Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

дата, кандидати і що відомо

Фото: Факти ICTV

У Росії визначилися з датою президентських виборів. 71-річний диктатор Володимир Путін ще не оголосив про свій намір балотуватися вп’яте, проте очевидно, що вся президентська кампанія в РФ буде спрямована на його чергове “переобрання”.

Що відомо про президентські вибори в Росії 2024 року, хто на них балотуватиметься та чого очікувати Україні – далі в матеріалі.


Коли вибори президента в Росії 2024

Верхня палата російського парламенту – Рада Федерації на засіданні в четвер, 7 грудня, затвердила дату чергових виборів президента РФ. Вони відбудуться 17 березня 2024 року.

Зараз дивляться

Це рішення фактично дало старт початку передвиборчої кампанії в країні-агресорці.

Водночас голосування планують провести протягом трьох днів: від 15 до 17 березня. Російський Центрвиборчком розгляне відповідний проєкт постанови вже завтра, 8 грудня.

Цинізм полягає у тому, що так звані вибори хочуть організувати і в чотирьох частково окупованих областях України: Запорізькій, Херсонській, Донецькій та Луганській.

Кандидати в президенти Росії 2024

• Диктатор Володимир Путін

Нині добігає кінця вже четвертий термін президентських повноважень кремлівського диктатора Володимира Путіна.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Він обіймав цю посаду в 2000-2008 роках. Тоді термін президентських повноважень у РФ становив 4 роки.

Згодом у Москві створили видимість “демократії” та змінності влади. Тож Путін перейшов на посаду голови уряду, а президентське крісло зайняв Дмитро Медведєв.

У 2012 році Путін повернувся на найвищу посаду в країні та був переобраний 2018-го. Водночас термін президентських повноважень збільшили до 6 років.

Фото: Getty Images

Диктатор поки що офіційно не оголошував про участь у виборах 2024 року. Хоча мало хто сумнівається, що це станеться, тож підґрунтя у Кремлі почали готувати заздалегідь.

Раніше одна й та сама особа мала право обіймати посаду президента Росії не більше від двох термінів поспіль. Однак у 2020 році Путін ініціював поправки до Конституції РФ, які “обнуляють” його попередні президентські терміни. Це дозволяє диктатору бути “обраним” главою РФ ще двічі: в 2024 і 2030 роках.

На початку листопада агентство Reuters із посиланням на джерела повідомляло, що Путін ухвалив рішення залишитися на посаді президента РФ і балотуватиметься на виборах 2024.

Речник кремлівського диктатора Дмитро Пєсков у різний період заявляв, що наступний глава РФ має бути “таким самим”, що реальну конкуренцію Путіну на виборах “ніхто скласти не може”, а також, що “конкурентів у нього зараз немає і не може бути в РФ”.

7 грудня в партії Справедлива Росія – За правду оголосили про плани висунути Путіна у президенти на виборах-2024. Водночас Пєсков заявив, що “поки жодних заяв Путіна не було”, і порадив “набратися терпіння”.

Не виключено, що якась заява пролунає 14 грудня 2023 року під час великої пресконференції Путіна – першої від початку повномасштабної війни.

• Інші кандидати

Як повідомляє Deutsche Welle, про наміри брати участь у президентських виборах 2024 року в Росії вже заявили п’ять кандидатів. Серед них:

  • Терорист, ексватажок бойовиків “ДНР” Ігор Стрєлков (Гіркін), який зараз перебуває у СІЗО за звинуваченням “у закликах до екстремістської діяльності”.
  • Ексдепутат Держдуми РФ від Союзу правих сил Борис Надєждін. На його сайті в маніфесті до майбутніх виборів лунають такі гасла, як “мир”, “свобода слова”, “співпраця”, “громадянське суспільство” та “чесні вибори”.
  • Журналістка, координаторка пошуково-рятувального загону, колишня депутатка Ржевської міськради Катерина Дунцова. Вона начебто виступає за “припинення бойових дій, демократичні реформи, визволення політв’язнів”.
  • Колишній петербурзький чиновник, а нині кур’єр Сергій Ліпатов.
  • Голова Національної пенсійної асоціації, колишній заступник голови московського відділення партії Яблуко Анатолій Рабінович.

У публікації DW цих кандидатів називають “ритуальними опонентами” Путіна.

Журналісти зазначають, що результат президентської кампанії фактично визначений заздалегідь. Однак Кремль може допустити до участі низку так званих опозиційних кандидатів, щоби підвищити явку росіян і перезапустити свою легітимність.

Що відомо про президентські вибори в Росії 2024

• Підготовка виборця до “рекордної явки”

Інавгурація новообраного президента Росії може відбутися вже на початку травня 2024 року.

Тим часом російського виборця готують до “рекордної явки” на дільницях.

Наприклад, у серпні Дмитро Пєсков повідомив The New York Times, що президентські вибори в РФ – це “не зовсім демократія, це дороговартісна бюрократія”, а Путіна “буде переобрано наступного року з більш ніж 90% голосів”. Згодом Пєсков у коментарі російським пропагандистам намагався відхреститися від прогнозу про “90% голосів”.

Фото: Unsplash

За даними видання Медуза, в Кремлі вирішили, що на виборах-2024 Путін має набрати понад 80% голосів. Такого результату хочуть досягнути різними методами: голосами реальних прихильників диктатора, адміністративним ресурсом, електронним голосуванням тощо.

Видання також стверджувало, що суперниками Путіна на виборах мають стати політики, не молодші за 50 років, щоб диктатор “не здавався дідом”.

• Кампанія Росія без Путіна

Тим часом Фонд боротьби з корупцією Олексія Навального запустив кампанію Росія без Путіна.

Вони закликають проголосувати на президентських виборах проти кремлівського диктатора.

– Для Путіна вибори 2024 року – це референдум щодо схвалення його дій, схвалення війни. 17 березня Росія має усвідомити, що більшість не бажає бачити Путіна на чолі країни. Результати голосування будуть підроблені, але наше завдання – зробити так, щоб усім і без них стало очевидно – Росії більше не потрібен Путін, – йдеться на сайті кампанії.

Росіян закликають прийти 17 березня на дільниці та проголосувати проти Путіна, поставивши галочки за будь-якого іншого кандидата.

Крім того, Фонд закликав жителів РФ використати час до виборів для агітації проти диктатора. Зазначається, що “кожен активний громадянин на найближчі 100 днів має поставити собі просту мету: переконати мінімум 10 людей виступити проти Путіна”.

Команда Навального розмістила в низці російських міст білборди. На них є QR-код, що веде на сайт компанії Росія без Путіна.

Чого очікувати Україні

• Переобрання Путіна та військові дії

Факти ICTV розпитали політолога, керівника політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігоря Рейтеровича, чого Україні очікувати від цих виборів та які загрози вони можуть нести.

– Очікувати обрання Путіна. Тому що це не дата президентських виборів, це дата виборів Путіна. Я не думаю, що тут будуть якісь сюрпризи. Йому намалюють якусь дуже велику цифру. Будуть намагатися намалювати велику явку: для них це наразі головна проблема, тому що їм потрібно показати ентузіазм народу, – зазначив політолог.

Рейтерович пояснив, що варто спостерігати за гаслами, з якими диктатор буде проводити виборчу кампанію. Певні “висновки на наступний рік” можна буде зробити після пресконференції Путіна 14 грудня.

Ігор Рейтерович припустив, що Кремль буде позиціонувати Росію “як фортецю, яка перебуває в облозі”, а Путіна – як “лідера, довкола якого треба об’єднатися”. Росіян переконуватимуть, що РФ “обов’язково переможе”, однак потрібно ще “трохи потерпіти, десь до кінця 2024 року, а там на виборах переможе Трамп”.

– Швидше за все, буде такий наратив. Уся кампанія буде спрямована на формування з нього (Путіна, – Ред.) образу такого загальнонаціонального лідера, який у важкий час залишається зі своєю країною, зі своїм народом, підтримує його. І, насамперед, він є не стільки навіть президентом, тому що тему соціалки вони вже зараз прибирають, а йтиметься про нього як про головнокомандувача. Тому що це головний посил, – розповів політолог.

На думку Рейтеровича, Україні слід очікувати “активізації якихось зусиль” окупантів, які намагатимуться змінити ситуацію на полі бою на свою користь.

– У них нічого не вийде, та це не означає, що вони не будуть намагатися якимось чином кинути на це всі сили, – наголосив він.

За словами Ігоря Рейтеровича, є ще один сценарій, про який у РФ “час від часу згадують”. Йдеться про те, щоби спробувати після Нового року, напередодні президентської кампанії, “зліпити з Путіна ледь не образ “миротворця”.

– Що, навпаки, давайте “миритися”, якось сідати за стіл, про щось домовлятися і завершувати війну. Буде оголошено, що “цілей досягнуто”, і можна займатися мирним життям, зняттям санкцій тощо. Але це дуже малоймовірний сценарій. Це щось екстраординарне має відбутися, щоб він (Путін, – Ред.) на таке зголосився, – додав політолог.

• Мобілізація в РФ

Ігор Рейтерович також прокоментував, чи можлива тотальна мобілізація в РФ після так званого переобрання Путіна. Наприклад, раніше в британській розвідці повідомляли, що саме вибори стримують Кремль від оголошення чергової хвилі мобілізації.

На думку Рейтеровича, в Росії дійсно можуть збільшити об’єми мобілізації після виборчої кампанії, однак “навряд чи в тотальному плані”.

– Це ймовірна історія, але я не вірю саме в таку тотальну мобілізацію з однієї простої причини: не тому, що вони не хочуть або не можуть це зробити. Вони можуть організаційно це провести. Проблема в тім, що ця тотальна мобілізація ні до чого не призведе, бо їм немає, у що одягнути і чим озброїти тих, кого тотально мобілізують. Ось тут ключовий момент. Але певне збільшення темпів – таку спробу може бути зроблено, – заявив політолог.

Фото: Getty Images

Він наголосив, що на полі бою “не воюють зараз виключно кількістю, воюють передусім якістю”, а з цим в окупантів “є певні проблеми”. Тож кількість “може дати якийсь обмежений ефект”.

Псевдовибори на окупованих територіях України

Як уже зазначалося, Москва може оголосити псевдовибори на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей.

Раніше Кремль “включив” ці українські регіони “до складу РФ” за підсумками псевдореферендумів, які відбулися під дулами автоматів окупантів. Проте агресор повністю не контролює територію жодної з областей.

Рішення щодо “виборів” на захоплених територіях України російська ЦВК ухвалить до 12 грудня, “після консультацій з ФСБ, Міноборони та іншими відомствами”.

За словами голови ЦВК РФ Елли Памфілової, “порядок проведення там виборів дещо відрізнятиметься” від голосування в Росії. Як саме – вона не уточнила.

Традиційно агресор організує вибори і в тимчасово окупованому Криму.

Політолог Ігор Рейтерович пояснив, що проведення псевдовиборів на ТОТ несе кілька загроз:

  • відбуватиметься подальша тотальна паспортизація українців;
  • Кремль у майбутньому спробує маніпулювати цим питанням на міжнародній арені для легалізації окупації територій України.

– Для нас це несе загрози тотальної паспортизації, яку вони проводитимуть надалі агресивними темпами. Вони, звісно, ліпитимуть певну картинку, що там є якась явка, люди “підтримують”. У Кремлі вважають, що так остаточно “прив’яжуть” ці регіони до РФ. І тут такий момент – влада РФ сподіватиметься, якщо буде визнання цих виборів (президента РФ, – Ред.) у світі, то вони скажуть: ну, ви ж визнали на суверенній території, а суверенна територія – це й ось ці чотири області, – пояснив Рейтерович.

На думку політолога, країни світу в цій ситуації можуть зайняти таку позицію: визнають президентські вибори в Росії “недемократичними, але такими, що відбулися”. Та водночас окремо наголосять, що вони не визнають “волевиявлення”, здійсненого на тимчасово окупованих територіях України.

Офіційний Київ, звичайно ж, робитиме заяви про неприпустимість псевдовиборів на ТОТ.

– Найкраще, що може в цій ситуації зробити Україна, а саме наші Збройні сили: напередодні або під час виборів просто звільнити ці території, і це буде дуже гарна картинка, – зазначив Ігор Рейтерович.

Політолог вважає, що окупанти можуть враховувати і такий варіант. І це призведе “до мінімізації їхніх спроб щось зробити” на захоплених українських територіях.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.


Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-07 22:37:18