Нічні «полювання» на «Солнцепек», палаючі танки та «бехи»: пілоти FPV-дронів показали як нищать ворога

…Їдемо на тренувальний майданчик операторів FPV-дронів. Там проходять підготовку дронарі бригади, вдосконалюють тактику застосування та ураження ворога.
Знайомимось: Микола з позивним «Цербер» та «Ден». Хлопці тільки повернулися з бойових позицій. Пілоти вже понад рік знищують ворога за допомогою FPV-дронів та вважаються одними з найкращих розрахунків у бригаді за кількістю ураження живої сили та техніки противника.
«Витрачаємо 5-6 дронів на один російський танк»
«Працюємо на Куп’янському напрямку. Бойова робота — дуже складна, спектр цілей надзвичайно різноманітний. Найбільше було 30 вильотів за день. І це тільки одна позиція FPV.
Знищуємо як штурмові групи противника, так і легку та важку бронетехніку рф. Від автомобілів типу „Урал“, „Камаз“ чи „Таблетка“ до важкої бронетехніки: БМП, БТР та танки Т-64, Т-72», — розповідає «Цербер».
Під час крайнього бойового виїзду на позиції, хлопці дронами-камікадзе знищили механізовану колону рашистів. Це були танки та БМП. Ворог намагався прорвати оборону наших піхотних позицій.
«Одним дроном дуже важко пробити танк. Іноді витрачаємо 5-6 дронів на один танк і навіть більше, по різному буває. Цього разу останній танк ми спалили лише з п’ятого заходу, — згадує „Ден“. — А от БМП вдалося знищити з першого разу. Влучили в задні двері, де розташовані паливні баки. Ефективно також заходити зверху під башту. Тоді машина відразу зупиняється та починає горіти. Якщо говорити про танк, то найчастіше цілимось FPV у його вразливу задню частину, адже там він не настільки захищений».
Коли кацапську техніку вдається зупинити, окупанти вибігають з техніки, яка горить. Далі наші воїни осколково-фугасними скидами добивають рашистів. Щоб швидше розібрати ворога, до ураження долучаються і важкі бомбери.
Загалом бойова робота дронарів розпочинається з отримання координат від аеророзвідки, яку зазвичай ведуть БПЛА типу «Мавік».
«У кожного „Мавіка“ свій сектор відповідальності, в режимі реального часу відстежують будь-який рух техніки чи піхоти противника і одразу передають. Плюс також піхота, яка перебуває на позиціях, чує звук техніки. Ми відразу вилітаємо туди „фпвішками“. Наше завдання — завдати максимальної шкоди окупантам, знищити їхню техніку та зірвати штурми», — каже «Ден».
«Вільне полювання» дронарів
Особливою «спеціалізацією» операторів FPV-дронів є так зване «вільне полювання». Вночі, використовуючи дані про ймовірні маршрути пересування ворога, екіпажі самостійно вилітають на бойові завдання. Іноді за десятки кілометрів від своїх позицій, щоб виявити та знищити ворожу техніку, яка нібито, на думку росіян, знаходиться в безпеці. Але це не так.
«Ми знаємо приблизні шляхи їхнього підвезення боєкомплекту та ротацій особового складу, — пояснює „Цербер“. — І цими дорогами вночі ми вилітаємо на „вільне полювання“. Знаходимо ціль, уражаємо її плюс обов’язково підтверджуємо знищення».
Запитуємо у дронарів, скільки вдалось знищити ворожої техніки.
«Із січня по цей місяць до 50 одиниць військової техніки рф. Це підтверджені дані саме знищеної техніки. А є ще підбита або пошкоджена ворожа техніка. Ось її значно більше», — розповідають хлопці.
За одну ніч уразили 15 одиниць техніки ворога
Дуже часто вилітаємо на бойові завдання на відстань 30 км і більше в глибину бойових порядків противника.
«Це для них стає повною несподіванкою. Якось ми так вилетіли і за одну ніч уразили 15 одиниць різної військової техніки рашистів. 5 штук знищили, а решту — пошкодили. Це наша територія, це українська земля, а вони почували себе як „вдома“, а насправді їхній дім — у пеклі, тому ми їх туди і відправили.
Ще ворог накриває сітками основні траси і окупанти просто по цих дорогах туди-сюди катаються», — каже «Ден».
— Пригадайте найбільш цікаві епізоди ураження російської техніки?
— Пам’ятаю якось ми всю ніч працювали на так званому «хайвеї», шукали і розбирали ворожу техніку. Під ранок за 10-15 км від лінії фронту із схованки виїхало якесь РСЗВ. Ми підлетіли туди й вже на підльоті зрозуміли, що це, швидше за все, важка вогнеметна система залпового вогню «Солнцепек». Тому що він найчастіше їде з двома машинами. Одна попереду, інша позаду для прикриття РЕБом, для охорони.
Коли наздогнали його, одна машина з іншою почали мінятися місцями, щоб нас заплутати. Але це ворогу не допомогло. Ми уразили «Солнцепек», він добре укріплений. Били по пусковій установці, «труби» пом’яли точно. Водночас вилетіли туди ще дронами і наздогнали його вже за 25 км від нас. Постаралися зайти в двигун, але на швидкості було дуже важко це зробити. Кацапи заїхали у яму, в якийсь яр. Ми вже не могли його там дістати. Плюс наше розвідувальне «крило» «Лелека» пішло на перезарядку.
Пізніше по перехопленнях дізнались, що після цього влучання «Солнцепек» став на місяць на ремонт. Дуже жалко, що не вдалось його знищити. Але це обов’язково станеться.
Знаходили ворожі «Гради», вже відстріляні та з БК. Знищуємо усе, що бачимо. Якось наш інший екіпаж знайшов на російському «Уралі» встановлену корабельну РСЗВ. Добре вибухало тоді.
— Як противник діє останнім часом?
— Живою силою більше, малими піхотними групами. Дві-три людини, може бути і п’ять.
Якщо їдуть із технікою, десантуються, намагаються розбігтися по лісопосадках і проходити далі. По ним вже працюємо осколково-фугасними боєприпасами.
Наші екіпажі розбиваються по завданнях: хтось працює по техніці, а хтось лише по піхоті. Коли вже немає техніки, працюють усі по піхоті. Ми намагаємося насамперед знищити техніку, яка перевозить ворожу піхоту. Адже, коли рашисти розбіжаться, їх буде складніше дістати під кущами чи в ямах. Постійно проводиться розвідка, у повітрі висять «Мавіки», все фіксують і якщо потрібно вилітають додаткові дрони. Окупантів знаходять і знищують.
— А яку вагу скиду може нести «фпвішка»?
— Це залежить від дрона. Є різні розміри дронів та й різні двигуни на них стоять. Від цього залежить і його вантажопідйомність. Десятидюймовий дрон на відстань до 20 км, може взяти 1.2-1.5 кг бойової частини.
Наприклад, коли йде штурм, росіяни зазвичай під’їжджають на 6 або 7 кілометрів. На цю відстань вже можна «нести» до 2.5 кг.
— Розкажіть трішки про вашу тактику. Як навалюєте рашистам?
— Якщо йде велика колона, намагаємося зупинити першу і другу техніку і плюс дивимося, де вони їдуть. Якщо це дорога вздовж посадки, то ворожа техніка нікуди не дінеться. Перша й остання машина в колоні зупиняється, а потім ця вся техніка просто, як то кажуть, розбирається, все знищується.
Якщо техніка їде по полю, то дивимося теж, як рашисти поводяться. Вони часто буває розсипаються по полю. Знову ж таки акцент на «бехи», які з піхотою. Ми тримаємо зв’язок з іншими екіпажами FPV і розподіляємо цілі. Зупинили техніку, піхоту вразили, потім уже повністю знищили цю техніку, щоб ворог не забрав на ремонт.
— Екіпажі «фпвішок» — це завжди «жирна» ціль для ворога. Полюють за вами?
— Так, звичайно. Нещодавно рашисти розібрали нашу позицію, вони дуже довго пристрілювалися. Можливо якась «Зала» помітила або по відеоперехопленню. У рашистів багато функціоналу як можна нас обчислити та виявити.
Точно так само і наші хлопці полюють за росіянами. Ми також знаходимо їхні позиції і знищуємо їх. Як виявляємо? Десь перехоплення, спіймали відео зльоту і бачимо картинку звідки вони летять і куди.
Тоді починає працювати більш посилено наша розвідка, щоб дізнатися, де вони конкретно знаходяться.
Якщо ворог знаходить нашу позицію, то туди відразу прилітають ударні «крила» і починають уже крити. Зараз рашисти дуже сильно використовують БПЛА типу «Молнія-1» чи «Молнія-2». Це такі літачки, з одним чи двома двигунами, у них непогана вантажопідйомність, несуть великі снаряди і далеко літають. Вони працюють як дрони камікадзе.
— Як працюєте в умовах роботи російських засобів РЕБ?
— Дронова війна — це постійна боротьба технологій. Російські окупанти активно застосовують засоби радіоелектронної боротьби, намагаються заглушити канали керування та передачі відеосигналу FPV-дронів. Так само і ми працюємо.
Для боротьби з РЕБ використовуємо різні частоти. Дуже важко заглушити весь спектр частот. Плюс зараз у них з’явилися дрони на оптоволокні, на які РЕБ не впливає. Це ускладнює нашу роботу, але для таких цілей у наших воїнів є помпові рушниці. «Фпвішки» на оптоволокні не надто швидкі та маневрені. Тому їх можна збивати.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-23 06:36:00