Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Інавгурація Трампа: що зміниться для України та світу і чи приїде Зеленський

Вже у понеділок, 20 січня, відбудеться інавгурація Дональда Трампа, який стане 47 президентом Сполучених Штатів.

До помпезної церемонії, яка триватиме протягом усього дня, буде прикута ледь не уся світова преса. Втім найбільшої уваги буде заслуговувати саме вступ Дональда Трампа на посаду та його інавгураційна промова, яка визначатиме курс Дональда Трампа під час своєї другої президентської каденції.

Чим важлива інавгурація Дональда Трампа, як новий президент США після вступу на посаду зможе впливати на світ та російсько-українську війну та чи буде на церемонії присутній президент України Володимир Зеленський – читайте на Фактах ICTV.

Інавгурація президента США Трампа: важливість події

Політологиня Олеся Яхно каже, що інавгурація є важливою подією, перш за все, для самих американців, з огляду на внутрішньополітичні проблеми Сполучених Штатів.

Втім для України та інших країн світу, окрім США, важливим є контекст глобального лідерства Америки і того, як буду змінюватись дії цієї держави на міжнародній арені, зокрема, щодо російсько-української війни.

– Для нас і всього світу це має не лише символічне значення, а й з точки зору конкретики, яку буде впроваджувати Трамп в політику США. Попри те, що Європа наразі проявляє велику активність (у світі, – Ред.), всі чекають і визначеності від Сполучених Штатів, – каже вона.

На думку політологині Олесі Яхно, важливим є аспект і того, хто буде присутній на самій події, та що скаже Дональд Трамп, оскільки його заяви під час інавгурації багато в чому будуть визначати подальший вектор дій американської адміністрації президента.

Втім звичайно головним є те, що після інавгурації Трамп вступить у посаду, що дозволить йому ухвалювати безпосередні рішення щодо подальшої долі російсько-української війни.

– Ми вже бачили, що приїзд спецпредставника Трампа з Росії та України Кіта Келлога трошки відтерміновується. Але попри це, від нього (Келлога, – Ред.) є заява про те, що протягом 100 днів майбутня адміністрація Трампа планує запропонувати рішення, яке стосуватиметься Росії та України.

Це означає, що активна робота за цим напрямком почнеться фактично одразу після вступу Трампа на посаду. Тому нам тут важливо не гаяти час і використовувати будь-які можливості для налагодження співпраці, – каже політологиня.

Сам факт прикутості уваги світу до інавгурації свідчить про те, що все-таки тема американського президентства та безпосередньо особи Трампа домінує в глобальному медійному просторі.

Інавгурація Трампа та присутність Володимира Зеленського

У минулому президент України Володимир Зеленський казав, що планує відвідати інавгурацію нового американського президента.

Разом з тим, згодом Дональд Трамп у розмові з пресою казав, що офіційно не запрошував українського президента на церемонію, “але якщо він захоче приїхати, я б хотів, щоб він прийшов“, казав Трамп.

Глава української держави пізніше казав, що йому важливо отримати запрошення на церемонію інавгурації Трампа, перш за все, з точки зору безпеки.

Володимир Зеленський також казав, що очікує більш тісної співпраці із адміністрацією Дональда Трампа вже після інавгурації. Крім того, президент України казав і про те, що в української та американської команди були домовленості щодо зустрічі двох лідерів у США після офіційної церемонії 20 січня.

У коментарі Фактам ICTV політолог Олег Саакян вказує, що загалом команда Трампа вирішила цього разу підійти із “не зовсім класичним підходом”.

– Вони не запрошують друзів, а запрошують не зовсім друзів і використовують це як певний політичний актив. Це схоже на певний маккіавелізм, цинічну політику, коли запрошення відбувається не в моделі співпраці, а в моделі жорстких відносин залежностей та переговорів, – вказує політолог.

На думку Саакяна, у Трампа стосовно інавгурації діють в рамках моделі “купи-продай”, що схоже до угод, які притаманні самому республіканці.

– Запрошуючи Сі Цзіньпіна, Трамп розумів, що той відмовиться і це створить для нього свій актив. Не запрошуючи Зеленського, а потім кажучи, що той може сам приїхати, розігрують карту України у вигідному для себе світлі з точки зору підготовки потенційних переговорів щодо російсько-української війни, – вказує Саакян.

Для Трампа, продовжує політолог, запросити президента України на інавгурацію стане кроком в бік України, що змінило б статус-кво, коли Трамп намагається стати посередником між Києвом та Москвою.

Разом з тим, вказує експерт, українському дипломатичному апарату варто мобілізувати свої зусилля для того, щоб президент Зеленський потрапив на інавгурацію, якщо це буде можливо.

– У випадку, якщо не вдасться, треба замінити відсутність президента України на інавгурації одним з перших візитів Зеленського до Трампа, – вважає Саакян.

З цією оцінкою погоджується і політологиня Олеся Яхно, яка додає, що навіть за відсутності президента Зеленського на церемонії, Україна може скористатись інавгурацією, зокрема, в непублічній площині – через дипломатів.

– Чим конкретнішими і будуть наші пропозиції, і чим активніше буде наша дипломатична робота, тим для нас важливіше з питань того, щоб встановити ці тісні зв’язки, – каже вона.

Яхно додає, що після інавгурації буде багато різних заходів, як публічних, так і непублічних, де українська сторона буде зацікавлена у тому, щоб якомога швидше відбулася зустріч між Трампом та Зеленським та відбувся “рух в бік конкретики щодо того, які можуть бути мирні кроки щодо російсько-української війни”.

Чого очікувати після інавгурації Трампа і як це вплине на Україну

Перед вступом на посаду Дональд Трамп зробив багато гучних заяв та пообіцяв ухвалення чималої кількості рішень, щойно стане президентом. За повідомленнями преси, в перші дні своєї каденції 47 президент США видасть близько сотні указів, зокрема, щодо внутрішніх проблем Сполучених Штатів з міграцією та укази, які стосуватимуться посилення кордону з Мексикою.

У минулому Трамп казав, що “змусить голови йти обертом” від того, як швидко він буде ухвалювати укази після вступу на посаду.

Як повідомляло агентство Reuters, чимало указів Трампа будуть спрямовані на посилення міграційного контролю та виконання обіцянки про масштабну депортацію нелегальних мігрантів зі США.

Також Трамп може скасувати тимчасові програми, які були запроваджені за президентства Джо Байдена, що дозволяло сотням тисяч мігрантів з низки країн легально в’їжджати на територію США та отримувати дозвіл на роботу.

Водночас газета WSJ писала про те, що команда Трампа наступного дня після інавгурації планує провести низку антиімміграційних рейдів у великих містах США, починаючи з Чикаго.

На думку політолога Олега Саакяна, варто очікувати, що Трамп після інавгурації почне масово ухвалювати рішення про кадрові зміни.

– Принципово інакша політика Сполучених Штатів отримає вже своє забезпечення і свою реалізацію. Почнуться кадрові зміни, почнуться діалоги з партнерами західних країн, де Трамп буде шукати важелі тиску для Сполучених Штатів, – каже він.

Політолог вказує, що за Трампа можуть мати місце певні інституційні колізії, бо республіканець може влазити в царину інституцій, де не матиме повноважень.

– Розпочнуться жорсткі переговори, зокрема, з частиною партнерів з Заходу. Відповідно, провадження певних мит і особливих економічних режимів будуть ухвалені Трампом. Але для кадрових змін найочікуванішими та найцікавішими стануть зміни в кадрах у сфері національної безпеки та оборони: починаючи від Пентагону, завершуючи спецслужбами, – вважає експерт.

За словами політолога, кадрові зміни у розвідслужбах США та Пентагону можуть вплинути, зокрема, на отримання Україною розвідувальних данних та іншої інформації, яка важлива Києву в умовах російсько-української війни.

– Для України тут ризик того, що може відбуватися від локального до більш масштабного колапсу, як окремих процесів, так і цілих інституцій. І це може відбитися на впливи ті, які відбуваються в режимі наживо: обмін розвідувальними даними, іншою інформацією. Все це може стати заручником інституційної кризи, яку може зпровокувати Трамп. Я б не абсолютизував би ці ризики, тому що ці прояви будуть поодинокі і не одразу відчутні, але навіть цього достатньо для того, щоб вже зараз казати про можливість цих ризиків, – каже політолог.

Як вказує Саакян, вся військова допомога, яку Байден ухвалив для України до приходу в Білий дім Трампа, ймовірно, буде й надалі надходити Україні. Втім те, “що має коротке плече” в питаннях поставок Києву – може мати проблеми.

Якщо будуть звільнені особи, які відповідають за відстежування дотримування санкцій, які США запровадили проти Росії, то це теж може послабити тиск на Путіна. Відповідно, це може створити виклики і для України, оскільки збільшить економічні можливості Кремля.

– Але поки це так виглядає, що тотальної кризи очікувати не варто. Є американський Конгрес, верхня і нижня Палати, які відіграватимуть своє серйозне слово в кадрових призначеннях, – додає політолог.

Політологиня Яхно вказує, що для України важливим є не тільки те, як Трамп змусить рухатись Росію до миру, і чи зможе він взагалі всадити російського диктатора Володимира Путіна за стіл переговорів. Для Києва важливішим є те, які гарантії безпеки отримає Україна, якщо російсько-українська війна все ж призупиниться.

Інавгурація Дональда Трампа: чого очікувати світу

Окремо політологиня Яхно вказує, що наразі світ чує від Трампа багато заяв не тільки щодо внутрішньої політики, або війни Росії проти України, але й контроверсійні випади в бік Гренландії та Канади, де згідно із логікою республіканця території цих країн мають приєднатись до США.

Після інавгурації, продовжує Яхно, стане зрозуміліше, що насправді буде робити Трамп щодо цих країн і які механізму впливу матиме, якщо дійсно бажатиме розширити територію США. Також буде зрозуміліше, яким чином зміниться світовий порядок, якщо демократичний гегемон США вирішить приєднувати території інших демократичних держав.

– Як команда Трампа бачить ці кроки конкретно? Як вона буде працювати з російсько-української війною? Які є інструменти є для того, щоб Росію змушувати рухатись до миру? Але не лише Україна, я думаю, що великі очікування щодо цього і в Європи, бо це буде стосуватись не лише безпеки з точки зору ролі США у різних безпекових структурах, – додає політологиня.

Резюмуючи, політологиня Яхно каже, що багато хто очікує від Трампа визначеності і розуміння, що він планує далі робити і як будуть співіснувати із реальністю ті гучні заяви Трампа як щодо війни РФ проти України, так і щодо Гренландії, Канади, мігрантів в США, стосунків з Китаєм та економічних й інших кроків, на які наважиться республіканець.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Відповіддю на усі ці питання частково може стати інавгурація 47-го президента США Дональда Трампа.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-18 22:00:00