилось неодноразово їх спростовувати.

Президент Володимир Зеленський наполягає: Україна не повинна компенсувати брак обладнання й підготовки молодістю солдатів.

Переконували й парламентарі, що у Верховній Раді немає жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років.

Натомість законопроєкт про демобілізацію, за словами першого заступника міністра оборони України Івана Гаврилюка, майже розроблений, однак не може бути переданий до парламенту, поки не будуть підготовлені резерви військовослужбовців.

Керуючий партнер адвокатського об’єднання EvrikaLaw Андрій Шабельніков підтверджує: питання демобілізації є надзвичайно актуальним, оскільки чимало військовослужбовців перебувають у зоні активних бойових дій із початку повномасштабного вторгнення.

– Безперечно, законопроєкт про демобілізацію має бути поданий до Верховної Ради України вже у 2015 році, аби забезпечити більш ефективну роботу особового складу ЗСУ, – вважає Андрій Шабельніков.

Водночас, додає адвокат, питання резервів військовослужбовців безпосередньо залежить від якості мобілізаційної політики держави.

Тому, продовжує експерт, першочергово мають бути переглянуті підходи до мобілізації, щоб забезпечити призов дійсно мотивованих спеціалістів, які зможуть ефективно виконувати бойові завдання.

– Проблема є нагальною, тож, звичайно, у 2025 році будуть певні зміни в питаннях мобілізації та демобілізації, – вважає Андрій Шабельніков.

Однак, говорить фахівець, зниження мобілізаційного віку до 18 років у 2025 році не матиме місце.

Принагідно Андрій Шабельніков зауважує, що можуть набути чинності положення Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо розширення кола військовозобов’язаних віком до 25 років (яким фактично забороняється мобілізація) для надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

– Це повинно вирішити нагальне питання мобілізації юнаків, які мали статус обмежено придатних, – пояснює експерт.

Натомість Сергій Костира не виключає, що зниження мобілізаційного віку можливе, адже торік зменшенню граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників із 27 до 25 років теж передували дискусії в інформаційному просторі.

Поки ж, продовжує Сергій Костира, у вишах запроваджують обов’язкову військову кафедру.

– А особа, яка пройшла військовий допризовний вишкіл, автоматично підлягає мобілізації, – говорить адвокат.

Хто може втратити відстрочку в січні 2025 року

Андрій Шабельніков нагадує: 22 жовтня 2024 року набула чинності постанова Кабінету міністрів України №1204, відповідно до якої запроваджуються перевірки підприємств, установ, організацій на відповідність встановленим критеріям критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

– Якщо внаслідок перевірки роботодавця позбавлять статусу критичності, працівники не матимуть права на бронювання та можуть втратити відстрочку, – говорить експерт.

Також, каже фахівець, слід згадати про оновлені правила вступу до аспірантури, згідно з якими навчання за контрактом можливе лише на заочній або вечірній формі, що не надає права на відстрочку.

Тож здобувачі, які навчаються за контрактом, також можуть втратити право на відстрочку, підсумовує експерт.

Кого можуть мобілізувати в січні 2025 року

У січні 2025 року можуть мобілізувати військовозобов’язаних віком від 25 до 60 років, які є придатними до військової служби та не мають права на відстрочку, згідно зі ст. 23 Закону України Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку.

Також в окремих випадках можуть бути мобілізовані особи віком від 18 до 25 років, якщо вони проходили строкову військову службу або закінчували військову кафедру.

Чи передбачені зміни у врученні повісток у січні 2025 року

Зміни, наголошує Андрій Шабельніков, зокрема стосуються порядку вручення повісток Укрпоштою.

Так, 8 жовтня 2024 року була затверджена постанова Кабінету міністрів України №1147, відповідно до якої повістку від ТЦК представник пошти має вручити особисто в руки адресату.

Повістка, як і раніше, надсилається рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, але відтепер також повинна мати позначки Повістка ТЦК та Вручити особисто.

Якщо адресат не перебуває за адресою, вказаною у військово-облікових даних у ТЦК, то працівник пошти повідомляє військовозобов’язаного за номером телефону про відправлення або може залишити в поштовій скриньці повідомлення про отримання рекомендованого листа з приміткою Повістка ТЦК.

Адресат зобов’язаний протягом трьох днів з’явитися до відділення пошти та отримати рекомендований лист.

Якщо ж адресат не з’явився, то працівник пошти робить позначку Адресат відсутній за зазначеною адресою. Це засвідчують підписом і відбитком. Повертають рекомендований лист до ТЦК не пізніше наступного робочого дня.

Голосування за створення Єдиного реєстру військовослужбовців

18 грудня Верховна Рада схвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №12066, що передбачає створення Єдиного реєстру військовослужбовців.

Згідно з документом, в Україні діятиме єдина база даних про військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту.

Створений ще у 2017 році Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів інформаційно взаємодіятиме з Електронною системою охорони здоров’я.

Таким чином Міноборони отримуватиме інформацію про результати медичних оглядів на визначення придатності до виконання військового обов’язку.

Також військовим присвоять Military ID – унікальний електронний ідентифікатор для автоматизації в єдиній системі у сфері нацбезпеки та оборони.

За його допомогою захисники та члени їхніх сімей зможуть отримувати пільги та соціальні послуги.

Продовження бронювання через кібератаку на держреєстри

Через наслідки масованої кібератаки на держреєстри було автоматично подовжено на місяць (але не довше ніж до 28 лютого 2025 року) бронювання, які були чинними станом на 19 грудня.

Тобто якщо бронювання працівників завершувалися 20 грудня 2024 року, його продовжили до 20 січня 2025 року.

Дозвіл на бронювання священників

26 грудня Кабмін постановою №1498 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, дозволивши бронювання священників.

Відтепер бронюванню підлягають священнослужителі, які обіймають посади, затверджені Державною службою України з етнополітики та свободи совісті.

Заброньованими можуть бути до 50% священників кожної релігійної організації.

До слова, на цю категорію осіб не поширюється вимога мати зарплату 20 тис. грн і вище.

Поява інспекторів із військового обліку

25 грудня стало відомо про реєстрацію в Національному агентстві кваліфікацій нового професійного стандарту – інспектор із військового обліку.

Зареєстрований професійний стандарт стане орієнтиром для осіб, які ведуть військовий облік на підприємствах України.

Новації застосунку Резерв+

У застосунку Резерв+ запрацював сервіс повторного уточнення даних військовозобов’язаних.

Тепер користувачі зможуть необмежену кількість разів (але не частіше ніж раз на тиждень) змінювати свої дані у реєстрі Оберіг – номер телефону, електронну пошту чи адресу проживання.

Нагадаємо, що, відповідно до закону, українці мають тиждень на повідомлення ТЦК про зміни даних.

До слова, до кінця лютого 2025 року в Міноборони планують напрацювати механізм отримання електронного направлення для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) в застосунку Резерв+.

У відомстві хочуть, аби рішення військово-лікарської експертизи надходило не в паперовому вигляді до ТЦК, а в електронній формі до інформаційно-комунікаційних систем Міноборони, зокрема реєстру Оберіг.

Новації застосунку Армія+

У застосунку Армія+ запустили сервіс, завдяки якому українські військовослужбовці можуть повідомити про намір повернутися на службу після самовільного залишення частини (СЗЧ).

Нагадаємо, що тим, хто не вперше у СЗЧ, подати рапорт на повернення на службу можна до 31 грудня 2024 року.

Для тих, хто пішов у СЗЧ вперше, таких обмежень немає.

Для заповнення рапорту знадобиться близько п’яти хвилин.

За допомогою підказок потрібно вказати необхідні дані. Відразу можна додати ще й рекомендаційний лист, який потім знадобиться в разі зміни місця служби.

Після того, як Головне управління Військової служби правопорядку (ВСП) отримає та підтвердить дані в рапорті (розгляд рапорту триває до 72 годин), військовослужбовцю надійде повідомлення про необхідність прибути протягом 24 години до обраного відділу ВСП.

В останньому після оформлення документів та формування припису допоможуть безпечно дістатися до однієї із 17 військових частин із затвердженого списку.

Командир однієї з цих частин має 72 години для відновлення грошових виплат та соціальних гарантій військовослужбовця.

Після поновлення на службі з резервної частини військові зможуть перевестися в інший підрозділ за рекомендаційним листом. Для цього знову ж таки потрібно подати рапорт на зміну місця служби в застосунку Армія+.

До слова, за півтора місяця дії механізму переведення між підрозділами погоджено понад 5 тис. рапортів.

Цей функціонал працює для Збройних сил України та Національної гвардії України.

Надалі, як зауважив президент України Володимир Зеленський, механізм працюватиме й для Держприкордонслужби.

Додамо, що в застосунку Армія+ вже діє нова програма Плюси для військових, що передбачає доступ до спеціальних пропозицій на товари та послуги.

Наприклад, спеціальний резерв квитків для військових в Укрзалізниці або знижки на пальне та 30% на меню АЗК від Укрнафти.

Скористатися програмою можуть військовослужбовці Збройних сил України, Нацгвардії та Державної спеціальної служби транспорту.

Невдовзі доступ буде відкрито для всіх представників Сил оборони України.

Щойно до програми долучатимуться інші національні бізнеси, військові матимуть ще більше привілеїв.

У застосунку Армія+ з’явився шостий навчальний курс Інформаційна стійкість: кібербезпека.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Курс із двох модулів покликаний допомогти військовослужбовцям розпізнавати загрози в онлайн-середовищі та підвищити рівень інформаційної безпеки.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-31 09:00:00