Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Готуємося до зими: які вітаміни вживати, щоб не захворіти

Зима — це не лише період стильних затишних образів, різдвяних фільмів і гарячого какао. Це ще й сезон інфекційних і вірусних захворювань.

Щоб застуда не зіпсувала вам настрій і новорічні плани, варто завчасно попіклуватися про свій імунітет. Здоровий спосіб життя, регулярні активності, збалансоване і правильне харчування допоможуть вам у цьому.

Проте інколи навіть за ідеальних умов організму бракує корисних речовин. Їх додатково можна отримати шляхом вживання дієтичних добавок з вітамінами. Та які з них обрати, щоб підготувати організм до зими? У статті розповідаємо, які вітаміни корисні для імунітету і необхідні нам у холодний період.

Зараз дивляться

Вітамін С

Саме аскорбінова кислота особливо корисна на зиму. Цей вітамін є основним для підтримання роботи імунної системи. Якщо в організмі є дефіцит цієї речовини, захисні функції можуть працювати значно слабше. Вітамін С має потужні противірусні властивості, він зменшує ризик зараження, а також тривалість і тяжкість захворювань.

Вітамін С міститься у болгарському перці, цитрусових (апельсин, лимон, мандарин, ківі, грейпфрут, лайм тощо), смородині, полуниці, яблуках, броколі, журавлині, шипшині, обліписі та ін.

Вітамін D

Дефіцит цього вітаміну взимку — досить поширене явище, адже він синтезується організмом під впливом сонячних променів, яких у холодну пору значно менше. Тому важливо вживати його додатково. Вітамін D зміцнює імунітет, захищає організм від інфекцій, покращує настрій, усуває відчуття втоми, зміцнює кістки (оскільки бере участь у засвоєнні кальцію).

Багаті на вітамін D продукти: жирна риба, яйця, молоко, печінка тріски, гриби, сири твердих сортів тощо.

Вітамін А

Цей жиророзчинний вітамін відомий своїми корисними властивостями для зорової системи, проте він важливий також і для імунітету. Він має антиоксидантні властивості, зміцнює захисні функції організму, знижує ризик інфекційних захворювань. Дефіцит вітаміну А погіршує якість імунних Т-клітин і В-клітин, тим самим знижує здатність організму боротися з вірусами та інфекціями. Саме ці клітини “виявляють”, “запамʼятовують” і “знищують” шкідливі клітини, виробляють до них антитіла.

Вітамін А міститься у жирних сортах риби, печінці, моркві, хурмі, броколі, гарбузі, помідорах, яєчних жовтках, авокадо та ін.

Вітамін В12

Цей водорозчинний вітамін важливий для всього організму. Він особливо впливає на рівень гемоглобіну, тим самим покращує самопочуття, захисні функції організму, бореться зі слабкістю і втомою, що важливо у сезон інфекційних і вірусних захворювань.

Вітамін В12 є у таких продуктах: зелена цибуля, ківі, яйця, сир, морепродукти тощо.

реклама

Вітамін Е

Вітамін Е (токоферол) — це мультифункціональний вітамін. Він важливий зокрема і для роботи імунної системи, має антиоксидантні властивості, а також захищає нервову систему від перенавантажень. Токоферол особливо потрібен для підтримання імунних функцій у людей поважного віку або за наявності хронічних захворюваннях.

Великий вміст вітаміну Е є у рослинних оліях, авокадо, шпинаті, капусті, горіхах і насінні, ківі, манго та ін.

Омега-3

Ці незамінні поліненасичені жирні кислоти необхідні для нормального функціонування всього організму, зокрема імунітету. Омега-3 є складовою частиною клітинних мембран, які забезпечують стійкість клітин до пошкодження вірусами та інфекціями. Вони також беруть участь у синтезі речовин, які борються із запальними процесами, підвищують активність імунних Т-клітин. Омега-3 сприяють відновленню епітелію дихальних шляхів, що важливо для профілактики та лікування респіраторних захворювань.

Багаті на омега-3 продукти: жирна морська риба (лосось, оселедець, камбала, тріска тощо), рослинні олії, горіхи, авокадо, злаки, водорості та ін.

реклама

Селен

Нестача цього мікроелементу може спричинити імунодефіцит. Селен зміцнює імунні функції, допомагає організму збільшити кількість Т-кілерів (імунних клітин, які першими реагують на інфекції та віруси, “розпізнають” і “знищують” їх). Також він необхідний для нормального функціонування щитоподібної залози.

Продукти з високим вмістом селену: тунець, сардини, креветки, яловичина, індичка, яйця, крупи, насіння тощо.

Цинк

Він також важливий для активності імунних клітин, зменшує ризик розвитку інфекцій, сприяє загоєнню ран. Цинк навіть був у протоколах ВООЗ щодо лікування пандемії коронавірусу.

Джерела цинку: морепродукти, мʼясо птиці, яйця, бобові, горіхи, насіння, соєві продукти та ін.

Які ще вітаміни особливо потрібні взимку?

  • Вітамін В1 (тіамін) потрібен для покращення настрою, боротьби з дратівливістю і втомою, підтримання нервової системи, нормалізації метаболізму. Він є у буряку, бобових, авокадо, цвітній капусті, апельсинах, горіхах тощо.
  • Вітамін В10 важливий для здоровʼя шкіри, її регенерації і захисту взимку. Він міститься у капусті, моркві, грибах, горіхах, сирах (особливо козячому та овечому).
  • Вітамін В7 (біотин) необхідний для підтримання краси і здоровʼя волосся, шкіри та нігтів, які у холодний сезон особливо страждають. Біотин покращує синтез колагену, нормалізує роботу нервової системи, сприяє утворенню корисної мікрофлори у кишківнику. Він є у мʼясі, яйцях, рибі, сої, горіхах тощо.

Готуйте сані влітку, як то кажуть… Зміцнюйте імунітет завчасно, дбайте про своє здоровʼя, слідкуйте за самопочуттям, щоб зима не додавала вам клопотів із застудами. Бережіть себе і своїх рідних!

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-23 17:51:56