Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Кого та чому можуть позбавити спадку: пояснення адвокатки

Фото: Pexels

Процес отримання спадщини в Україні – це не лише заповнення документів і звернення до нотаріуса. Він може супроводжуватися судовими процесами та додатковими питаннями, зокрема щодо позбавлення права на спадкування.

Медіаторка, адвокатка АО Verity Group Дарина Старовойтова розповіла Фактам ICTV, кого можуть позбавити спадщини.

Що таке спадкування

Перед тим, як розібратися з позбавленням права на спадкування, потрібно насамперед розуміти, що таке спадщина, і хто її може отримати.

Спадкування – це передання майна, прав і зобов’язань від померлої особи (спадкодавця) до спадкоємців. В Україні цей процес регулюється Цивільним кодексом і може відбуватися:

  • за заповітом – коли спадкодавець особисто розпоряджається своїм майно на випадок своєї смерті;
  • за законом – якщо заповіту немає, спадщина передається родичам відповідно до черговості.

– Про наявність заповіту після смерті особи можна дізнатися в нотаріуса під час відкриття спадкової справи, – розповіла Дар’я Старовойтова.

Вона додала, що до спадку входять не лише будинки, гроші чи автомобілі, а й борги.

Зіткнувшись із цим, у людей може виникати питання щодо умов для позбавлення особи права успадковувати.

Хто може стати спадкоємцем

За словами Старовойтової, спадкоємцями можуть бути як родичі (за законом), так і будь-які особи або навіть організації (за заповітом), але кожного з них можуть позбавити права на спадкування.

Спадкоємці за законом отримають право на спадкування по черзі:

  • перша черга – діти, батьки та чоловік/дружина;
  • друга черга – брати, сестри, бабусі та дідусі;
  • третя черга – рідні дядько та тітка;
  • четверта черга – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше п’яти років до моменту відкриття спадщини;
  • п’ята черга – далекі родичі до шостого ступеня споріднення, а також утриманці, які не були членами сім’ї спадкодавця, але отримували від нього матеріальну допомогу протягом щонайменше п’яти років, і ця допомога була їхнім основним джерелом доходу.

І кожен із них може бути позбавлений права на спадкування.

При цьому, як зазначила адвокатка, законодавство окремо захищає права непрацездатних батьків і дітей. Вони мають право на обов’язкову частку в спадщині навіть всупереч заповіту.

–  Розмір обов’язкової частки може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, що мають істотне значення, – зазначила співрозмовниця.

Кого можуть позбавити спадщини

Деякі категорії громадян можуть бути позбавлені права на спадкування. Стаття 1224 ЦК України визначає, кого можуть позбавити спадщини, йдеться про:

  • людей, які навмисне позбавили життя спадкодавця або його спадкоємців, або намагалися це зробити. Виняток – якщо спадкодавець знав про це і все ж залишив їх своїми спадкоємцями за заповітом;
  • осіб, які перешкоджали складанню заповіту, наприклад, якщо хтось тиснув на спадкодавця, щоб змінити або скасувати заповіт;
  • спадкоємців, які відмовилися піклуватися про спадкодавця в безпорадному стані (через хворобу або похилий вік);
  • батьків, які були позбавлені батьківських прав і не були поновлені до відкриття спадщини;
  • подружжя, якщо їхній шлюб визнано недійсним.

Крім того, до списку тих, кого можуть позбавити спадщини, входять родичі, які ухилялися від обов’язку щодо утримання спадкодавця.

Однак, таких осіб позбавлять права на спадкування, лише в тому випадку, якщо це буде доведено судом.

Адвокатка також розповіла, що позбавити права на спадкування можуть і тих, хто має обов’язкову частку у спадщині, а також осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

Умови для позбавлення особи права успадковувати

За словами Старовойтової, позбавлення права на спадкування не є простим процесом. Оскільки, щоб людину позбавити права на спадщину, потрібно довести, що спадкодавець просив її про допомогу чи догляд, але вона свідомо цього не зробила.

Крім того, суду також потрібно з’ясувати, чи справді спадкодавцю потрібна була допомога, чи отримував він її від інших осіб і чи мав спадкоємець можливість допомогти.

– Безпорадність означає, що людина через похилий вік, хворобу чи інвалідність не могла самостійно забезпечити себе та потребувала стороннього догляду, – пояснила адвокатка.

Тоді як ухиленням від допомоги вважається свідоме невиконання обов’язку, коли людина усвідомлювала свою відповідальність, але не діяла. Це той випадок, коли людину можуть позбавити права на спадкування.

Співрозмовниця додала, що позбавлення права на спадкування – це крайній захід, який насамперед залежить від поведінки відповідача.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Справи, коли людину можуть позбавити права на спадкування, складні, адже спадкодавець уже не може підтвердити факт відмови в допомозі, і потрібні вагомі докази, наприклад, звернення в поліцію чи до лікарів.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-25 18:09:00