Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Залізний купол для ЄС і завершення війни: головні заяви Зеленського у Давосі

Фото: Офіс президента

Президент України Володимир Зеленський на Всесвітньому економічному форумі у Давосі зробив низку важливих заяв. Вони стосувалися різних питань, проте більшість з них – про російське вторгнення, виробництво зброї та безпеку для українців.

Факти ICTV зібрали головні заяви з виступу Володимира Зеленського.

Співвідношення власної зброї та допомоги

На початку повномасштабного вторгнення Україні довелося складно без допомоги інших країн, заявив президент. Він подякував всім, хто надав підтримку ЗСУ.

Проте він зазначив, що зараз на території України перебуває близько 608 тисяч російських військових. За його словами, це втричі більше угруповання, ніж на початку 2022 року.

Водночас він порівняв співвідношення виробництва українського озброєння та наданої військової допомоги від партнерів. Зокрема, після повномасштабного вторгнення підтримка США становила близько 90%.

– Сьогодні те, що є у наших військових на полі бою – це 40% українське виробництво, третина – США, третина – Європа. Ось що ми сьогодні маємо. Це велика різниця, – пояснив він.

Президент додав, що Україні вдається захищатися завдяки серйозному зростанню вітчизняного виробництва, в Європі та США. Але цього недостатньо, адже Європа не нарощує виробництво – це дуже важливий момент, вважає він.

Виробництво ППО

Україна та Європа здійснює активну співпрацю у виробництві безпілотних літальних апаратів і артилерії. Проте необхідно почати спільне виробництво систем ППО, які зможуть захистити від усіх типів ракет.

– Такі, які справді можуть упоратися з усіма типами крилатих і балістичних ракет. Європі потрібен власний Залізний купол, здатний протистояти будь-яким загрозам, – вважає Зеленський.

Він переконаний, що не можна покладатися лише на рішення інших країн, серед яких США, Німеччина та Велика Британія, коли під питанням залишається безпека всієї Європи.

Боротьба за технологічний розвиток

Європа не може дозволити собі бути другою або третьою в черзі за союзниками, тому має боротися за перше місце в пріоритетах, альянсах і технологічному розвитку, заявив Зеленський.

За його словами, якщо це станеться, тоді світ почне рухатися вперед без Європи, внаслідок він не буде комфортним або вигідним для європейців.

Зеленський назвав теперішній час – черговим переломним етапом, який одні вважають проблемою для Європи, а інші – шансом. На його думку, Європа має затвердитися як сильний глобальний гравець.

Угоди Росії з Іраном і КНДР

Росія має стратегічну угоду з Північною Кореєю та Іраном, тому Україна та Європа мають обʼєднатися для спільного захисту територій, переконаний президент.

Володимир Зеленський сказав, що бої за участю військових з КНДР зараз відбуваються в місцях, географічно ближчих до Давоса, ніж до Пхеньяна. Водночас РФ може виставити проти України 1,5 млн солдатів.

– У нас в армії понад 800 тис. солдатів. Французи мають понад 200 тис. солдатів. Далі йдуть Німеччина, Італія та Велика Британія. Всі інші мають менше. Це не та ситуація, коли одна країна може забезпечити себе сама, – наголосив він.

За словами Зеленського, йдеться про те, що всі повинні бути разом, щоб змінити ситуацію на краще. Він звернув увагу, що зараз вплив іранського режиму слабшає – це дає надію Сирії та Лівану.

Гарантії безпеки для України

Президент пояснив, чому Україна повинна отримати чіткі та сильні гарантії безпеки. На його думку, це необхідно, щоб російський диктатор Володимир Путін не повернувся знову з повномасштабної війною, яка може охопити вже інші країни.

– Якщо Україна матиме міцні гарантії безпеки, що унеможливлять повернення Путіна з війною, то це буде сталий, справедливий, сильний мир для України та Європи, – вважає він.

За його словами, Путін наростив виробництво зброї у Росії – зараз там функціонує понад 30 заводів. Європа має 45 таких підприємств. Проте РФ виготовляє вдвічі більше, ніж країни Європи, зазначив Зеленський.

На думку президента, якщо Україна не матиме гарантій безпеки, тоді Росія повернеться з армією в 10 разів більше, ніж було у лютому 2022 року. Водночас Путін наполягатиме на зменшенні української армії.

– Ми зробили армію 800 тисяч. Це зрозуміло, що ми плюс Європа – це армія, яка спроможна дати відсіч Путіну. Ми не дамо цього зробити. Але він намагатиметься, – вважає Зеленський.

Яким має бути закінчення війни в Україні

Президент заявив, що Україна прагне закінчити війну протягом 2025 року, проте це має бути надійно та справедливо. Українці мають повернутися додому, жити в безпеці та працювати – це найголовніше, переконаний він.

– Ми розуміємо, як це боляче. Ми втрачали наших людей. Це найбільша втрата для нас. Ми хочемо закінчити війну в цьому році. Але справедливо та надійно для українців. Ми робитимемо все для цього, – пояснив він.

Роль Європи в переговорах після війни

Європі необхідно навчитися самостійно піклуватися про свою безпеку, щоб ніхто у світі не міг дозволити собі ігнорувати її, заявив президент України. Він вважає, що потрібно витрачати стільки на оборону, скільки потрібно, а не скільки звикли.

За його думку, наразі незрозуміло, чи Європа взагалі отримає місце за столом, коли війна Росії проти України завершиться.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Президент України запитав, чи дослухається новообраний президент США Дональд Трамп до країн Європи, коли вестиме переговори з Росією та Китаєм, відзначивши значний вплив цих двох держав.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-21 20:12:00