Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Догляд за вазонами взимку: яких помилок варто уникати

Догляд за рослинами потребує певних змін взимку. Необхідно маневрувати між холодом і надмірною вологою та пересушуванням повітря через опалення. Про найголовніші помилки зимового догляду за кімнатними рослинами Фактам ICTV розповіла колекцінерка тропічних рослин, адептка екотерапії Тетяна Коноваленко.

– Якщо уникнути головних помилок догляду, то осінь і зима для рослин минуть без складнощів. Уникнувши факторів негативного впливу, ми позбудемось і більшості ризиків для вазонів, – наголошує експерт.

Отже, серед головних помилок зимового догляду за кімнатними рослинами – темне приміщення, холодна вода, перелив, протяги, бруд на листі та обприскування. Далі поговоримо про них детальніше.

Зараз дивляться

Темне приміщення

Рослини можуть витримати прохолоду у приміщенні, але не відсутність світла. На зміну світловому дню у 10-12 годин влітку, отримуємо 7-8 годин помірного освітлення.

– Для більшості тропічних рослин нормою є 8-12 годин світлового дня із середнім показником 2000 люменів. Це приблизно дорівнює одному світлому безхмарному дню. Щоб зрозуміти, який рівень освітлення отримують ваші рослини, завантажте додаток Люксметр на телефон, – радить фахівчиня.

Отже, необхідно розмістити рослини так, щоб вони мали максимальне освітлення з вікон, а під час блекаутів не стояли у темряві. До речі, раніше наша експертка розповідала, як підготувати рослини до зими та блекаутів.

– Щодо колекційних рослин, я б все ж таки подумала про додаткове освітлення. Це убереже не лише від їхньої загибелі під час холодів, а й від втрати декоративності вазонів через витягування стебла та зменшення розміру листя, – додає Коноваленко.

Холодна вода

Серед переважної більшості порад у догляді за рослинами трапляється така: поливати водою кімнатної температури. Але що таке кімнатна температура взимку і де тримати воду, якою поливаєте вазони?

– Показник води у 15 градусів та нижче може спричинити стрес, температурний шок у кімнатної квітки. Також холодна вода пригнічує корисні мікроорганізми та сповільнює ріст рослини, – говорить експерт.

Зазвичай вода, що відстоюється для поливу, розміщена на підлозі. Якщо у вас вона тепла, питань немає. Але у більшості настил досить холодний. Тож краще запровадити певні дні поливу та виокремити час для підігріву води. Оптимальним показником для тропічних рослин є +20+25 градусів.

Перелив

Висока вологість у горщику створює ризик загнивання коріння, грибкових захворювань, переохолодження кореневої системи. Тож найшвидший спосіб втратити рослину взимку – перелити її.

Надмірна кількість води – погана ідея у будь-який сезон, оскільки кожен вид і сорт рослини потребує певних умов впродовж всіх сезонів, зазначає експерт.

– Дотримуйтеся правила – краще поливати потроху, але частіше, – додає Коноваленко.

Варто пам’ятати й про те, що кожен з власників рослин стикається із різними умовами – у когось вода у горщику досить довго висихатиме через низьку температуру в оселі, а у декого, навпаки, випаровуватиметься через надмірне опалення. Але найголовніше у цих двох випадках – не допустити переливу та перезволоження ґрунту.

Фото: pixabay

Протяги

Свіже повітря потрібно не лише нам, а й рослинам. Але як провітрювати взимку так, щоб на вазони не впливали протяги, вони не отримали переохолодження, та й загалом, який у цьому сенс?

– Регулярне провітрювання приміщення забезпечує необхідну циркуляцію повітря. Рослини так само потребують кисню, як і будь-який живий організм. Окрім того, це здатне убезпечити їх від грибкових захворювань, покращити рівень вологості, врегулювати температуру, – пояснює експерт.

За її словами, є достатньо простий метод, якщо провітрювання без протягів нереальне. Просто відкрийте вікна у сусідньому приміщенні, де рослин або немає, або їх небагато. У другому випадку варто забрати їх з підвіконня та відчинити двері до приміщення, де потрібно освіжити повітря. Такий спосіб безпечний і надійний.

Бруд на листі

Серед найбільших помилок у догляді за кімнатними рослинами взимку є уникнення очищення листя. Деякі із власників вазонів вважають, що робити душ або протирати листя в холодну пору року недоцільно та ризиковано. Але саме такий підхід і може призвести до згубних наслідків.

– Ми забуваємо про те, що у дикій природі, листя очищує вітер та дощ, а вдома цим маємо займатися ми. Чисте листя без бруду та пилу – це про дихання рослини та процес фотосинтезу. Душ також пробудить рослину після стресу, допоможе вивільнити листя із пазух, активізує ріст, буде профілактикою від шкідників, – додає Коноваленко.

Тож експерт радить у сонячні дні робити гарячий душ рослинам. Вода не повинна бути як окріп, а лише гарячішаю за теплу. Перевірити температуру можна на тильній стороні руки – якщо вода для вас комфортна, то й рослині вона не нашкодить.

Також листя можна протирати вологими ватними дисками, серветкою або рукавичками із мікрофібри.

Обприскування рослин

Тема, яка завжди, викликає безліч суперечок. Хтось каже, що обприскування знижує температуру листка на 10-15 градусів, тож процедура має сенс лише влітку, хтось подейкує, що такий догляд вбереже листя тропічних рослин від пожухлості.

– Та треба пам’ятати, що у якому б ідейному таборі ви не перебували, вода може потрапити у пазухи листа. Якщо у приміщенні тепло, а попереду світловий день, швидше за все, вода встигне висохнути до того, як стане чинником загнивання пазушок або розвитку хвороб. Водночас, якщо у приміщенні достатньо високий рівень вологості, вода може залишатися у пазухах кілька діб, – попереджає експерт.

Тож краще проводити обприскування листя зранку і виключно теплою водою, а для підживлення рослин застосовувати антистресові засоби, які можна придбати у будь-якому спеціалізованому магазині. Обирайте для процедури теплі, сонячні дні та використовуйте помірну кількість води.

Перелік помилок у зимовому догляді рослин можна продовжувати й далі. Але ці – найосновніші, уникнувши яких, ви полегшите життя своїм зеленим красуням. Щодо добрив, то експерт зазначає, що тут треба дивитися на температуру у приміщенні.  Якщо маєте стабільні +23 градуси вдома, підгодовуйте рослинки декілька разів на місяць. Температура нижча – забудьте про підживлення до весни.

Фото: Тетяна Коноваленко

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-11-12 08:12:53