США призупинять міжнародну допомогу на 90 днів: як це вплине на Україну
Президент США Дональд Трамп підписав указ про тимчасове зупинення програм зовнішньої допомоги країнам задля перевірки їх відповідності політичним цілям. Обмеження триватимуть три місяці.
Поки що невідомо, яку допомогу призупинять цим указом, адже виділення грошей на низку програм раніше затвердив Конгрес США, тож фінансування зобов’язані виділити, якщо його ще не надали. Проте у тексті документа зазначається, що індустрія і бюрократія іноземної допомоги не відповідають інтересам Америки, а в багатьох випадках суперечать американським цінностям.
Факти ICTV розбиралися, чи вплине указ на допомогу Україні.
Фінансування допомоги Україні
На думку політолога Олега Саакяна, мораторій на виділення зовнішньої допомоги може мати вибірковий характер. Такі повноваження є у новопризначеного державного секретаря Марко Рубіо. США можуть продовжити надавати допомогу, але на це потрібна згода команди Трампа.
Олег Саакян запевняє, що указ Дональда Трампа зовсім не означає, що все фінансування моментально припиняється:
– Просто протягом цих трьох місяців діятиме дозвільний режим фінансування зовнішньої допомоги країнам. Тобто, нічого не відраховується, крім того, що дозволено. А нормальна позиція – це коли відраховується все, що було заздалегідь узгоджено. Тому це не означає, що завтра фінансування припиниться.
На думку політолога, катастрофи з точки зору допомоги Україні для державного бюджету не буде, навіть якщо не буде програм підтримки з боку США.
– Всі основні гроші перераховані, запас міцності є, маємо ще золотовалютні резерви. Тобто на макрофінансову стабільність в Україні та бюджетні виплати це не вплине. Тут все більш-менш, – наголосив Олег Саакян.
Проте є ризики для фінансування різних проєктів розвитку та підтримки України, які здійснюються американськими агентствами й різними структурами. І тут, починаючи від найбанальнішого, це грантовий сектор, неурядовий, експертний тощо, до проєктів розвитку, відбудови України, будівництва укриттів.
Також може бути призупинення там, де фінансування ще не виділено, або там, де його мали виділити впродовж цих трьох місяців. І тут можуть бути серйозні затримки й зриви, наголосив Олег Саакян. Це може стосуватися проєктів будівництва захисних споруд, інфраструктури тощо.
За словами політолога, наразі важко сказати, які саме програми в Україні можуть постраждати від указу Трампа, оскільки це закрита інформація. Це вже урядовці будуть дивитися графіки виділення фінансування щодо кожного з таких випадків.
– І там, де це перетинається з цими трьома місяцями затримки, справді можуть бути збої, – зазначив експерт Олег Саакян.
Проте такі кроки Дональда Трампа не перетворяться на катастрофу для оборони України – військової допомоги це не стосуватиметься.
– Йдеться про міжнародну допомогу. Принаймні так, як це комунікується, йдеться про військову допомогу. Тим паче, що військова допомога Україні виділяється в рамках президентських програм і указом президента США, – зазначив політичний експерт.
Для чого Трампу перевірка зовнішньої допомоги
За словами Олега Саакяна, потреба у перевірці зовнішньої допомоги США означає, що така допомога не відповідає трампівському уявленню про американські інтереси. Адже значна її частина йде на програми розвитку демократії, прозорості, інклюзивності, гендерної рівності тощо.
І насамперед Трамп хоче провести ревізію допомоги щодо популяризації ліберальної ідеології, зокрема пов’язаної з гендерними питаннями, ЛГБТ, фактчекінгами й іншими ініціативами, проти яких виступає новий президент США.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– Ці три місяці буде відбуватися перевірка на ідеологічну узгодженість програм підтримки США в міжнародній політиці з ідеологічними засадами команди Трампа, – підсумував Олег Саакан.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-21 14:41:00