Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

Нову, більш ефективну вакцину від малярії випробовували за допомогою укусів москітів


Команда вчених з Лейденського університету і Радбодського університету Неймегена в Нідерландах під час наукового експерименту випробовувала нову вакцину проти малярії за допомогою укусів москітів.

Рівень захисту від малярії

Комах заражали генетично редагованим ослабленим збудником хвороби, малярійним плазмодієм. Ця вакцина показала вищий рівень захисту від малярії, ніж традиційна, яка ефективна тільки в 75% випадків і потребує введення повторних доз.

Якщо ефективність вакцини доведуть і проти інших штамів хвороби, вона може істотно знизити захворюваність на малярію в тропічних регіонах, що страждають від неї.

Спроба номер два

Раніше дослідники вже розробили вакцину GA1 на основі ослабленого малярійного плазмодія, який за день після потрапляння в організм людини припиняє розмножуватися.

Однак така вакцина не забезпечувала достатній захист, який би перевершив уже розроблені вакцини, тож науковці взялися вдосконалювати цю технологію.

Вони створили GA2 – ослабленого малярійного плазмодія, який припиняє розмноження в організмі людини на шостий день після потрапляння, тож імунна система встигає детально його розпізнати та навчитися з ним боротися.

Дослідження

Ефективність GA1 і GA2 випробовували на 20 пацієнтах, половині яких вводили один збудник, а другій половині – інший. Для цього москітів заражали збудником, а потім дозволяли їм 50 разів вкусити добровольців.

Ще 10 осіб кусали незаражені москіти, вони були групою плацебо.

Проводили три сесії імунізації з інтервалом у 28 днів. Через три тижні після цього учасників дослідження заражали плазмодієм через укуси інфікованих москітів.

Як виявилося, обидва ослаблених збудники викликали вироблення антитіл до малярійного плазмодія, але GA1 захистив від інфекції лише 13% учасників, тоді як GA2 – 89%. У вакцинованих GA2 підвищилася кількість специфічних Т-лімфоцитів, які беруть участь у тривалому захисті від інфекції.

Перевірити результати

Такі результати свідчать про те, що використання GA2 може допомогти розробити безпечну вакцину з більш тривалою дією.

У наступних дослідженнях вчені планують перевірити результати на більшій вибірці, оцінивши тривалість захисту, ефективність проти інших штамів малярії та потенціал використання в регіонах, де ця хвороба найбільш поширена.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: nauka.ua

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-22 15:25:00