Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Децентралізація в Україні: що це та які основні етапи

Фото: Pixabay

Децентралізація означає передачу значних повноважень та фінансів від центральних державних органів до місцевих органів самоврядування.

Розгляньмо, що таке децентралізація в Україні, які проблеми та перспективи її розвитку – докладніше читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Децентралізація в Україні: що це та які основні етапи

Децентралізація в Україні – це процес, спрямований на перерозподіл повноважень від центрального уряду до місцевих органів самоврядування.

Основною метою реформи є надання громадам більшої автономії у прийнятті рішень, підвищення їхньої фінансової спроможності та покращення якості надання послуг населенню. Тобто основна ідея полягає в тому, щоб максимально наблизити процес ухвалення рішень до громад, що дає змогу реалізовувати їхні потреби ефективніше та оперативніше.

Її впровадження стало важливим кроком у становленні демократичного суспільства, розвитку громад і посиленні їхньої ролі у розв’язанні місцевих питань.

До основних етапів впровадження можна віднести:

  • Визначення територіальної бази для органів місцевого самоврядування та виконавчої влади. Запровадження трирівневої системи адміністративно-територіального устрою в Україні, що дасть змогу чіткіше окреслити функції місцевих органів.
  • Розподіл повноважень між рівнями місцевого самоврядування. Найважливіші для людей функції мають передаватися на найближчий до них рівень влади, забезпечуючи доступність і ефективність їхнього виконання.
  • Розмежування функцій між місцевим самоврядуванням та виконавчою владою. Ключові повноваження місцевих державних адміністрацій передаються органам місцевого самоврядування, а державним структурам залишається лише функція контролю.
  • Фінансове забезпечення на кожному рівні. Необхідно модернізувати бюджетну систему, щоб громади отримали власні бюджети та можливість спільно використовувати ресурси. Це створить умови для розв’язання важливих завдань та розвитку громад.
  • Підзвітність місцевих органів влади. Місцеві органи управління мають бути відповідальними перед своїми виборцями та державою. Такий підхід сприятиме усвідомленню громадянами важливості їхнього голосу у формуванні якісної місцевої влади, а отже, і умов для комфортного життя.

Децентралізація є потужним інструментом для розвитку України, адже вона стимулює громади брати на себе більше відповідальності та активно брати участь у розв’язанні місцевих проблем.

Навіщо потрібна децентралізація

Кожен громадянин України, який проживає у місті чи селищі, має право на:

  • сучасну медицину та освіту;
  • якісні та доступні адміністративні, соціальні й комунальні послуги;
  • гарні дороги, чисті освітлені вулиці тощо.

Щоб люди могли безпосередньо впливати на ці процеси та якість послуг, відповідальні за їхнє надання органи мають розташовуватися близько. Найближчою до людей владою є орган місцевого самоврядування (сільські, селищні міські ради та їхні виконкоми).

Мета децентралізації – надати цим органам ширші повноваження й достатньо коштів, щоб вони були спроможними розв’язувати необхідні місцеві питання та нести за це відповідальність. Тобто, передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування.

Які переваги децентралізації в Україні

  • Підвищення ефективності управління. Місцеві органи влади краще розуміють потреби громадян, що дає змогу швидше та якісніше розв’язувати локальні проблеми.
  • Зростання фінансової автономії громад. Об’єднані територіальні громади (ОТГ) отримали право на більшу частину податків, що дає змогу їм ефективніше розпоряджатися ресурсами.
  • Поліпшення інфраструктури. Збільшення фінансування та повноважень на місцях дає змогу значно покращити стан доріг, шкіл, лікарень та інших об’єктів інфраструктури.
  • Підвищення громадської активності. Громадяни більше залучені до управління своїми громадами та безпосередньо впливають на ухвалення рішень.

Децентралізація в Україні: плюси та мінуси

Децентралізація триває з 2014 року і вже має певні результати. Відтоді було створено багато об’єднаних територіальних громад (ОТГ), які отримали ширші повноваження та ресурси для самостійного управління своїми територіями. Проте, як і будь-яка реформа, вона має свої сильні та слабкі сторони.

До плюсів можна віднести:

  • ефективне використання ресурсів громад;
  • зменшення корупції через прозорість рішень;
  • створення нових робочих місць у громадах;
  • можливість враховувати локальні особливості в ухваленні рішень.

Попри значні переваги, децентралізація постає перед певними труднощами. Зокрема, з нерівномірністю розвитку громад через різний стартовий рівень фінансування, браком кваліфікованих кадрів у місцевих органах влади та потребі в їхньому додатковому навчанні.

Як відбувалася децентралізація в Україні: основні етапи

Перший етап децентралізації в Україні був із 2014 до 2019 року. За цей час відбулася передача від органів виконавчої влади значної частини повноважень, ресурсів та відповідальності органам місцевого самоврядування.

У 2014 році почало формуватися законодавче підґрунтя для докорінної зміни системи влади та її територіальної основи. У квітні цього року урядом був схвалений основний концептуальний документ, а саме – Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Після цього був затверджений План заходів щодо її реалізації. Це й дало старт реформі.

Для реалізації положень Концепції та завдань Плану заходів були запропоновані зміни до Конституції України, а також сформований пакет нового законодавства. Вони були підтримані суспільством та високо оцінені Венеційською Комісією. Проте політичні обставини не дозволили ВРУ ухвалити подані президентом України зміни до Конституції щодо децентралізації. Тому з 2014 року уряд розпочав реформу в межах чинної Конституції.

Водночас впроваджуються першочергові законодавчі ініціативи. Зокрема:

  • закон про внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів України, завдяки чому відбулася фінансова децентралізація, тобто місцеві бюджети зросли на 206,4 млрд грн (у 2014 році — із 68,6 млрд, у 2019 році — до 275 млрд грн).
  • закон Про добровільне об’єднання територіальних громад. Він дав змогу почати формувати спроможний базовий рівень місцевого самоврядування.

Загалом за 2015-2019 роки в Україні добровільно створено 982 об’єднані територіальні громади (ОТГ), до складу яких увійшли близько 4 500 колишніх місцевих рад (з майже 12 тис.).

Другий етап децентралізації в Україні тривав з 2020 до 2021 року.

12 червня 2020 року уряд затвердив новий адміністративно-територіальний устрій базового рівня. За розпорядженням Кабміну, сформовано 1 469 територіальних громад, які покривають усю територію Україні.

16 липня Верховна Рада України запровадила зміни до виборчого законодавства. 25 жовтня 2020 року відбулися місцеві вибори на новій територіальній основі громад і районів.

Так, 2020 рік став ключовим у питанні формування базового рівня місцевого самоврядування.

Загалом децентралізація дала змогу змінити територіальні кордони населених пунктів й надала більше влади на місцях.

Децентралізація в Україні: перспективи

Децентралізація відкриває великі можливості для розвитку країни. Зокрема:

  • Зміцнення громад, збільшення їхньої фінансової самостійності та повноважень.
  • Європейська інтеграція. Тобто реформа децентралізації відповідає європейським стандартам управління.
  • Покращення якості життя завдяки збільшенню фінансування на місцях. Це дасть змогу поліпшити соціальні послуги, інфраструктуру та комфорт проживання громадян.
  • Розвиток громадянського суспільства. Люди активніше беруть участь у розв’язанні місцевих питань.

Понад 10 років в Україні триває реформа децентралізації. Проте в умовах війни вона має певні труднощі. Постійні обстріли, руйнування житлових будівель, шкіл, лікарень тощо – усе це наразі створює певні перешкоди для місцевих громад. Після закінчення війни має відбуватися відновлення інфраструктури задля налагодження побуту та життя громадян.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Децентралізація, Міністерство соціальної політики

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-16 17:05:00