«70% успіху забезпечила репетиція»: про події фільму «Рух почався» від бригади «Хартія» розповів розвідник «Пінкі»

Планування та тренування, точність і взаємодія — саме такими є засадничі принципи бойової роботи 13 бригади оперативного призначення «Хартія» Національної гвардії України.
Про те, як їх втілюють в життя, розповідає фільм «Рух почався», показ якого відбувся в Києві.
Про успішну наступальну операцію «хартійців» на півночі Харківщини у листопаді 2024 року, події якої зафіксовано у фільмі, АрміяInform розповів учасник штурму боєць бригади «Хартія» розвідник із позивним «Пінкі».
Зафільмовані у стрічці «Рух почався» події розгорталися на півночі Харківської області в районі сіл Липці, Лук’янці та Глибоке. У травні 2024 року російські загарбники здійснили тут повторну спробу наступу, захопивши вузьку смугу в прикордонні.
Тоді бійці бригади «Хартія» спільно з воїнами інших з’єднань та підрозділів Сил оборони зупинили просування окупантів на околицях Липців та, надійно закріпившись, почали витискати ворога в бік державного кордону України.
«Фільм показує штурмові дії, які проводилися наприкінці листопада 2024 року на околиці села Липці. Нашим завданням було зайняти плацдарм для подальшого просування наших підрозділів», — розповідає військовий.
Запорукою успішних наступальних дій воїнів «Хартії» стало ретельне планування та підготовка, які включали не лише прорахування всіх можливих сценаріїв, але й інтенсивне тренування бійців з відпрацюванням всіх елементів штурму.
Особливо важливим елементом підготовки стала повноцінна репетиція штурмових дій, проведена командуванням бригади на місцевості, яка була практично точною копію поля та лісового масиву, в районі яких мав відбуватися наступ.
«Підготовка тривала приблизно три тижні. Командування знайшло ліс, дуже схожий на той, який ми потім штурмували. Він був майже ідентичний за рельєфом, за розміром. І потім, після планування та відпрацювання штурмових дій, у тому лісі відбувалися репетиції», — пояснює «Пінкі».
«Завдяки цьому кожен знав, де хто як висаджується, знав орієнтири для подальшого руху та закріплення. Спочатку було планування на карті, потім просто заняття, відпрацювання штурмових дій, “холостіння”», — продовжує військовий.
«Холостінням» він називає так звані «сухі тренування» — роботу зі зброєю, а у даному випадку також і з військовою технікою без здійснення пострілів. Воно допомагає відпрацювати та довести до автоматизму окремі елементи бойової роботи.
«На кінцевому етапі, вже перед штурмом, провели в тому схожому лісі повну репетицію штурмових дій. Думаю, відсотків 70 успіху забезпечили саме планування, тренування та репетиція», — вважає «Пінкі».
Важливою також стала бойова психологічна підготовка учасників майбутнього штурму. Всі вони вже брали участь в обороні позицій «Хартії» у секторі відповідальності бригади і добре знали, що таке бойові дії.
«Позиція командування була такою, щоб усі обов’язково пройшли через «обкатку» бойовими діями, сходили на позиції, на «еспешки». Посиділи там, послухали, попрацювали і зрозуміли, що таке війна», — наголошує розвідник.
Тож жодного новачка у штурмі не було — всі вже мали за плечами бойовий досвід та з власного досвіду знали, якими є бойові дії, якою може бути обстановка на полі бою та наскільки швидко вона може змінюватися.
Ще одним важливим елементом, який забезпечив успіх операції, стало ефективне виявлення та подавлення вогневих позицій противника. По них завчасно прицільно відпрацювали скидами з БПЛА, мінометним та артилерійським вогнем.
Напередодні ж штурму відбулася знаменита операція «Хартії», в якій було задіяно широкий спектр безпілотників та роботизованих систем, які діяли на землі та в повітрі. З їх допомогою без участі людей безпосередньо на полія бою знищили спостережні пункти, укриття та вогневі точки ворога.
«Під час висадки наша група практично не зіткнулась з протидією з боку ворога, бо в нашому секторі їх завчасно почали **ашити і вони повтікали. Багато було дронів, багато скидів зробили», — розповідає військовий.
По суті, точкові скиди з БПЛА та операція дронів замінили традиційну для попередніх етапів розвитку військового мистецтва артилерійську підготовку та застосування авіаційної компоненти шляхом бомбардування та ракетних ударів.
Вони виявились навіть суттєво ефективнішими за застарілу тактику «вогневого валу», під час якої артилерія «накривала» ворожі позиції масованим вогнем. З використанням значно меншої кількості боєприпасів було забезпечено суттєво вищу ефективність.
«Було зіткнення в інших груп, але наша група ворога спочатку не зустріла. Спочатку з їхнього боку не було навіть жодного спротиву нашій висадці, і лише потім вони вже почали намагатися контратакувати», — згадує «Пінкі».
Безпосереднє прикриття штурмовиків під час висадки здійснювали з бортового озброєння бронетехніки. Кадри роботи великокаліберних кулеметів та автоматичних гармат по посадці у фільмі «Рух почався» особливо ефектні.
Висадка десанту «з броні» майже миттєве — його час вимірюється секундами. А далі починається розосередження та зайняття позицій ворога. Те, що невтаємниченому глядачеві може видатися хаосом, насправді є чітким слідуванням плану.
«В операції брали участь БМП-2, «Спартан» і М113. Конкретно наша машина була М113. Загрузка в техніку, виїзд близько п’ятої ранку по сіряку. Десь пів години на дорогу — а потім відкривається апарель і — “Десант — земля!”» , — розповідає штурмовик.
«Перша людина починає приймати речі — БК, провізію, рюкзаки. Скидає їх в одне місце, а інші продовжують висаджуватись, починають крити його. Потім, коли всі висадилися, розтягуємося в лінію.
Техніка закриває апарель, перестає стріляти, розвертається та відходить. А ми вже оцінюємо ситуацію і починаємо рухатись за планом по місцевості. Займаємо «еспешки» ворога, ставимо станцію зв’язку, ставимо РЕБ.
Наступне завдання — просунутися ще трохи далі, зайняти плацдарм і закріпитися на ньому, закопатися та відбити контрнаступальні спроби ворога. Після першої доби операції відбувається покращення становища».
У фільмі «Рух почався» у хронологічній послідовності детально показано планування, підготовку та перші 24 години наступальної операції, активна фаза якої загалом тривала дві доби.
«Я думаю, що більшість із нас звикли дивитися відео з дронів, відео з окопів. Це привертає більше уваги. Ніхто не любить дивитися відео зі штабів, відео з пунктів спостереження», — сказав перед показом фільму у Києві відомий український письменник та нині військовослужбовець бригали «Хартія» Сергій Жадан.
«Для нас було важливо показати, що військо — це складна машина, це дуже складний механізм, і що за героїчною роботою піхоти… стоїть не менш важлива робота людей з інших підрозділів, з інших частин, з інших напрямків, які забезпечують ефективну роботу піхоти, які роблять так, аби піхотинець був забезпечений і убезпечений», — підкреслив він.
«Ми хотіли, щоб ви відчули і побачили, що це велика робота, яка пророблюється кожного дня. Для того, щоб кожен піхотинець виконав свою роботу, один, на нього працює мінімум 15 людей. Мінімум.
Тому вірте, будь ласка, в Україну і вірте в нас так, як ми віримо в нашу державу, віримо в те, що ви робите все, щоби ми були впевнені, що в тилу нас все добре», — продовжив цю думку командир корпусу Національної гвардії «Хартія» Ігор Оболєнський, який на момент зйомки фільма командував бригадою.
Наразі фільм «Рух почався» від 13 бригади оперативного призначення «Хартія» Національної гвардії України ще не доступний у мережі Інтернет, однак охочі можуть переглянути інший мініфільм «Зупинили другий наступ РФ на Харків, просуваємося до кордону», в якому бійці бригади розповідають про бої на півночі Харківщини.
Найближчим часом фільм можна буде переглянути в телеефірі, на цифрових платформах та на YouTube-каналі «Хартії». Більше про традиції, звитягу та бойові будні бригади «Хартія» можна дізнатися з її офіційних сторінок у соціальних мережах: Telegram, Facebook, Instagram, X, TikTok та Youtube.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-28 06:36:00