Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Буданов та Умєров розповіли, що отримає Україна

Ввечері 14 лютого добігло кінця 19-те за ліком засідання Контактної групи з оборони України у форматі Рамштайн.

Сторони обговорювали короткострокові потреби України, де серед тем були, зокрема, питання щодо поставок артилерії, протиповітряної оборони, а також питання спільного виробництва дронів країнами-партнерами України.

Про те, які ще теми та домовленості лунали під час засідання у форматі Рамштайн 14 лютого – Фактам ICTV ексклюзивно розповіли міністр оборони Рустем Умєров та начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов.

Зараз дивляться

Підсумки засідання

За підсумками засідання у Пентагоні заявили, що міністр оборони США Ллойд Остін підтвердив рішучість Америки та партнерів у підтримці України.

Відзначаючи два роки з моменту неспровокованого вторгнення Росії, Остін заявив, що Контактна група з питань оборони України на чолі з США продовжує залишатися єдиною у спільній меті підтримки короткострокових і довгострокових потреб України на полі бою.

– Країни цієї контактної групи, майже два роки потому, все ще об’єднані спільною метою. Кремль продовжує робити ставки на те, що ми всі втратимо інтерес до України, і що наша підтримка буде мерехтіти і згасати, але я налаштований рішуче, як ніколи, – сказав Остін.

У Пентагоні заявили, що під час 19-ї зустрічі Контактної групи з оборони України входило майже 50 країн. Водночас у коментарі Фактам ICTV України Рустем Умєров заявив, що в засіданні брали участь понад 50 країн.

– На сьогодні ми спілкувались про те, що в коаліції протиповітряної допомоги будуть надаватись як системи, так і ракети. Щодо артилерії, то будуть як артилерійські системи, так і снаряди, – сказав він.

Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні також заявив, що пріоритетами цього засідання було нарощування спільних виробництв і прискорення поставок дронів та ППО.

У своєму дописі в Facebook Умєров повідомив, що сторони провели плідні перемовини в рамках Коаліції спроможностей.

– Підтримка партнерів є. Працюємо, щоб вибити росіян з наших територій — як на землі, так і в морі і на небі, – написав він.

Загалом, каже Умєров, на сьогодні в рамках Рамштайну існує 8 коаліцій, на кожну з яких приєдналось по 10 країн.

– Достатньо гарний перелік спроможностей, які будуть сьогодні надавати наші партнери. Також секретар Остін запевнив, що США будуть підтримувати нас. Всі майже європейські міністри оборони також виступили і запевнили, що будуть продовжувати підтримку нашої країни, – сказав він Фактам ICTV.

Найбільшу увагу під час засідання Рамштайну 14 лютого приділяли питанням артилерії, протиповітряній обороні, дронам та IT-коаліції, розповіли посадовці.

Коаліція ППО

Голова Міністерства оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що результатом 19-ї зустрічі у форматі Рамштайн стане суттєве “закриття українського неба”, шляхом посилення систем протиповітряної оборони.

За словами Пісторіуса, саме сьогодні було вперше проведено засідання коаліції протиповітряної оборони на рівні голів Міноборони на чолі з Німеччиною разом з Францією. Це ж підтвердив і його французький колега.

– Після запуску артилерійської коаліції, сьогодні ми спільно з Борисом Пісторіусом запускаємо коаліцію підтримки ППО для України, – написав міністр оборони Франції Себастьян Лекорню в соцмережі Х (колишній Twitter).

Своєю чергою глава Міноборони ФРН додав, що протиповітряна оборона є центральним викликом у російсько-українській війні.

Відомо, що до коаліції входить 15 країн-партнерів, які підписали Меморандум про плани створити коаліцію з Протиповітряної та Протиракетної оборони.

– Це важливий крок за участю 15 країн-учасниць, адже ми всі усвідомлюємо, що протиповітряна оборона є важливим уроком війни проти України, – зауважив Пісторіус.

Передбачається, що коаліція координуватиме свої національні внески, щоб посилити ППО України, що дозволить українським військам стати ефективнішими на полі бою і посилити захист населення.

У коментарі Фактам ICTV начальник ГУР МО Кирило Буданов особливо відзначив тему ППО під час засідання.

– Було заявлено про продовження підтримки в усіх сферах. Особливо можу відзначити підтримку з надання додаткових для нашої ППО та ракет для протикорабельних ракетних комплексів, – сказав він.

Водночас начальник ГУР МО додав, що кількість ракет для ППО є “досить таки пристойною” і запевнив, що Україні їх “вистачить на певний час”, але не став уточнювати деталі.

Своєю чергою міністр оборони Умєров в коментарі Фактам ICTV сказав, що обговорювались під час засідання як ракети, так і самі системи. На сьогодні Україна працює над тим, щоб покривати більшу кількість міст протиповітряною обороною, а щоб українські захисники мали більшу кількість ракет, додав міністр.

Фото: Рустем Умєров

Коли України отримає F-16

Щодо отримання Україною західних винищувачів F-16 Буданов заявив, що “питання вже вирішене”. За його словами, зараз триває обговорення технічних подробиць, які стосуються передачі літаків, готовності інфраструктури України приймати винищувачі, готовності українських пілотів та українського персоналу до обслуговування літаків.

– Це суто технічні питання. Питання, загалом, вирішене, – додав він.

Коментувати конкретні строки отримання Україною літаків начальник ГУР МО не став, але сказав, що це вже “фінальний етап”, і додав, що сподівається на те, що українці зможуть побачити винищувачі в небі України вже навесні.

Своєю чергою міністр оборони Рустем Умєров був більш консервативним в оцінках отримання Україною літаків. За його словами, поставки винищувачів відбуваються згідно із раніше окресленими планами, але казати, що це буде навесні чи влітку – не став.

Дрони

Також після засідання Рустем Умєров в коментарі Фактам ICTV оголосив, що країни-учасники Контактної групи з оборони України відкрили дронову коаліцію, в рамках якої буде декілька напрямів: виробництво дронів, фінансова підтримка щодо виробництва БпЛА в Україні та за кордоном.

За його словами, робота з виробництва вже почалась.

– Ми вже працюємо. Просто не кажемо, яке постачання йде, бо ми виробляємо достатньо велику кількість (дронів, – Ред.). Зараз вони (партнери, – Ред.) приєднаються до нас шляхом фінансування, а потім будемо дивитись. Також вони будуть постачати свої дрони, – сказав він.

Водночас Умєров каже, що насичуватись цими дронами будуть усі види та роди військ. Але Україна дивиться на те, що можна зробити вже сьогодні у питанні поставок дронів з боку партнерів.

Президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що до коаліції щодо дронів увійшли, зокрема, Нідерланди, Німеччина та Естонія.

– До Великої Британії, Латвії та Швеції приєдналися Нідерланди, Німеччина, Естонія. Фундамент коаліції – сильний, коаліція вже працює, – сказав він.

Артилерійська коаліція

Щодо артилерії, то у коментарі Фактам ICTV Буданов розповів, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський під час засідання Рамштайну зробив грунтовну доповідь, в якій були “чітко визначені всі основні пріоритети”. Крім того, з партнерами обговорювались поставки Україні 155-мм снарядів для артилерії.

Зрозуміло, що артилерійські системи та артбоєприпаси – це пріоритет №1. Партнери з різних країн озвучили, скільки і яка країна, в який проміжок часу (йшлося про найближчий місяць) зможе передати (зброю, – Ред.). Це значно полегшить нам життя, – сказав він.

Рустем Умєров своєю чергою додав, що в рамках артилерійської коаліції обговорювались питання того, де можливе спільне виробництво боєприпасів із партнерами, а також звідки надходитимуть системи та фінансування.

ІТ-коаліція

Напередодні засідання, 12 лютого, країни-учасниці коаліції з розбудови ІТ-спроможностей України завершили підписання угоди про співпрацю, заявили в Міноборони України.

Угода ІТ-коаліції стала першою серед коаліцій спроможностей, а до самої коаліції увійшли Естонія та Люксембург як країни-лідери, а також Бельгія, Данія, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Нідерланди та Україна. Також шляхом підписання декларації про наміри приєдналась до коаліції і Велика Британія.

– Документ закріплює прагнення держав-учасниць надавати допомогу Україні протягом наступних 6 років з метою розбудови взаємосумісної ІТ-інфраструктури Міністерства оборони та Сил оборони України, – йдеться у повідомленні.

Також угода визначає ролі країн-партнерів щодо співпраці у межах ІТ-коаліції. Йдеться про процедуру ухвалення рішень та закупівель, а також юридичного обґрунтовання фінансових внесків країн-учасниць.

Довідково. ІТ-коаліція займається підтримкою Міністерства оборони України та Збройних Сил України у сфері ІТ, зв’язку та кібербезпеки.

Коаліція з розмінування

За підсумками засідання в литовському Міноборони повідомили, що Литва і ще 20 країн підписали в Брюсселі Протокол про наміри про створення коаліції з розмінування України.

Лідером в коаліції будуть Литва та Ісландія.

– Перший важливий крок зроблено, і попереду на нас чекає велика робота. Якщо ситуація з підготовкою солдатів у сфері розмінування наразі задовільна, то потреба в обладнанні є критичною. У рамках коаліції з розмінування Литва передасть українській армії бронетранспортери і виділить €1,2 млн на програму підтримки НАТО України у сфері розмінування, – сказав міністр національної оборони Литви Арвідаса Анушаускаса.

Фінансування

Результатом засідання також стало фінансування України з боку Канади. Так, міністр оборони Канади Білл Блер заявив, що його країна надасть Україні близько $44 млн (60 млн канадських доларів).

За його словами, кошти підуть у Коаліцію з нарощування потенціалу військово-повітряних сил Контактної групи з питань оборони України.

Блер зазначив, що цей внесок буде спрямований на підтримку створення стійкого потенціалу винищувачів F-16 в Україні. Зокрема, кошти допоможуть забезпечити постачання життєво необхідних матеріалів та обладнання для F-16, таких як запасні частини, станції озброєння, авіоніка та боєприпаси.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-02-14 21:39:08