Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Смертельна грибкова інфекція шириться США через зміни клімату: що вражає лихоманка долини


Діагноз лихоманка долини ставлять в США все частіше. Якщо на рубежі ХХ і ХХI століть фіксувалося близько 2800 випадків щорічно, то у 2023-му році на грибкову лихоманку долини захворіло приблизно 20 тис. людей. Щонайменше 200 чоловік померли.

Грибок Coccidioides живе у сухому ґрунті

Лікар Карлос Д’Ассумпкао з Інституту лихоманки долини повідомив, що довелося найняти нових лікарів, щоб впоратися зі зростаючими випадками.

У кількох округах Арізони та Каліфорнії, де лихоманка долини була відносно рідкісною, захворюваність різко зросла протягом останніх 5-10 років.

Одним із ймовірних факторів цього є потепління клімату. Грибок процвітає в гарячому, сухому ґрунті, де він добре почувається, переходячи в стан спокою під час посухи, а потім відновлюючись після повернення дощу.

Переносять сухі вітри і лісові пожежі

Ураховуючи зміни клімату, фахівці передбачають, що середовище існування, придатне для Coccidioides, буде поширюватися. Не виключають, що цьому можуть сприяти і лісові пожежі.

Аналіз даних 22 лікарень Каліфорнії, 18 із яких розташовані у великих прибережних містах або поблизу них, виявив збільшення на 20% кількості госпіталізацій з лихоманкою долини після впливу диму лісової пожежі.

Гризуни також можуть поширювати спори з місця на місце.

Дослідження, опубліковане у 2022 році, назвало лихоманку долини, або лихоманку Валле, першою інфекційною хворобою, причинно пов’язаною з посухою.

Загроза грибка Coccidioides не нова. Хвороба була вперше описана аргентинським студентом-медиком Алехандро Посадасом у 1892 році.

Лихоманка долини, що передається повітряно-крапельним шляхом,  відома на південному заході США, де вона заразила пожежників у сільській місцевості, збирачів овочів, будівельників сонячних електростанцій і акторів та членів знімальної групи на знімальному майданчику округу Вентура.

Уражає легені, кістки, суглоби, шкіру

Приблизно у 40% тих, хто захворів, спори грибка, що живляться в теплих, вологих межах легенів, перетворюються на структури, які називаються сферулами. Вони лопаються, щоб вивільнити купу крихітних ендоспор, які стають новими сферулами, продовжуючи цикл.

У більшості хворих спостерігаються симптоми, схожі на грип. Хвороба триває тижнями або й  місяцями.

Але від 5% до 10% випадків призводять до довічних інфекцій легенів, іноді змушуючи людей постійно приймати потужні протигрибкові препарати.

Приблизно в 1,5% випадків грибок уражає кістки, суглоби чи шкіру або викликає менінгіт.

Хоча протигрибкові препарати можуть вилікувати хворобу або принаймні тримати її під контролем, затвердженої вакцини не існує. Над її створенням зараз працюють команди двох біотехнологічних компаній.

Захворіти можуть і собаки. Для них це майже завжди смертельний варіант.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Science

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-21 13:07:00