Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Гепатит B: симптоми та способи зараження

В Україні саме гепатит B разом із гепатитом C у 96% є причинами смерті від цього захворювання.

Про симптоми та лікування гепатиту B, а також про способи запобігання захворюванню розповіла Фактам ICTV лікарка-інфекціоніст Діана Власова.

Що таке гепатит В

Гепатит В – це складне інфекційне захворювання, що вражає печінку та призводить до погіршення її функцій, а згодом – до цирозу.

Зараз дивляться

Збудник – вірус гепатиту В (HBV) – передається через контакт із кров’ю, рідше – через інші виділення інфікованої особи (менструальну кров, сперму, слину тощо).

– Розрізняють дві форми гепатиту В – гострий і хронічний. Якщо захворювання триває менш ніж пів року, лікарі діагностують гостру форму, потім гепатит B переходить у хронічну, – каже Діана Власова.

Якщо вірус залишається в організмі понад шість місяців – це означає, що гепатит хронічний. В дитячому віці захворювання набагато частіше переходить у хронічну форму, ніж у дорослому.

Захворювання може виникнути через недостатню стерилізацію медичних інструментів, використання одноразових предметів повторно (голок для тату, для ін’єкцій), а також через незахищений секс або під час пологів від матері до дитини.

Якщо ви відвідуєте стоматолога, робите татуаж чи манікюр, не користуєтеся презервативами чи вживаєте ін’єкційні наркотики – ви в групі ризику щодо гепатиту В.

– Підступність хвороби в тому, що він проявляється не одразу, інкубаційний період триває від 30 до 180 днів, у середньому – близько 75 днів. У крові вірус виявляють через 1-4 місяці з моменту інфікування, – пояснює лікарка.

Симптоми гепатиту B

Гепатит не завжди може проявлятися конкретними симптомами, часто він починається із загальної слабкості, ломоти в тілі та незначного підвищення температури. У більшості випадків під час гострої форми гепатиту В проявляються такі симптоми, як:

Втома. Люди можуть почуватися надзвичайно втомленими, слабкими та виснаженими.

Потемніння сечі та посвітління випорожнень – один із перших симптомів, який насторожує хворих. Іноді випорожнення можуть залишатися звичайного кольору.

Жовтяниця. Спочатку жовтішають білки очей, а згодом і шкіра.

Біль у животі. Дискомфорт у верхній частині живота, особливо у правому підребер’ї. Якщо печінка швидко збільшується в розмірах, може виникнути постійний біль, ніби щось тягне чи коле.

Втрата ваги внаслідок зникнення апетиту.

Лихоманка. Вірусне захворювання може викликати запальну реакцію та підвищення температури тіла.

Якщо у вас є підозра на гепатит B або ви перебуваєте в групі з високим ризиком зараження, важливо якомога швидше звернутися до лікаря та пройти тестування для діагностики захворювання.

Лікування гепатиту В

Противірусні препарати. Це єдина група препаратів, які пригнічують розмноження вірусу аж до повного його зникнення (ламівудин або тенофавір).

Спостереження і підтримувальна терапія. Ті, хто перехворів на гострий гепатит В, перебувають під наглядом лікаря-інфекціоніста для виключення можливості хронізації гепатиту. За вже встановленого хронічного гепатиту хворі повинні приймати ліки тривалий час.

Вакцинація. Щеплення проти гепатиту B може запобігти зараженню вірусом. Із 2001-2002 років у пологових будинках ввели обов’язкове щеплення від гепатиту В новонародженим, щоб їх захистити. Якщо ж ви народжені раніше від 2001 року – можна вакцинуватися в дорослому віці. Курс – 3 дози вакцини.

– До речі, тільки вакцинація допоможе уберегтися від цього захворювання, адже після введення трьох доз імунітет до гепатиту В формується майже у 99% випадків, – додає експерт.

За словами лікарки, зазвичай близько 5% хворих серед дорослих стикаються саме з хронічним гепатитом B.

Захворювання дуже важко піддається лікуванню і швидко може призвести до цирозу печінки. Тому важливо заради профілактики вакцинуватися, а також здавати хоча б раз на рік швидкий тест на гепатит В.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-10-25 18:27:18