Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Допомога Україні від партнерів впала до мінімуму, однак є обіцяні багаторічні програми – дослідження

У період з серпня по жовтень 2023 року обсяг нової допомоги Україні сягнув мінімуму – вартість нових пакетівпідтримки склала 2,11 млрд євро, що на 87% менше порівняно з аналогічним періодом 2022 року. Це є найнижчим показником з січня 2022 року.

Про це свідчать результати дослідження Кільського інституту світової економіки.

Зазначено, що Україна все більше покладається на основну групу донорів, таких як США, Німеччина, країни Північної та Східної Європи, які продовжують надавати як фінансову допомогу, так і важливе озброєння, наприклад, винищувачі F-16.

Зараз дивляться

– Перспективи залишаються неясними, оскільки найбільше зобов’язання щодо надання допомоги з боку Європейського Союзу ще не було остаточно схвалене, а допомога з боку США зменшується. Такими є результати останнього оновлення Ukraine Support Tracker, яке охоплює зобов’язання до 31 жовтня 2023 року, – йдеться у матеріалі.

З 42 донорів, які відстежуються, лише 20 надали нові пакети допомоги за останні 3 місяці, що є найменшою активністю з початку війни. Європейський Союз та Сполучені Штати також майже не взяли на себе нових зобов’язань.

– З огляду на невизначеність щодо подальшої допомоги США, Україна може тільки сподіватися, що ЄС нарешті прийме давно оголошений пакет підтримки на суму 50 млрд євро. Подальша затримка явно зміцнить позиції Путіна, – сказав директор дослідницького центру Кільського інституту Крістоф Требеш.

Основною групою активних донорів, що залишилася, є окремі європейські країни, такі як Хорватія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Швеція і Швейцарія, а також країни НАТО, такі як Канада і Великобританія.

Також Україна може розраховувати на великі раніше обіцяні багаторічні програми, на які тепер припадає більша частина фактично доставленої допомоги. Наприклад, Данія, Німеччина і Норвегія надали військову допомогу на суму 1,2 млрд євро, 1 млрд євро і 662 млн євро відповідно за останні 3 місяці в рамках своїх раніше прийнятих багаторічних схем.

Ukraine Support Tracker

У плані надання військової допомоги країни Європейського Союзу продовжують наздоганяти, а тепер і обганяти Сполучені Штати. Зокрема, Німеччина та країни Північної Європи (Данія, Норвегія, Швеція та Фінляндія) виділили в останні місяці значну нову допомогу.

Із загальної суми зобов’язань щодо важких озброєнь у розмірі 25 млрд євро (січень 2022 р. – жовтень 2023 р.) на частку США припадає 43 відсотки загальної вартості, в той час як на всі країни та інституції ЄС разом узяті припадає 47 відсотків. Інша частина надходить від різних інших країн-донорів, зокрема Британії та Канади.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

За серпень, вересень, жовтень 2023 року країни ЄС виділили 780 мільйонів євро на постачання важкого озброєння порівняно з 500 мільйонами євро зі США. Нові зобов’язання Німеччини та країн Північної Європи, прийняті з серпня 2023 року, сприяють цій тенденції, зокрема, завдяки новим системам ППО Patriot і IRIS-T від Німеччини і 19 винищувачам F-16 від Данії в рамках авіаційної коаліції.

Ukraine Support Tracker

– Загалом ми спостерігаємо подальший зсув у бік військової допомоги, особливо в структурах двосторонньої допомоги, – сказав Требеш.

Серед 10 найбільших країн-донорів військова допомога наразі становить 58 відсотків від загального обсягу допомоги (станом на 31 жовтня 2023 року).

США залишаються найбільшим військовим донором із загальним обсягом зобов’язань у 44 мільярди євро. Але Німеччина швидко наздоганяє її: загальний обсяг військових зобов’язань зараз перевищує 17 мільярдів євро.

Менші країни, зокрема країни Північної Європи та Нідерланди, також відіграють зростаючу роль у військовій допомозі.

Раніше державний секретар Ентоні Блінкен повідомив, що Сполучені Штати Америки виділяють Україні новий пакет військової допомоги на суму $175 млн.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-07 17:41:43