Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Коли викопувати жоржини: оптимальні терміни та правила


Жоржини (Dahlia) — справжні символи осені. Вони асоціюються з вереснем, початком навчального року та настанням перших холодів.

Це теплолюбні квіти, родом із гірських районів Мексики, де панує тропічний клімат. У зимовий період у місцях природного зростання рослини ґрунт не замерзає. Проте для вирощування жоржин в Україні, їх обов’язково потрібно викопувати на зиму та правильно зберігати.

Як викопувати жоржини, коли це потрібно робити та як правильно зберігати бульби — читайте на Фактах ICTV.

Навіщо викопувати жоржини та чи можна цього не робити

Бульби доволі тендітні. Вони погано переносять вологість, схильні до появи різних захворювань й часто бувають пошкоджені шкідниками.

Також бульби не витримують зниження температури. Навіть незначне похолодання (до нуля градусів) може спричинити їх загибель.

Деякі садівники не викопують жоржини на зиму, залишаючи підземну частину рослини у відкритому ґрунті. Вони ретельно утеплюють місце зростання жоржини, проте цього не варто робити.

Окрім морозів погубити корені може й велика кількість опадів восени та навесні.

Коли викопувати жоржини на зиму

Дуже важливо правильно визначити термін викопування квітів, адже бульби мають добре визріти. Насамперед треба орієнтуватися на стан рослини та на загальні погодні умови.

Починати викопувати жоржини необхідно після перших осінніх заморозків, щоби підземна частина встигла добре визріти й підготуватися до зими. Як правило, цей період приходиться на початок або середину жовтня.

Квіти та надземна частина жоржин повинні бути трохи схоплені морозом. Якщо поглянути на стебла рослин, то вони будуть зів’ялими й набудуть вираженого коричневого кольору.

Викопувати жоржини потрібно, коли температура повітря вперше опуститься нижче 0°C. Після цього варто почекати 2-3 дні, щоби бульби пройшли невелике загартування холодом, й починати роботу.

Як викопувати жоржини: інструкція

Для робити краще обрати сухий сонячний день. Послідовність дій має бути така:

  • Візьміть секатор та обріжте відмерлу надземну частину, залишаючи невеличкий хвостик довжиною 10-15 см. Це дасть змогу зручніше витягати бульби із землі.
  • Викопайте рослини лопатою або вилами, якщо ґрунт дуже пухкий. Робити це варто дуже обережно, оскільки бульби дуже тендітні, і їх можна пошкодити.
  • Обріжте стебла жоржин до висоти 2-3 см.
  • Залиште викопаний кущ на деякий час на землі, щоб він добре підсох.
  • Видаліть залишки ґрунту з бульб і перенесіть їх в тепле, сухе та добре провітрюване місце.
  • Залиште посадковий матеріал для остаточного висихання орієнтовно на два тижні.
зберігання жоржин

Фото: pixabay

Як зберігати жоржини взимку: основні правила

Правильне зберігання жоржин в холодний період забезпечить створення добрих умов для розвитку й зростання квітів у наступному році.

Зберігати жоржини взимку можна кількома способами:

  1. У ґрунті — простий та доступний метод зберігання. Попередньо його необхідно знезаразити, щоб виключити попадання шкідників та паразитів. Для цього ґрунт можна прогріти або проморозити.
  2. У піску — підійде річковий та грубозернистий. Візьміть ємність, покладіть бульби та пересипте знезараженим піском. Зверніть увагу! Цей матеріал здатен витягувати вологу з бульб, тому пісок потрібно час від часу зволожувати.
  3. У тирсі — для кращого зберігання можна використовувати хвойний матеріал, тому що він має добрі бактерицидні властивості. Візьміть ємність, насипте шар тирси, покладіть бульби та знову насипте тирсу так, щоб вона повністю покривала жоржини.
  4. У парафіні. Розплавте його на водяній бані та на секунду занурте бульби. Далі слід покласти жоржини у ємність для подальшого зберігання.

Зберігання жоржин взимку обов’язково має бути в приміщенні з температурою від +3 до +10°С та вологістю повітря — 60-70%.

Також на бульби не повинні потрапляти сонячні промені, щоб не відбулося передчасне проростання. Корені рослин мають перебувати в стані абсолютного спокою.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Найкращим місцем зберігання жоржин є балкон, лоджія або підвал.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-09-18 18:36:57