Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Екскурсія «по-ніжинські»: розмова з ніжинським екскурсоводом Олександром Морозовим

Невід’ємною частинкою будь-якого музею є люди, котрі можуть розповісти про його наповнення абсолютно усе, до найменших деталей. Професія екскурсовода – це не просто робота. У ній присутнє дещо значно цікавіше…

З нагоди дня екскурсовода (21 лютого), журналісти MYNIZHYN поспілкувалися з науковим співробітником Меморіального музею імені Юрія Лисянського, директором бібліотеки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, членом Національної спілки краєзнавців України Олександром Морозовим.

– Як давно ви працюєте екскурсоводом? З чого починалась Ваша професійна діяльність?

– Я займаюсь цим видом діяльності з 1990 року. Як тільки почав працювати у Ніжинському краєзнавчому музеї імені Івана Спаського, так і розпочалась моя екскурсійна діяльність по музеях та Ніжину.

У 1990 році я несподівано перейшов на українську мову, бо я людина – російськомовна, вихована у російськомовній сім’ї. Українську чув лише від бабусі. Відтоді почали приїздити українці з-за кордону, з діаспор. Я почав спілкуватися з ними українською, і з того часу не тільки розмовляю, а й пишу виключно українською.

Фото: Олександр Морозов

– Пам’ятаєте свою першу екскурсію в якості гіда. Якою вона була?

– Чесно кажучи, ні. Була вона по історичному відділу Краєзнавчого музею імені Івана Спаського в Ніжині. Їх було стільки, що важко порахувати… У найкращі часи, до пандемії Covid-19 та до початку повномасштабного вторгнення росії, було порядком 100-120 екскурсій на рік.

– На Ваш погляд, якою є основна задача екскурсовода?

– Треба любити те, що розповідаєш, досконало його знати, і передати своє захопленням цим саме аудиторії. Тому, скажімо, екскурсія – це не просто лекція, бо лекція – односторонній потік інформації, а екскурсія – спілкування. Був такий парадоксальний досвід: треба було записати ролик на камеру. Здавалося, як на екскурсії «вийшов, розповів», але виявилось, що це набагато складніше, оскільки немає зорового контакту з адресатом повідомлення, немає зворотнього зв’язку. Екскурсія – це завжди взаємне спілкування.

Фото: Олександр Морозов

– Чи готуєтесь Ви до проведення екскурсій чи це вже механізм, який працює безвідмовно?

– Якщо це оглядова екскурсія, то до них я не готуюсь. Це не означає, що коли проводиш екскурсію, то говориш постійно одне й теж. Кожна екскурсія – це імпровізація. Коли вона тематична, і ти готуєшся до певної події, то там треба начитуватися і продумувати план, а така «повсякденна» екскурсія вибудована переважно на імпровізації.

Зазвичай у моїй практиці 80% оглядових екскурсій, і лише п’ята частина – тематичні.

«Робота екскурсовода – творча, а не механічна. Це не просто відтворити текст», – Олександр Морозов.

– Що було найскладніше на початку Вашої професійної діяльності екскурсовода? І що найскладніше у професії екскурсовода взагалі?

– Найскладніше, коли проходить екскурсія, то треба віддаватися на повну, попри те, в якому ти стані: втомлений, хворий, подавлений, немає настрою тощо. Бувають негаразди вдома або будь-які інші проблеми, але треба абстрагуватися і працювати. Примусити себе, налаштуватися – найскладніше.

Я не уявляю, як людина може прийти зі сторони і провести екскурсію… Для того, щоб уміти подати цей матеріал якісно та легко, треба досконало знати експозицію, матеріал, історію. Для початку зазвичай вистачає й поверхневих знань, але для більш глибинної екскурсії треба певний проміжок часу на дослідження та вивчення матеріалу.

– Вам легше працювати з дітьми чи дорослими? Скільки треба пристосовуватися до аудиторії?

– Оскільки я – науковець, то мені легше спілкуватися зі студентами та науковцями. Розмова з ними відбувається ніби «на рівних». Щодо дітей – треба шукати підходи для різного віку. З ними однозначно важче.

Щоб звикнути до аудиторії, достатньо двох-трьох екскурсій: перша тестова, друга – підправити деякі моменти, виокремити тези, а третя вже йде значно легше.

Фото: Екскурсія в Меморіальному будиноку-музею Юрія Лисянського 

– Чи траплялося таке, що люди свідомо йшли з Вашої екскурсії? Може були такі випадки, коли ви не змогли зацікавити слухача?

– Такого я не пам’ятаю. Був випадок, коли приїздили з Києва старшокласники з ліцею. Зайшли до музею і перший коментар «не цікавий музей». Починаєш розповідати, їх більше і більше зацікавлює процес і, зрештою, у кінці вони аплодують тобі за екскурсію.

Щоб свідомо йшли з екскурсії – такого не було.

– Чи витіснить Вашу професію сфера гаджетів та інтернет, Ваші думки з цього приводу?

– Зараз застосовують такі технічні засоби як аудіогід. Він може говорити різними мовами. Штучний інтелект може скласти конкуренцію. Буває й таке, коли людина йде в музей, і хоче подивитися, роздивитися сама. До речі, також полюбляю це робити. Там технічні засоби могли б стати в нагоді, але я переконаний, що живе спілкування ніколи не витіснить будь-який гаджет.

Фото: Олександр Морозов (Музей рідкісної книги, Ніжин)

– Чи відвідуєте інші екскурсії?

– Дуже люблю побути не тільки екскурсоводом (посміхається – авт.). Намагаюсь чотири-п’ять разів на рік з’їздити подивитися на інші місця. Це як спосіб відпочинку: походити мовчки, послухати інших екскурсоводів. Тут і обмін досвідом присутній. Найбільше запам’яталася екскурсія у перший рік війни: у жовтні 2023 року, разом з іншими музейниками, ми організували поїздку по низці музеїв та відвідали Державний дендрологічний парк у Тростянці. Ця екскурсія додала мені п’ять років життя (сміється – авт.).

– Яка зараз ситуація в Ніжині з туризмом? Чи відвідують музеї?

– У Ніжині дуже погана ситуація з відвідування музеїв. Навчальний процес переважно «онлайн». Музей рідкісної книги, наприклад, у нього основна категорія відвідувачів – студенти університету. Тут і заняття проводились, і першокурсників усіх водили сюди.

Студентів практично зараз немає, і туристичні групи теж зі зрозумілих причин не їздять. Якщо в кращі часи 100-120 екскурсій було, то зараз п’ять-сім… Групи з двох-п’яти осіб. Уже такого, щоб були групи з 40 людей, останні років п’ять не було.

Фото: Екскурсія в Меморіальному будиноку-музею Юрія Лисянського

– Оцініть рівень культурних фортифікацій Ніжина. Тут є на що подивитися для пересічного українця? Варто їхати в Ніжин у туристичних цілях?

– Ніжин – унікальне місто. Я його дуже люблю, хоча сам прилучанин, але родина моя з Ніжина. З 1983 року живу в Ніжині.

Проблема у тому, що з кожним днем Ніжин втрачає автентичність. Дуже багато невеличких старовинних будиночків у центрі міста втрачають фасади, оскільки люди надають перевагу більш економічному варіанту ремонту даних споруд. Для того, щоб Ніжин зробити туристичним об’єктом, треба було хоча б зберегти історичний центр міста, докласти зусиль і зробити проєкт відновлення фасадів. Зрозуміло, що в середині не заборониш будувати, але бодай зовнішній вигляд треба було б зберегти.

Є деякі зрушення у цьому питанні, але зусиль місцевої влади недостатньо. Це має бути рішення на рівні законодавства держави. Закон про збереження історичних пам’яток в Україні, на жаль, на сьогодні не працює.

– На Вашу думку, чи доцільно зараз відвідувати музеї в період війни?

– Чомусь у суспільстві є така думка, що музей – це нудно та скучно. Я вважаю, що музей – це цікаво. Він може бути сучасним, але для цього треба відповідне обладнання (укриття – ред.), сучасні технічні засоби візуалізації, які могли б пожвавити інтерес аудиторії, фінансування музейних установ.

На мою думку, доцільно, адже одним з чинників війни є культурна складова, а кожен народ має свою культуру та традиції знати, поважати й цінувати.

– Ви розповідаєте з захопленням про історії з минулого. Якби б у вас була можливість подорожувати часом, з ким би Ви хотіли зустрітися?

– Якби у мене була можливість зустрітися з діячами минулих літ.. Я нині займаюся перекладом морського щоденника мореплавця Юрія Лисянського, то хотів би власне поспілкуватися з ним, щоб він особисто розповів мені про свої мандри.

Фото: Олександр Морозов

– Щоб хотіли побажати ніжинцям?

– Перемоги! Щоб на нашій землі якнайскоріше настав переможний мир. Скорішої відбудови зруйнованих міст та сіл. Відродження нашої української культури.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як повідомляв MYNIZHYN, окрім пам’ятко-охоронної, дослідницької, пізнавальної та науково-просвітницької, сучасний музей виконує ще одну важливу функцію – реабілітаційну. До вашої уваги віртуальна екскурсія до ніжинського Музею Юрія Лисянського.

Олександр Воронуха
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями:
Telegram
Viber
Facebook
Instagram


Джерело: mynizhyn.com
2024-02-21 08:43:32