Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Кліщ на огірках: чим обробити і як позбудеться

Огірки містять вітаміни А, В та С та велику кількість мінералів, які сприяють підтримці здоров’я людини та підвищенню ефективності роботи організму. До того ж, цей овоч має високий вміст калію, що сприяє підтримці здоров’я серця та зниженню артеріального тиску. Однак зібрати гарний врожай часто не дають кліщі, які оселяються на рослині. Чим обробити павутинний кліщ на огірках і про причини його появи – у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Що таке павутинний кліщ

Павутинні кліщі – це дрібні комашки, розмір яких становить всього лише від одного до двох міліметрів. Ці шкідники плетуть павутинки та висмоктують соки з рослин.

– Павутинний кліщ – це дуже дрібний шкідник багатьох рослин, зокрема й огірків, – зазначає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Зазвичай вони живуть на кількох сотнях видів рослин.

Зараз дивляться

Ці комахи мають різне забарвлення – від жовто-зеленого та червоного до оранжевого й білого. На початку зараження, павутинні кліщі розміщуються на нижній частині листків, зокрема оселяються на його зворотному боці.

Це малесенькі крапочки, що рухаються та дуже швидко розмножуються. Вони пошкоджують рослини, проколюючи їхні клітини для живлення.

Кліщ на огірках: причини появи та наслідки

Найбільш сприятливими умовами для активного розмноження цих комах є висока температура та низька вологість. У теплицях кліщ активно розмножується, якщо огірки рідко поливають і нехтують регулярними провітрюваннями.

Також джерелом зараження є будь-які рослини, уражені кліщем.

– Шкідник може потрапити на ваші рослини разом із зараженими саджанцями, ґрунтом, на одязі та багатьма іншими способами. А оселившись на городній культурі навіть у невеликій кількості, за сухої та спекотної погоди він дуже швидко розмножується, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Він зазначає, що переносити шкідників з однієї рослини на іншу також здатні тварини.

Зелені частини огірків, на яких оселився кліщ, змінюють колір, на листочках з’являються жовті крапочки, далі вони передчасно опадають. Після цього шкідники переходять на всю рослину, вона втрачає вигляд і гине.

Павутинний кліщ на огірках: ознаки появи

Як зазначалоя вище, на  появу цього виду шкідника вказує листя – воно вкривається крапочками, змінює колір, а потім опадає.

– Найпомітніша ознака павутинного кліща – це деформація та скручування листя, яке згодом стає ламким. Окрім цього, ознаками шкідника можуть бути: в’янення огірків, зміна кольору листя та опадання зав’язі, – додає наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

До того ж, за ураження павутинними кліщами рослина вкривається павутиною.

Для розсади тепличних огірків цей вид шкідника більш загрозливий, ніж для дорослих кущів, тому що молоді рослини гинуть набагато швидше. У разі виявлення комах на розсаді важливо вчасно вжити ефективних заходів та вдатися до обробки павутинного кліща на огірках.

Кліщ на огірках: чим обробити

Якщо огірки не надто ушкоджені, можна потерти листя з обох боків й стебла мильним розчином. За значного ураження застосовують обприскування інсектицидами або колоїдною сіркою.

– Натомість можна застосувати чудову альтернативу у вигляді біологічних препаратів, з активною речовиною аверсектин і комплексом авермектинів, які також нешкідливі для довкілля, – говорить наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Народні методи проти павутинного кліща будуть мало дієвими, особливо за комфортних для нього погодних умов. Однак їх також можна спробувати, якщо огірки дійсно не сильно заражені павутинним кліщем.

Чим обробити павутинний кліщ на огірках: народні методи

Серед народних засобів боротьби з павутинним кліщем на огірках застосовують аміак, корицю, лушпиння цибулі та навіть солодкі напої.

Для обробки огірків від павутинного кліща застосовують аміак. Далі можна проводити обприскування огірків, приділяючи особливу увагу нижній стороні листя – його варто піднімати під час маніпуляції.

– Аміак може бути ефективним засобом для боротьби з павутинним кліщем, але є токсичним для людей і може нашкодити рослинам. Для безпечного застосування потрібно розвести його у воді, за співвідношення 1 до 10. А для запобігання швидкому випаровуванню – проводьте обробку у прохолодну погоду, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.

Поєднайте у невеликій банці п’ять ложок олії без запаху та одну столову ложку кориці, покладіть на дно каструлі серветку, поставте на неї банку і залийте теплою водою майже до самого верху, доведіть воду до кипіння на слабкому вогні, залиште на 10 хвилин.

Фото: Pixabay

Після цього поставьте відпочивати у темному місці на одну добу. Далі додайте у літр води одну столову ложку суміші та стільки ж рідкого мила. Збовтайте й обприскайте пошкоджені рослини. Стежте, щоб рідина не потрапила на ґрунт.

  • Солодкі напої

Павутинний кліщ може збігти з огірків, якщо обробити рослину лимонадом, квасом, пивом або просто сироваткою. Налийте щось із переліченого у пульверизатор і проведіть обприскування.

Однак, як зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник, кориця та солодкі напої не матимуть помітного впливу на шкідників.

  • Настій лушпиння цибулі

Традиційним способом боротьби з кліщем на огірках є їхнє обприскування настоєм лушпиння цибулі. Для його приготування необхідно 100 г лушпиння залити 5 літрами води та дати настоятися протягом 7 днів.

Фото: Pixabay

Як правильно обробити огірки від кліща

Для обробки вам знадобляться: обприскувач, рукавички, маска та захисний одяг.

Проводьте ці маніпуляції у вечірні або ранкові години, коли немає прямих сонячних променів.

Догляд за огірками, аби не було кліща

Щоб не писати у пошуку: Кліщ на огірках: чим обробити?, просто дотримуйтеся правильного догляду за рослиною.

По-перше, не садіть огірки на місці, де раніше росли інші культури уражені павутинним кліщем.

По-друге, регулярно поливайте та оглядайте рослини, щоб створити сприятливі умови для розвитку городньої культури та вчасно виявити шкідника.

По-третє, оскільки для шкідника ідеальною є суха та спекотна погода, попередити його появу можна, щоденно обприскуючи рослину.

Щоб додатково захистити насадження від павутинного кліща, можна посадити поряд з грядками чорнобривці, календулу, цибулю чи коріандр. Шкідники не переносять їхній запах.

До речі, раніше Факти ICTV писали про світлі плями на огірках, а саме чому вони з’являються, наслідки та як впоратися з проблемою.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-13 12:14:08