Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Мобілізація вчителів у 2025 році: що змінилося в законодавстві

Фото: Pexels

Вчителі, як і інші громадяни України, підлягають загальній мобілізації в разі потреби. Однак на них можуть поширюватися певні винятки та відстрочки.  

Факти ICTV дізнавалися у адвокатів Анни Даніель та Мирослави Мостової, чи можуть мобілізувати вчителів в Україні та за яких умов. 

Підстави на відстрочку від мобілізації вчителів у 2025 році 

Анна Даніель, адвокат, кандидат юридичних наук, керівник Адвокатського бюро Анни Даніель, зазначає, що в Україні певні категорії осіб, зокрема вчителі, мають право отримати відстрочку від мобілізації, відповідно до постанови № 560 від 16 травня 2024 року.

Зараз дивляться

Відстрочка від мобілізації для вчителів можлива за таких умов: 

  • Вчителі та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють, відповідно, у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки. 
  • Інвалідність або інші медичні показання: якщо вчитель має медичні показання, які не дають змоги служити (наприклад, серйозні хвороби або інвалідність), він може отримати відстрочку або бути повністю звільнений від мобілізації. 
  • Члени родин осіб, які перебувають у збройних силах: в деяких випадках відстрочку можуть отримати вчителі, які стали опікунами осіб, що мають право на звільнення зі служби за станом здоров’я. 
  • Вчителі, члени сімей яких (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції або загинули чи зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану. 
  • Вчителі, члени сімей яких (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) є особами, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 р. – лютий 2014 р.). 
  • Вчителі можуть отримати відстрочку від мобілізації, якщо вони є єдиним опікуном для дітей. 

Умови мобілізації вчителів і обставини, за яких вони можуть бути відстрочені чи звільнені від призову, визначаються нормативно-правовими актами, які регулярно оновлюються відповідно до ситуації в країні. 

Чи можлива мобілізація вчителів в Україні у 2025 році

Адвокат АО Evrikalaw Мирослава Мостова наголошує, що 16 січня 2025 року набула чинності постанова КМУ №1558 Про внесення до деяких постанов КМУ змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації, ціллю якої було впорядкування деяких питань мобілізації та надання відстрочок певним категоріям громадян.  

Зокрема, цією постановою було внесено зміни до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, які зачепили і відстрочку від мобілізації вчителів, педагогів.  

Відповідно до нових змін відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації особам, зазначеним у підпункті 2 пункту 2 додатка 5 постанови КМУ №560 від 16.05.2024,  надається до завершення навчального року, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку. 

Тобто ці зміни торкнулись наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, в яких ставка за місцем роботи не менша за 0,75%.  

– Тобто вчителі та науково-педагогічні працівники мають право на відстрочку тільки на період навчального року та на той час, коли працюють у відповідному закладі освіти. Якщо педагог звільняється, то відстрочка вже не діє, – говорить Мирослава Мостова.

Мирослава Мостова вважає, що з 1 липня 2025 року є надзвичайно велика ймовірність, що вчителі-чоловіки, які мають законне право на відстрочку від мобілізації, почнуть отримувати повістки. 

Анна Даніель говорить, що згідно з вимогами законодавства, вчителі можуть бути мобілізовані у разі потреби в кадрах у Збройних силах України або інших військових формуваннях, якщо це є критично важливим для оборони країни.  

Вона зазначає, що відповідно до постанови № 1558, науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь, а також педагогічні працівники різних освітніх закладів матимуть відстрочку до завершення навчального року (якщо на постійній роботі – тривалістю 12 місяців на рік). 

Згідно з чинним законодавством вчителі можуть бути мобілізовані в разі дефіциту кадрових ресурсів у Збройних силах або інших військових формуваннях, якщо це буде визнано необхідним для оборони країни. 

– Однак, зазвичай це стосується вчителів, які не мають права на отримання відстрочок або звільнень і знаходяться у призовному віці, не мають проблем зі здоров’ям, які унеможливлюють несення ними військової служби, – говорить Анна Даніель. 

Законодавство України зазвичай передбачає поступове залучення до мобілізації осіб залежно від їхньої важливості для цивільного сектору, тому вчителі, які мають високу кваліфікацію в галузі освіти, можуть бути мобілізовані лише в крайньому випадку. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-02 15:29:00