Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чому ми відчуваємо голод після багатого застілля і як цього позбутися — вчені

Науковці пояснили, чому ми відчуваємо голод після рясного святкового застілля, чи справді переїдання “розтягує” шлунок і як подолати цю нездорову тягу.

– Наш шлунок справді змінює розмір у голодному чи ситому стані. Після їжі він збільшується в об’ємі, але в процесі перетравлення скорочується, щоб пересунути їжу далі в кишківник, – кажуть експерти.

Викид гормонів

За словами вчених, у більшості людей об’єм шлунка приблизно однаковий – на нього не впливають ні зріст, ні вага. Те, чого ми справді не відчуваємо, це викид гормонів голоду і ситості.

Зараз дивляться

Однак у людей з ожирінням високий рівень інсуліну, необхідний для метаболізму вуглеводів, перешкоджає виробленню цих гормонів.

Причина переїдання

– Якщо поївши, ви сідаєте на диван перед телевізором із шоколадом і чипсами, організм почне асоціювати ці речі, і в результаті пожувати що-небудь смачненьке хотітиметься щоразу, – каже дослідниця з Університету Маастрихта Каролієн ван ден Аккер.

За її словами, переїдання саме по собі не надто шкідливе. На відміну від клінічного діагнозу компульсивного переїдання, коли за короткий час людина споживає дуже велику кількість їжі, а потім відчуває огиду, провину та сором.

Звичайне переїдання – це просто звичка, якої люди хотіли б позбутися. Однак зробити це може бути непросто, оскільки організм уже звик до певної їжі.

Роль настрою

Іноді пусковим механізмом стає банальний настрій. Коли ми втомилися чи пригнічені, чинити опір спокусам стає важче.

Насправді бажання поласувати чимось може викликати будь-який настрій, якщо він асоціюється з їжею.

Наприклад, дослідження неодноразово доводили, що в компанії друзів ми з’їдаємо більше, ніж коли їмо наодинці: насолода від приємної компанії заважає нам контролювати розмір порцій.

Навіть під час дослідів у лабораторії люди з’їдали більше звичайних макаронів, якщо обід проходив під час розмови з другом.

Ці дані допомагають зрозуміти, як позбутися шкідливих харчових звичок.

Забути умовні рефлекси

– Щоб навчитися їсти менше, люди повинні “забути” свої умовні рефлекси. Вони мають також переконати себе, що з’їсти що-небудь смачне один раз не означає, що ви маєте це робити й наступного дня, – зазначає ван ден Аккер.

Отже, не дивно, що після великого застілля з сім’єю та друзями, ми вже наступного дня, а може і ще раніше, знову хочемо їсти. Причина не в тому, що в нас розтягнувся шлунок, а в тому, що споживання великої кількості їжі в особливих випадках перетворилося на звичку.

Якщо наш мозок отримує всі сигнали, запахи, картинку, звуки, пов’язані із застіллям напередодні, він починає готуватися до другого раунду.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-04 09:13:10