Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Чому чадний газ називають мовчазним убивцею і як діяти у разі підозри на отруєння ним

Взимку збільшується кількість смертельних отруєнь чадним газом. Цей небезпечний стан розвивається упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин).

Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння СО ще до появи симптомів.

Можна знепритомніти ще до появи симптомів

Можливе відключення електроенергії внаслідок ворожих обстрілів і досвід минулої зими змусив українців закуповувати генератори, пальники, печі чи інші нагрівачі приміщення.

Зараз дивляться

Проте, не всі знають, що вирішення однієї проблеми може породити іншу. Справа в тому, що використання усіх перелічених приладів для нагрівання пов’язане з певним ризиком.

Не всі знають, що в умовах браку кисню та у разі неповного згоряння палива у нагрівальних приладах утворюється монооксид вуглецю (СО) або чадний газ.

Коли людина піддається його впливу, молекули СО витісняють кисень з організму і призводять до отруєння. Найбільша небезпека полягає в тому, що чадний газ не має кольору, запаху чи смаку. Людина просто не відчуває його дію.

Саме тому іноді його називають мовчазним убивцею. Без спеціальних детекторів чадний газ неможливо визначити, але він може бути смертельним і впливає на організм людини навіть у невеликих концентраціях.

Які опалювальні прилади можуть виділяти чадний газ

Чадний газ утворюється під час горіння вуглецевих сполук. Він може накопичуватися в приміщеннях із несправною технікою або недостатньою вентиляцією. Він виділяється під час роботи:

  • двигунів внутрішнього згоряння автомобілів;
  • дров’яних/газових/вугільних печей;
  • газових водонагрівачів;
  • портативних бензинових генераторів;
  • камінів;
  • гасових обігрівачів тощо.

Симптоми отруєння чадним газом

Якщо під час нагрівання приміщення будь-яким неелектричним приладом ви почали відчувати головний біль, нудоту, слабкість, втому, прискорене дихання, запаморочення та сплутаність свідомості, не виключене отруєння чадним газом.

Сильний дефіцит кисню (гіпоксія) внаслідок такого отруєння може призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця.

Що робити, коли запідозрили отруєння чадним газом у себе або в інших

Передусім потрібно вимкнути всі прилади, крім електричних, відкрити вікна, щоби впустити в приміщення свіже повітря та викликати аварійну газову службу за номером 104.

Якщо ви або ваші близькі маєте ознаки отруєння чадним газом, викличте також бригаду екстреної медичної допомоги за номером 103.

Вийдіть самі та винесіть постраждалу людину на свіже повітря, покладіть їй під голову подушку, розстебніть комір і пояс.

Найкраща допомога у разі отруєння чадним газом – довготривале вдихання кисню. Але таку терапію проводять в умовах медичного закладу.

Як уберегтися від отруєння чадним газом

Запам’ятайте вісім правил.

1.Не залишайте без нагляду ввімкнені газові прилади.

2.Для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади (до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву кімнати).

3.Регулярно перевіряйте справність газового обладнання, вентиляційних каналів  та димоходів.

4. У помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині.

5.Не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні.

6. Часто провітрюйте приміщення, в якому є газові прилади.

7. Установіть детектор чадного газу – прилад для визначення його концентрації в повітрі.

8. Не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція.

Насамкінець нагадування – не використовуйте генератор чи будь-які бензинові двигуни на відстані менш як шість метрів від вікон, дверей чи вентиляційних отворів. Допоможуть подовжувачі потрібної довжини.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо ви побачили помилку в тексті, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Cntrl + Entr.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2023-12-08 12:11:38