Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Готові до компромісу: Марченко про підвищення податків для населення та ризики

Щодня на оборону в середньому потрібно 5,6 млрд грн. Ці кошти здебільшого необхідні для Сил оборони, у тому числі на зарплати військовим. І в Україні пропонують здолати цю фінансову прірву непопулярним для населення рішенням – підвищивши податки, зокрема й військовий збір.

Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв’ю РБК-Україна.

– Щомісяця витрачаємо на сектор безпеки і оборони 166 млрд грн, кожного дня – в середньому 5,6 млрд грн. Всі кошти, що ми маємо на Казначейському рахунку через податки або внутрішні запозичення, пріоритетно спрямовуються на сектор безпеки і оборони, – сказав він.

Тож, за словами міністра, “немає необхідності робити конкретну прив’язку військового збору до якихось спецфондів, оскільки й так не вистачає доходів, щоби покрити військові потреби”.

Зараз дивляться

Він зауважив, що підвищення ставки ПДВ, як і нових рішень щодо військового збору не є популярним кроком.

– Попри все, збільшення ставки ПДВ – це опція, яка завжди присутня, але вона, скажімо так, дуже проста і водночас болюча для громадян, які захищені найменше, – зауважив він.

В Україні заговорили про підвищення податків

За словами Марченко, в Україні досить коректно підходять до підвищення податків.

– Це вперше Мінфін йде на такий крок під час війни. Водночас пропонуємо досить мʼякий варіант, враховуючи наші потреби на рік – 2 трлн грн, які повністю не забезпечуються податками, – наголосив він.

Міністр зауважив, що варіант із запровадженням підвищеного ПДВ може мати негативні наслідки, зокрема спровокує зростання цін на всі групи товарів, особливо на продукцію першої необхідності.

– Зараз ми пропонуємо формат, за якого податки не зростуть для незахищених категорій громадян. Тоді як зростання ставки ПДВ стосуватиметься всіх громадян України. Умовно кажучи, навіть діти та пенсіонери купують та споживають продукти харчування. Зараз наші заходи не будуть стосуватися безпосередньо пенсіонерів, а це 10,2 млн громадян, – сказав він.

За словами Марченка, уряд готовий до дискусії в парламенті щодо можливих форматів підвищення податків, зокрема і щодо ПДВ, підвищення якого вплинуло б на вартість товарів для звичайного населення.

– Бажаний для країни варіант – це зібрати 120 млрд грн завдяки збільшенню податків ще цього року. Це можливо, але потрібна системна парламентська робота.

Чи ми готові до компромісу? Ми завжди готові шукати компромісні рішення, щоб отримати 226 голосів. Але це питання стосується не тільки 2024 року, воно визначає наші можливості на 2025-й рік, – сказав він.

Який дефіцит у держбюджеті на оборону

Як зауважив Марченко, підвищення податків однаково не дозволить повністю закрити потреби Сил оборони. Наразі дефіцит складає $6 млрд.

– Але ж нам ще треба перекрити потреби з урахуванням того, що ми перекидали кошти з грошового забезпечення військових на закупівлю озброєння на початку цього року. Через це загальна потреба становить 500 млрд грн, що ми і передбачили у змінах до бюджету. Це орієнтовно $12 млрд, – сказав він.

Яка ймовірність ухвалення Радою законопроєктів щодо податків

Марченко наголошує, що часу для затягування дискусії щодо цього питання немає.

– Чесно скажу – ситуація критична. Для нас залишається актуальним забезпечення сектору безпеки і оборони. Способи ми запропонували, можна дискутувати. Але ми би хотіли, щоб ця дискусія була дуже короткою і ефективною – домовилися про перегляд та імплементували. Часу для затягування дискусії у нас немає, – зауважив він.

Нагадаємо, що раніше Кабмін, щоб вирішити питання нестачі коштів на оборону, запропонував підвищити податки і запровадити деякі нові. Йдеться про військовий збір на умовну розкіш – купівлю авто, продаж нерухомості, податок на ювелірні вироби, а також підвищення ставок з обороту для ФОПів та запровадження “податку” в 1% на оборот для юросіб.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-07-30 16:37:11