Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Лікар розповів, як розпізнати рак і на які симптоми звернути увагу

В Україні понад 1 млн людей страждають на онкологічні захворювання, щодня реєструють близько 400-500 нових випадків.

У жінок найчастіше виявляють рак молочної залози, а у чоловіків – рак легень і рак простати. Також дуже поширеним є рак товстої кишки – як у чоловіків, так і в жінок.

Як розпізнати рак на ранній стадії та на які симптоми слід звернути увагу, Фактам ICTV розповів лікар Андрій Кондратенко.

Зараз дивляться

Що таке рак

Рак – це хвороба, яка виникає, коли в організмі починають стрімко розмножуватися аномальні клітини. Зазвичай клітини розвиваються й діляться під контролем імунної системи. Коли нормальні клітини пошкоджуються або старіють, вони помирають, а на їхнє місце приходять нові здорові клітини.

– Навіть у здорової людини щодня утворюється близько 10 тис. ракових клітин, однак імунна система виявляє та знищує їх. Але під дією таких факторів, як стрес, неправильне харчування та спосіб життя, надмірна засмага тощо, імунна система може не впоратися. Тоді кількість ракових клітин починає збільшуватися, що становить суттєву загрозу нашому здоров’ю, – каже лікар.

Як розпізнати рак і на що варто звернути увагу

Є кілька загальних симптомів, які допоможуть розпізнати можливу онкологічну проблему:

  • Різка втрата ваги без причин, а також відсутність апетиту. Зниження маси тіла більш ніж на 5% за один місяць може вказувати на серйозні зміни в організмі
  • Хронічна втома й занепад сил. Онкологія впливає на гормональний фон, що може призвести до хронічної втоми, занепаду сили та депресії.
  • Нездоровий вигляд: мішки під очима, блідість чи синюшність шкіри.
  • Збільшення лімфатичних вузлів може свідчити про різні захворювання, зокрема й про рак.
  • Зміни на шкірі, як-от новоутворення чи асиметричні родимки.
  • Ущільнення в грудях або будь-які утворення на шиї, під пахвою, в області живота, паху, грудей, яєчок вказують на необхідність подальших обстежень.
  • Захриплість або хронічний кашель, особливо якщо є мокрота із кровʼю, може бути ознакою онкології легень чи гортані.
  • Утруднене ковтання та проблеми з переварюванням їжі можуть бути пов’язані з раком стравоходу.
  • Біль чи проблемне сечовипускання, кров у сечі та калі, анальні й вагінальні кровотечі – симптоми хвороб репродуктивної, сечовидільної систем або товстого кишківника.

– Такі симптоми не є специфічними для онкології, але якщо вони турбують тривалий час або поєднуються з іншими проблемами, це потребує консультації лікаря для встановлення точного діагнозу та лікування, – пояснює Андрій Кондратенко.

За словами лікаря, швидкість розвитку онкологічного захворювання залежить від багатьох факторів, тому виявлення раку на ранній стадії значно збільшує шанси на успішне лікування.

Методи лікування раку

Основними методами лікування раку є хірургія, хіміотерапія, радіотерапія, імунотерапія та цільова терапія. Вибір конкретних методів залежить від низки факторів:

  • Типу раку (є понад 200 видів), генетичних мутацій та особливостей конкретного випадку.
  • Спадковості й характеру хвороби.
  • Стадії раку. Перша стадія виліковна майже на 100%, на ІІ стадії понад 80% пацієнтів живуть п’ять і навіть більше років. Якщо хворобу діагностовано пізніше, це передбачає дуже серйозне й витратне лікування.
  • Віку. Попри те, що на рак хворіють і діти, найчастіше онкозахворювання виникають у людей похилого віку, крім того, це пов’язано з генетикою та іншими чинниками. Дослідження генетичних причин раку та особливостей ракових клітин триває, що сприятиме подальшому вдосконаленню діагностики й лікування раку.

Як запобігти раку

Регулярні обстеження допоможуть вчасно виявити онкологічні проблеми. Поради щодо обстеження різняться для чоловіків і жінок.

Після 45 років жінка повинна раз на рік робити мамографію. У чоловіків головні загрози – рак легень і рак простати.

Тому після 45 років важливо здавати аналіз крові PSA – це онкомаркер раку простати. Ну й, звичайно, звернути увагу на те, як відбувається сечовипускання. Якщо щось не так, потрібно звернутися до уролога.

А також після 45 років обов’язково робити колоноскопію. Якщо йдеться про рак легень, потрібно зробити рентген раз на рік і, за потреби, компʼютерну томографію.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-27 15:53:38