Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

головні події війни за тиждень

Фото: Факти ICTV

Російські війська посилили штурмові дії на Сході України та мають наміри окупувати Часів Яр Донецької області до 9 травня, символічної дати для росіян.

Паралельно із цим армія РФ чи не вперше застосувала ракети Х-69 проти України, завдаючи ударів по енергетичній інфраструктурі української держави.

Про те, чи розпочала свій наступ Росія, а також, чого очікувати від нових крилатих ракет Х-69 та чому активізувалася тема Запорізької АЕС, в інтерв’ю Фактам ICTV розповів ветеран російсько-української війни, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман.

Зараз дивляться

Ситуація на фронті

Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський напередодні повідомив, що ситуація на східному фронті суттєво загострилася.

За його інформацією, багато в чому атакам РФ сприяє погода, зокрема сухий ґрунт і відсутність аномальної спеки чи холодів. Росіяни переважно посилили штурмові дії на Лиманському та Бахмутському напрямках, а також намагаються прорвати Покровський напрямок.

Як вказує Олексій Гетьман, ці загострення можна вважати початком наступу Росії, який очікувався наприкінці травня – на початку червня.

– Чомусь хтось вважав, що початок червня, це буде як похід до школи, от із 1 червня вони розпочнуть якісь масштабні наступальні дії. Ні. Найімовірніше, це відбуватиметься так, як ми зараз бачимо. Звісно, це припущення, але з того, що ми спостерігаємо, це припущення має право на життя, – каже військовий.

На думку військового, слова головкома ЗСУ Сирського про загострення ситуації, свідчать, що варто очікувати продовження серйозних наступальних дій ворога на фронті.

– Можна, фактично, вважати, що це вже початок тих наступальних дій, які ми очікуємо на початок червня. А на сам початок червня, швидше за все, припаде пік цієї активності, коли Росія накопичить достатню кількість військ і сил, які будуть залучатися, – каже майор запасу ЗСУ.

Щодо напрямків можливого масштабного наступу РФ, то Гетьман каже, що він буде, ймовірно, там, де зараз точаться найактивніші бойові дії.

– Не раніше, ніж за місяць, може посеред травня, вони вже розумітимуть, чи вдається їм сформувати нові підрозділи, які ці підрозділи… І тоді у Генеральному штабі ЗС РФ і Герасимов (командувач окупаційних військ РФ в Україні, Валерій, – Ред.) побачать, що в них є і що в них може бути сформовано. Тоді можна ухвалювати рішення, де ці армії можна використовувати, – каже військовий.

У командуванні ворога вже є попередні прописані плани щодо наступу, але йому важливо зрозуміти, де саме слід робити спроби просування.

Інфографіка: Факти ICTV

Інфографіка: Факти ICTV

Інфографіка: Факти ICTV

Інфографіка: Факти ICTV

Окремо Олексій Гетьман прокоментував свіжу заяву Сирського про те, що російське військове командування має на меті захопити Часів Яр до 9 травня 2024 року.

– Це дуже небезпечно, що генерал Сирський сказав про дедлайн росіянам до 9 травня. Це означає, що з боку РФ ніхто не рахуватиметься з кількістю живої сили, яку вони будуть кидати. Тому це небезпечно. Вдасться чи не вдасться, та хотілося б, щоб не вдалося, бо неподалік від Костянтинівки розташований залізничний хаб, який для нас дуже важливий, і там вже низина, де буде (ворогу, – Ред.) легше працювати, – зауважує військовий.

Для протидії цим спробам РФ Україні треба підтягнути додаткові сили і надати необхідну зброю, каже майор запасу ЗСУ.

Він додає, з огляду на те, що Часів Яр – це тактичні висоти, українським Збройним силам буде легше обороняти ці позиції.

Мобілізація в Росії

За оцінкою майора запасу ЗСУ, Росія у межах тіньової мобілізації на своїй території щоденно поповнює до 1 тис. людей для ведення війни проти України. У такий спосіб війська РФ компенсують убитих і поранених загарбників. І це не рахуючи тих, кого планують мобілізувати, зазначає Гетьман.

– Зважаючи на те, що вступ у російські Збройні сили відбувається поступово, очікувати, що вони будуть ці сили накопичувати, а потім десь їх викинуть – не варто. Вони це теж будуть робити, будуть окремі підрозділи укомплектовувати, додавати новітні. Вже казав (російський, – Ред.) міністр оборони Шойгу, що в РФ хочуть сформувати щонайменше дві армії. І щойно вони будуть сформовані, оберуть до 4-х напрямків, де проводитимуть додаткові наступальні дії, – каже військовий.

Водночас не варто очікувати й зупинки ворога на тих напрямках, де вже відбуваються штурми, оскільки ті лише підсилюватиме ворог.

За словами Гетьмана, масштабна мобілізаційна кампанія в Росії, також запланована на початок червня, про яку раніше казав президент Володимир Зеленський, вказує на те, що Кремль готується до масштабних втрат під час наступальних дій.

– Росіяни вважають, що “бабы еще нарожают”, як вони говорять. Вони не турбуються особливо про кількість людей, які можуть загинути. Будь-які втрати для них не є значними. А те, що вони забирають з економіки цивільних людей, то це їм не пече, як кажуть. Їхня тактика дій не змінилася, а в інший спосіб вони не вміють (воювати, – Ред.), – каже військовий.

Олексій Гетьман додає, що оскільки у Росії немає переваг в питанні технологічності, якщо порівнювати армію РФ з іншими арміями світу, а у порівнянні з Україною – ситуація є близькою до паритету.

– Тому досягають вони успіхів піхотою, де гине багато людей, але певні тактичні успіхи мають. Ця піхота потрошечку, на третій рік війни, ті, кому за цей час вдалося зберегти життя, змогла навчитися (брати участь у бойових діях, – Ред.), – каже ветеран війни з РФ.

Провокації РФ на Запорізькій АЕС

7 квітня Росія здійснила провокацію на Запорізькій АЕС, підірвавши дрон. Вибух дрона зафіксували також і інспектори наглядової місії МАГАТЕ, які перебувають на станції.

Після цього з боку окупантів почали лунати звинувачення в бік України, які офіційний Київ відкинув.

На думку Олексія Гетьмана, оскільки сучасна війна є гібридною, то ворог застосовує гібридні способи впливу, щоб, зокрема, відвести увагу.

– Поки вони готують наступальні дії, їм треба світову увагу відволікати на ядерну безпеку, щоб це гальмувало допомогу фінансову для України, допомогу зброєю, – каже він.

Фото: Getty Images

За словами майора запасу ЗСУ, підрив дрону поблизу будівлі АЕС не змінить суттєво ситуацію із безпекою на станції, оскільки вони збудовані так, щоб витримати пряме влучання літака.

– Фахівці, фізики-ядерники та інженери наголошують – для того, щоб зруйнувати ядерну станцію, потрібен ядерний вибух на рівні тактичної зброї, – каже він.

Тож такі розмови про провокації на ЗАЕС впливають на людей і відводять увагу від підтримки України чи інших питань.

Застосування крилатої ракети Х-69

За цей тиждень з’явилися свідчення про те, що Росія, ймовірно, почала використовувати крилаті ракети Х-69 для ударів по енергетичних об’єктах України. Ці ракети, як зазначають оглядачі, є модифікацією ракет Х-59.

Зокрема повідомлялося, що цими ракетами було здійснено удар по Трипільській ТЕС.

Як зазначає військовий аналітик, ці ракети є певною новинкою у російсько-українській війні.

– Ракета дійсно нова, вона ще не стоїть на озброєнні у РФ, її тільки випробовують. Ми бачимо, що випробовують її і в бою, застосовуючи проти наших енергетичних об’єктів і ТЕС, – каже Гетьман.

Військовий додає, що ця ракета не надто відрізняється від Х-59 Овод, але має збільшену дальність польоту та зменшені розміри.

– Зменшені розміри, бо планувалося, що ця ракета буде використовуватись у літаках Су-57, а це повітряне судно анонсується Росією як літак п’ятого покоління, однією з ознак яких є закриті фюзеляжі. Тому її намагалися зробити меншою, щоб запхнути в цей Су-57, – пояснює Гетьман.

Небезпекою цієї ракети є те, що вона може літати на невеликих висотах, ховаючись за місцевістю. Як приклад, такі ракети можуть летіти вздовж русел річок чи ховатися за пагорбами.

– Радіолокаційні станції не бачать (цих ракет, – Ред.). РЛС працюють, випромінюючи електромагнітне поле, схоже до світла. Так само, як ліхтариком не можна за ріг посвітити чи світити крізь стіну, так і РЛС не може підсвітити ціль через гору чи іншу природну перешкоду, – каже він.

Тому, додає Гетьман, перевага під час створення ракети Х-69 надавалася не швидкості, а маневреності та можливості літати низько.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-04-14 18:00:27