Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Індексація зарплати 2024: усе, що потрібно знати

У 2024 році в Україні знову нараховуватиметься індексація заробітної плати. Як це відбуватиметься та на скільки проіндексують зарплати, Факти ICTV дізнавалися у бухгалтерки Любові Тимченко.

Що передбачає індексація зарплати у 2024 році 

За словами Тимченко, згідно з постановою №1078, ухваленою 17.07.23, індексацію заробітної плати працівників зобов’язані проводити всі підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, зокрема ФОП, які використовують працю найманих працівників. 

Якщо роботодавець своєчасно не індексує зарплату співробітників, його можуть притягнути до відповідальності:

Зараз дивляться

 • фінансової – штраф у розмірі 10 мінімальних зарплат за кожного працівника;
 • адміністративної – стягнення від 510 до 1 700 грн, а в разі повторного порушення протягом року – від 1 700 до 5 100 грн щодо:
  • неповнолітнього, 
  • вагітної жінки, 
  • батька-одинака,
  • батька, який виховує дитину до 14 років,
  • батька, який виховує дитину-інваліда.

– Такі штрафи накладаються, як правило, на директора, головного бухгалтера або ФОП, – наголошує експертка.

Коли буде індексація зарплати 2024 року

Законом про Держбюджет, ухваленим у 2023 році, було призупинено дію Закону про індексацію. Таким чином, роботодавці не були зобов’язані нараховувати і виплачувати своїм співробітникам індексацію.

Однак, ухвалений держбюджет-2024 уже не передбачає призупинення дії Закону про індексацію. А отже, роботодавці знову повинні будуть індексувати зарплату своїм співробітникам. 

Правила обчислення ІПЦ для проведення індексації та нарахування сум індексації визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003 року.

Відповідно до Постанови №1078, підвищення грошових доходів громадян у зв’язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, що публікується Держстатом не пізніше 10 числа кожного місяця.

Тобто базовим місяцем нарахування індексації зарплати буде грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновили з 1 січня 2024 року. Якщо ж у січні було підвищено заробітну плату, то базовим місяцем вважатиметься січень 2024 року.

На скільки проіндексують зарплати у 2024 році

– Індексація грошових доходів населення проводиться, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 103%, – пояснює Тимченко.

Індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого урядом. Тобто під час індексації зарплати індексується лише та її частина, яка дорівнює прожитковому мінімуму працездатних осіб. У 2024 році цей показник сягає 3 028 грн.

Для розрахунку індексації заробітної плати можна скористатися калькулятором за цим посиланням.

Наприклад, якщо взяти за базовий місяць січень 2017 року, то заробітна плата в розмірі 5 тис. грн буде проіндексована до 5 116,20 грн.

Зарплата, Зарплати в Україні

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-02 15:58:58