Знаний майстр Чернігівщини: пам’яті ніжинського різьбяра Миколи Євлаха
Його роботи були представлені на виставках Чернігівщини та на багатьох ярмарках у Ніжині. Багато хто хотів придбати їх за чималий кошт, але автор не продав жодної. Чому так – дізнаєтесь згодом.
Сьогодні журналісти MYNIZNHYN розкажуть про талановиту людину, котра, попри сильний недуг, продовжувала творити, мешканця Ніжина Миколу Антоновича Євлаха, нині покійного.
Микола Антонович працював на Механічному заводі в Ніжині. У результаті нещасного випадку на виробництві отримав травму, в результаті якої отримав інвалідність першої групи. Це був переломний момент в його житті – поштовх, після якого він почав вирізати картини та робити статуетки з дерева. Перші роботи датовані 1980 роком.
Фото: Процес створення статуетки
На створення однієї картини в середньому витрачався рік. Деколи за рік вдавалося зробити вдвічі більше. Особливістю даних робіт є повна ручна робота. Через отримані травми на роботі він не міг регулярно творити, а тому черговою особливістю його творчості є те, що усі, без винятку, роботи мають лише одни екземпляр. З цим фактом пов’язані цікаві ситуації. До прикладу, одного разу Миколі запропонували продати одну з його робіт. На ті часи (початок 80-х років) пропонували таку суму, за яку можна було б придбати у Ніжині квартиру. Кожна з робіт були дорогі серцю та на доданок у одному варіанті. Він так і не наважився цього зробити. Жодну зі своїх робіт він не продав.
Фото: Інструмент, за допомогою якого робились картини та статуетки
Зацікавившись талановитістю ніжинського майста, чернігівська поліція замовила у Миколи картину. Він погодився її виготовити та власне подарував.
Фото: Микола Євлах та картина “Поліцейський із собачкою”
У результаті тієї ситуації Микола був змушений вести переважно лежачий спосіб життя. Через це багато читав та спостергів за природою у вікно. Українська література зробила колосальний відбиток на його творчості – більшість картин та статуеток – герої українських літературних творів. Одією з особливих речей, які збереглися донині, є шкатулка ручної роботи, виготовлена як подарунок на день народження нині покійної дружини Валентини.
Фото: Шкатулка
Фото: Валентина та Микола Євлахи
Одним цікавим фактом є те, що Микола Антонович спочатку їв солодке, а потім усе інше. Він завжди пив чай з цукром, а потім лише основну страву.
Помер Микола Євлах 01 січня 2004 року у віці 65 років. Похований у Ніжині на Гуньківському кладовищі. Його творчий спадок доглядає дві доньки – Анжела та Наталія.
Через особливості деревини, більшість виробів втрачає з кожним роком свою цінність. До Вашого перегляду збірка робіт Миколи, що зосталися.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Viber
Джерело: mynizhyn.com
2024-01-30 16:51:33