Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Історичний крок: українець, якого в окупації катували росіяни, подав до суду Аргентини

Фото: Факти ICTV

Українець, якого катували війська РФ, подав позов до суду в Аргентині. Якщо прокуратура його прийме, це буде перша справа про воєнні злочини Росії в Україні, подана за межами Європи і США.

Про це повідомляє Reuters.

Суть позову

Чоловік звинувачує одну особу, названу на ім’я, двох осіб, ідентифікованих за їхніми позивними або військовими знаками розрізнення, та інших неназваних осіб у застосуванні електрошоку та незаконному позбавленні волі наприкінці 2022 року.

Зараз дивляться

Чоловік, який попросив не називати його імені через побоювання за свою сім’ю, яка все ще перебуває в окупованих Росією частинах України, подав скаргу до Федерального суду в Буенос-Айресі.

– Мене затримали на роботі. Потім мене катували. Використовували електричний струм. Це було неймовірно боляче, тому я втратив свідомість. Мені пощастило вижити. Багато людей все ще там, – розповів він Reuters.

Судова скарга складається з майже 70 сторінок. Вона включає свідчення інших людей, які утримувалися в тому ж ізоляторі, що підтверджують звинувачення, а також висновки експертів Організації Об’єднаних Націй про подібну практику катувань у місцях, зокрема і в цьому, про який йде мова.

У позові йдеться про те, що до вуха і пальця чоловіка були прикріплені електричні кабелі, які пропускали електричний струм через його тіло. Його та інших утримували в камерах площею 10 метрів, по 12-20 осіб у камері.

Ібрагім Олабі, головний юридичний радник у цій справі, сказав, що чоловіка допитували і катували протягом 20 днів. Зрештою його звільнили без пред’явлення звинувачень, і йому вдалося втекти на підконтрольну Україні територію.

Подання заяви – історичний крок

Тепер аргентинський суд має вирішити, чи прийме він позов, що потенційно може зайняти місяці. До того часу дані про подачу скарги не будуть оприлюднені.

– Сьогоднішнє подання є важливим історичним кроком. Ми зробимо все від нас залежне, щоб допомогти аргентинським судовим органам у пошуку правди та справедливості, – заявив Юрій Бєлоусов, начальник управління з розслідування воєнних злочинів Генеральної прокуратури України.

За його словами, використання так званої універсальної юрисдикції має вирішальне значення для України, враховуючи велику кількість справ, пов’язаних з воєнними злочинами, які створили “безпрецедентний виклик для нашої системи правосуддя”.

За словами Бєлоусова, українські прокурори зареєстрували понад 126 000 справ про воєнні злочини з моменту повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.

Зазначено, що після знакових судових процесів над лідерами колишньої військової диктатури у 1980-х та на початку 2000-х років Аргентина перетворилася на одного зі світових лідерів у сфері універсальної юрисдикції.

Застосовуючи цей принцип, прокурори можуть порушувати справи про воєнні злочини та злочини проти людяності в інших країнах, навіть якщо жертви та злочинці не мають жодного зв’язку з Аргентиною.

– Така справа з універсальною юрисдикцією сигналізує злочинцям, що злочини мають свою ціну, і ви більше ніколи не зможете легко подорожувати, не зможете перетинати кордон, не замислюючись про те, що станеться на іншому боці, – зазначила Іва Вукусіч, експерт з міжнародного права з Утрехтського університету.

Минулого року слідча комісія ООН встановила, що застосування тортур Росією на підконтрольних їй територіях є широко розповсюдженим і систематичним.

Раніше міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн повідомив, що німецькій владі вдалося зібрати понад 500 відомостей щодо воєнних злочинів російської армії в Україні. Опитали понад 160 свідків.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-18 08:01:31