Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Казимир Малевич: чому вважається українським художником

Сьогодні, 23 лютого, відзначається 145-та річниця від дня народження Казиміра Малевича – українського художника, доробок та славу якого нащадки Російської імперії постійно намагаються приписати собі.

Зараз Україна проходить процес деколонізації, аби українська культурна спадщина посіла гідне місце у світовій. Завдяки чому Казимир Малевич прославився, та чому він є саме українським митцем, розповіла креативна директорка Українського інституту Тетяна Філевська в інтервʼю Вадиму Карп’яку в ефірі телемарафону Єдині новини.

Казимир Малевич – чим відомий художник

За словами дослідниці творчості Малевича, відома всьому світу картина майстра Чорний квадрат вражає не формою і подачею, як такою, а радше змістом, закладеним в ній.

Зараз дивляться

Казимир Малевич вважається творцем супрематизму. Цей революційний напрям мистецтва каже про те, що художник не має повторювати те, що є навколо, а бути вільним від будь-якої залежності. Автор має через колір і форму створювати будь-які світи.

– Це був такий поворот в безпредметність, тобто відсутність якогось конкретного предмета. Тому що Чорний квадрат – це не портрет чорного квадрату. Це просто чорний квадрат на білому фоні. Звичайно, можна повторити і намалювати чорний квадрат, але відкриття, що мистецтво може не імітувати реальність, а просто вільно творити на білому тлі першим зробив Малевич, – зауважила Тетяна Філевська.

Чому Казимир Малевич є українським художником

Перш за все, Малевич є українським автором за місцем походження. Він народився в Києві на вулиці Жилянській, розповіла дослідниця творчості митця.

Його українська родинна лінія бере початок у Вінниччині з роду збіднілої шляхти, що понад 300 років жила на території України. Маєток сімʼї Малевича раніше розташовувався у селищі Турбів, проте від нього вже нічого не залишилося.

– Малевич у своїй автобіографії наприкінці життя зізнавався, що його першими вчителями мистецтва були українські селянки.  Все його дитинство пройшло в українських селах. Родина переїздила, батько мав сезонну роботу на цукрових заводах, і те, що його оточувало, було українське село й українські селянки, якими він захоплювався, яких він повторював. Це сформувало його візуальну систему та уявлення про світ. Це було його перше навчання мистецтва, – пояснила Тетяна Філевська.

Київське коло спілкування Казимира Малевича

До слова, професійна мистецька освіта Казимира Малевича теж була повʼязана з Україною. Він вчився у Київській рисувальній школі у Миколи Пимоненка, творчість якого мала сильний вплив на юного митця.

Потім він працював у Київському художньому інституті, зробив персональну виставку в Київській картинній галереї на Терещенківській, листувався з київськими друзями.

Зокрема йдеться про двоюрідного брата Лесі Українки Світозара Драгоманова – сина публіциста і філософа Михайла Драгоманова. Він був фотографом, що знімкував виставку Малевича, а потім на прохання друга надсилав ці фотографії в журнали для публікацій.

Художник був безпосередньо знайомий і з Михайлем Семенком з обʼєднання футуристів Нова генерація та художником Михайлом Бойчуком і багатьма іншими представниками артспільноти, що й формували його коло спілкування.

Фото: скрин з каналу Культуртригер

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-23 16:26:43