Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Медяниця на груші: чим обробити і як позбутися

Флавоноїди для судин, антиоксиданти-помічники серця – все це міститься у грушах. До того ж, фрукт, як визначили дослідники, здатен знизити ризик захворювання діабетом ІІ типу на 3%. Але що робити, коли отримати гарний врожай заважають хвороби та шкідники, зокрема медяниця. Чому вона з’являється на груші та чим обробити дерево від медяниці – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Що таке медяниця на груші

Грушеву медяницю ще називають грушевою листоблішкою. Це небезпечний шкідник, що завдає значної шкоди фруктовому дереву.

Комаха здатна пошкодити листя, пагони та плоди, що призводить до зниження врожайності та загального ослаблення дерева.

Зараз дивляться

Зимують дорослі особини на опалому листі й у корі дерев. Біля бруньок за температури +10 °С починають відкладати яйця у вигляді ланцюжка, пізніше – купками навколо квітконіжки і знизу листків.

Швидко розмножуючись, шкідники посилено висмоктують із груші життєво важливі соки, пригнічуючи ріст та розвиток плодового дерева.

Який вигляд має медяниця на груші

Доросла комаха ледве досягає довжини у три міліметри, а личинки – від третини міліметра. Грушева медяниця зеленувато-жовтого кольору, до осені часто комахи трохи темніють і набувають червоного відтінку.

– Медяниця – це дрібна комаха з жовто-бурим забарвленням та прозорими крилами, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Вона здатна як літати – завдяки своїм прозорим крилам, так і стрибати.

Личинки медяниця у квітні-травні після виплоджування живляться в набухлих бруньках, на молодих листочках, квітконіжках, зав’язях, пагонах. Шкідники укривають перелічені зелені частини рясною медвяною росою, на якій з часом розвиваються сажкові гриби.

Ознаки появи медяниці на груші та небезпека

Медяницю на груші важко не помітити – листя, гілки й плоди вкриваються чорним нальотом. Ця липка речовина є медяною росою, яку виділяє шкідник.

Окрім цього розпізнати ураження груші медяницею можна за наступними ознаками. Листя може деформуватися, починати скручуватися та жовтіти.

– Личинки медяниць призводять до деформації та скручування листя, згодом воно може стати здутим, пухирчастим або зморщеним, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Медяниця на груші: причини появи

Грушева мідяниця утворюється з личинок, які змогли перезимувати. Навесні та на початку літа медяниця прокидається і починає висмоктувати з дерев усі поживні соки.

– Медяниця може поширюватись зі старих, уже заражених дерев. Цьому сприятимуть тепла та суха весна, відсутність санітарних обрізок, загущеність посадок і неприбрані рослинні залишки, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Отже, можна зробити висновок, аби медяниця не з’являлася на груші, потрібно вчасно проводити санітарні обрізки плодових дерев, контролювати загущеність посадок та регулярно прибирати у саду. Утилізувати краще і підгнилі груші під деревами.

Для додаткового захисту груші від медяниці щовесни варто додавати під дерево мінеральні добрива. Це допоможе зміцнити дерево та підвищити стійкість до хвороб і шкідників.

Грушева медяниця: що робити

Окрім того, що потрібно регулярно проводити санітарні обрізки та прибирання у вашому саду, варто використовувати біологічні препарати для боротьби зі шкідником. Саме вони допоможуть, не шкодячи природним ворогам медяниці.

Чим обробляти грушу від медяниці

Початок-середина червня є оптимальним часом для боротьби з медяницею на груші. Справа у тому, що саме у цей період шкідник починає активно розмножуватися та відкладати яйця.

Щоб вивести медяницю з саду, потрібно обробити груші 3% розчином залізного купоросу. До речі, раніше Факти ICTV писали, який на вигляд залізний купорос і як його правильно застосовувати.

Із біологічних препаратів проти медяниці наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник радить застосовувати Актоверм, оскільки він не накопичується у рослинах і ґрунті.

Біозасіб застосовують у вигляді робочого розчину, приготовленого у день обробки. Для цього необхідну дозу препарату ретельно розмішують у воді температурою від 15 до 25 градусів.

– Для приготування робочого розчину розведіть 35 мл препарату у 5 л води з додаванням прилипача Липосам. Кратність обробок залежить від чисельності шкідника, бажано проводити обприскування 4 рази за сезон, з інтервалом від 7 днів, – розповідає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Робочий розчин варто використати одразу після приготування або зберігати не більш ніж 5-6 годин у захищеному від світла місці. Препарат перед застосуванням необхідно збовтувати.

Як позбутися медяниці на груші за допомогою Актоверма

Оптимальною температурою повітря для обробки груші від медяниці є 18- 35 градусів.

Інтервал між обробками Актовермом має становити 7-14 днів. Останню маніпуляцію варто провести за 5 днів до збору врожаю.

Чим обробити листя груші від медяниці: народні засоби

Обприскувати груші від медяниці чи листоблішки можна і народними засобами. Це, наприклад, настій деревію, мильний розчин та розчин попелу.

До цвітіння грушу можна обробляти настоєм тютюну. Для приготування візьміть одну частину сухої речовини та залийте 10 частинами води і настоюйте добу. Перед обприскуванням профільтруйте розчин і розведіть його водою у співвідношенні 1:3, після чого влийте рідке мило (з розрахунку 4 г на 1 л).

Фото: pixabay

Проти медяниці на груші ефективний гострий червоний перець: 1 кг сирих або 500 г сушених стручків подрібнюють і заливають 10 л води кімнатної температури, після чого настоюють дві доби. Далі 60 хвилин кип’ятять і залишають ще на дві години.

Після проціджування відвар необхідно зберігати у темряві. Також його заборонено використовувати під час цвітіння груші.

Всі обробки груші від медяниці бажано проводити у суху безвітряну погоду, уникаючи дії прямих сонячних променів, у весняний період – вранці, а у літній період – ввечері.

До речі, груші часто вражає іржа. Раніше Факти ICTV писали, що це таке і як лікувати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-06-15 13:48:30