Ситуація під Покровськом, міські бої у Торецьку та Часовому Яру: огляд подій фронту за тиждень
Останніми днями події на фронті почали більш активно розвиватися, хоча найінтенсивнішими та найнапруженішими залишаються Покровський та Новопавлівський напрямки, що утворилися після того, як російські війська захопили місто Курахове.
Російська армія намагається просунутися під Покровськом, охопивши місто і перерізавши лінії постачання.
Паралельно з цим з’являються повідомлення про активізацію боїв у Часовому Яру і Торецьку, а також ускладнену ситуацію у Великій Новосілці.
Що відбувається на фронті за останню добу і де сьогодні залишаються найскладніші ситуації – читайте в огляді подій із передової на Фактах ICTV.
Курський напрямок
У Курській області з боку українських військ продовжує зберігатися режим тиші після нової наступальної операції, розпочатої 5 січня.
У Генштабі ЗСУ повідомляють, що операція українських сил у Курській області триває.
– Українські воїни за сьогодні відбили п’ять атак загарбницьких військ, наразі тривають три бойові зіткнення. Ворог завдав 224 артилерійських удари, зокрема чотири – з реактивних систем залпового вогню, – йдеться в повідомленні Генштабу за вечір 18 січня.
Паралельно з цим з’являються кадри втрат військ РФ на Курському напрямку, що військовий оглядач Ігаль Левін називає “кладовищем російської бронетехніки”.
Левін вказує, що серед бойових машин особливо багато десантної техніки – БМД-2, БМД-4, і навіть доволі рідкісні на нинішній день БТР-Д і БТР-МДМ. Варто зазначити, що кадри знищеної техніки датуються кінцем листопада 2024 року.
– Хоча зараз увага медіа більше прикута до втрат північнокорейських солдатів і російських морпіхів, російські ВДВ також зазнають суттєвих втрат від українських бійців на цій ділянці фронту, – пише оглядач.
Покровський напрямок
На Покровському напрямку, пише військовий оглядач Костянтин Машовець, командування російського угруповання військ Центр намагається розвинути успіх на південь від міста Покровськ, зосередивши тут одразу кілька частин і з’єднань зі складу 2-ї та 41 загальновійськової армій (ОА).
Оглядач зазначає, що на південь від Покровська наступає “досить своєрідне ударне угруповання” РФ, що являє собою “якусь мішанину частин і з’єднань” відразу двох загальновійськових армій.
– Очевидно, для того щоб налагодити більш-менш притомне і централізоване управління всіма військами ГВ Центр, що діють на південь від Покровська, його командування зробило дві основні речі – передало загальне командування над цією ордою командуванню 41 ОА та ввело до складу цієї армії 90 танкову дивізію, яка до цього діяла, як окреме з’єднання, – пише експерт.
Через ці дії з концентрації боєздатних частин і з’єднань на досить вузькій ділянці лінії фронту РФ тепер має на цьому напрямку “значну перевагу” в силах і засобах.
– Власне, за рахунок цього, він досить повільно, але впевнено просувається вперед на зазначеній ділянці, – зазначає Машовець.
Паралельно з цим підрозділи ворога, що діють на південь та південний схід від Покровська, продовжують атаки за напрямком Даченське – Чинушине та Зелене – Чинушине, втім, на даному етапі з мінімальними результатами.
Загальною метою армії РФ на цьому напрямку Машовець називає “обійти позиції українських підрозділів, які продовжують оборонятися на північ від хуторів Тимофіївка та Лозуватське”.
– Поки що, “спіймати синицю” противнику не вдалося, але він у цьому питанні проявляє достатню наполегливість, – зазначає оглядач.
Експерт констатує, що російське командування угруповання військ Центр на Покровському напрямку хоче домогтися “рішучого успіху” шляхом концентрації своїх зусиль “понад усяку міру” на ділянці – на південь і південний захід від Покровська.
Однак найважливішим питанням стає наявність у командування РФ на цьому напрямку відповідних резервних сил і засобів для безпосереднього штурму Покровська. За оцінкою Машовця, наразі командування 41-ї та 2-ї загальновійськових армій має “непрямий стосунок” до ухвалення рішень щодо введення своїх сил і засобів у бій, відповідно, командування ГВ Центр “притримує їх саме для вирішального моменту, яким будуть бої, власне, за саме місто Покровськ”.
Новопавлівський напрямок
На Новопавлівському напрямку продовжує загострюватися обстановка на північному фланзі того, що можна назвати “залишками Курахівського плацдарму”, вказує Машовець.
Як стверджує військовий оглядач, 90 танкова дивізія ворога продовжує повільно просуватися за напрямками Новоєлизаветівка – Надіївка, де Надіївка “поки що обороняється, але противник досить наполегливий”. Також цей військовий підрозділ РФ рухається в напрямку Ясеневе – Новоандріївка, де після заняття Ясеневого противник намагається обійти Новоандріївку з півдня.
Також по рубежу Слов’янка – Петропавлівка ворог рухається маючи незначне просування.
– Набагато небезпечнішими виглядають дії 110-ї ОМСБР противника зі складу його 51 ОА та перегрупованої з південного фасаду сюди ж 114-ї ОМСБР з тієї ж армії. Вони вперто лізуть уздовж річки Вовча по дирекції Шевченко – Андріївка. І хоча, поки що, їм навіть не вдалося зачепитися за останню, вони наполегливо атакують у цьому напрямку та на північ від нього, – стверджує оглядач.
Відсутність суттєвого просування у військ ворога пов’язана зі стримуванням з боку українських захисників, які обороняються південніше Петропавлівки. Тому, продовжує Машовець, переміщення з південного фасаду залишків сил РФ з Курахівського плацдарму “виглядає цілком логічним” з боку російської армії.
– Враховуючи, що село Андріївка для ситуації в усьому цьому виступі має одне з ключових значень, – зазначає експерт.
Паралельно з цим тривають бої за село Дачне, зазначає оглядач.
Таким чином, Машовець вказує на дві особливості, які стали очевидними на даний момент:
- Українським військам, нехай поступово і з жорсткими ар’єргардними боями, “рано чи пізно, таки доведеться повністю відійти” із залишків Курахівського виступу, бо перспективи їхнього утримання, з поступовим просуванням РФ “поступово погіршуються”.
- Командування противника усуває “розбрід і хитання” в управлінні та взаємодії своїх сил і засобів, які беруть участь як у самому наступі, так і в діях на флангах.
Часів Яр і Торецьк
Окрему увагу Машовець приділяє важким міським боям у Торецьку і Часовому Яру.
У Торецьку, за оцінкою оглядача, підрозділи ворога “поки що повільно, але просуваються” через центр міста до його західної та північної околиці.
А підрозділи 3-ї загальновійськової армії РФ, посилені іншими, намагаються повністю взяти під свій контроль північну частину міста Часів Яр.
– На даний момент, їм вдалося закріпиться в районі Північний, – вважає оглядач.
Велика Новосілка
На думку Машовця, оборона Великої Новосілки підходить “до свого логічного завершення”, оскільки передові підрозділи ворога змогли окупувати села Нескучне, Вореміївку.
– Таким чином (сили РФ, – Ред.) зробили подальше успішне утримання Великої Новосілки в умовах, практично, тристороннього її охоплення – якщо не неможливим, то явно дуже і дуже малоймовірним, – вважає експерт.
Крім того, продовжує Машовець, у разі ухвалення рішення на відхід із Великої Новосілки це може бути “вельми складним” завданням.
Щодо Великої Новосілки проєкт Deepstate також вказує на активізацію штурмових дій РФ одночасно з півночі та сходу населеного пункту.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Тут, вважають у Deepstate, противник штурмує район молочного заводу, АЗС, гуртожитку та аеродрому.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-19 00:29:00