5 міст і 15 зустрічей за 4 дні: Ніжинська громада переймала досвід Нідерландів в енергетичному переході
5 міст і 15 зустрічей за 4 дні: Ніжинська громада переймала досвід Нідерландів в енергетичному переході
В рамках навчальної поїздки 10 українських громад – учасниць проєкту DiXi Group з розробки Муніципальних енергетичних планів (МЕП) відвідали Королівство Нідерланди, де зустрілися з представниками Уряду та місцевими муніципалітетами задля вивчення досвіду однієї з найбільш успішних в процесі енергетичного переходу країн ЄС.
Участь у поїздці взяли представники Балтської (Одеська область), Вознесенської та Новобузької (Миколаївська область), Жовківської (Львівська область), Краснокутської та Златопільської (Харківська область), Корюківської, Менської, Ніжинської (Чернігівська область) та Полтавської громад.
«Ми прагнемо розширювати розуміння громад щодо впровадження та реалізації заходів на місцях на шляху до їх енергонезалежності та показати їм приклади впровадження енергоеефективної політики, аби повернувшись в Україну громади адаптували свої Муніципальні енергетичні плани відповідно до передових міжнародних практик, результати яких вони мали змогу побачити у Королівстві Нідерландів», – розповідає про мету поїздки генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко.
Завдяки активній співпраці DiXi Group та уряду Нідерландів та за сприяння Посольства Королівства Нідерландів в Україні представники громад зустрілися зі своїми іноземними колегами – представниками муніципалітетів Амстердама, Гааги та Гарлема та поспілкуватися з ними про енергетичний перехід з використанням відновлюваних джерел енергії, обговорити можливі виклики та ознайомитись з рекомендаціями, як їх уникнути або мінімізувати, а також взяти участь у зустрічах із представниками Міністерства кліматичної політики та зеленого зростання, Міністерства внутрішніх справ і відносин королівства Нідерланди (відділ, відповідальний за енергоефективність у будівлях), Національної програми регіональних енергетичних стратегій (RES), провінції Північна Голландія, Агентства міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів.
«Написання Муніципальних енергетичних планів – це важливий етап для кожної громади. По завершенню проєкту це стане для них дійсно хорошим інструментом для залучення партнерів та інвестицій, щоб втілити їх у життя», – Другий секретар із питань енергетики та клімату Посольства Королівства Нідерландів в Україні наголосив Брам Ромейн.
Практичний досвід та знання, отримані під час офіційних зустрічей неодмінно допоможуть громадам по поверненню додому вдосконалити Муніципальні енергетичні плани, щоб впровадити стійку енергетичну систему вдома та у перспективі наблизити України до зеленого переходу за стандартами Європейського Союзу.
Представники громад також відвідали The Green Village – локацію для тестувань і впровадження енергоефективних рішень в будівлях при Делфтському технічному університеті, у якому експерти фокусуються на інноваціях у питаннях сталого розвитку.
Також учасникам навчальної сесії вдалося побачити нещодавно побудований автотунель біля Роттердама на трасі А16. Цікаво, що основне будівництво завершилося, але в експлуатацію тунель введуть тільки через рік, коли його протестують та за необхідністю усунуть всі можливі недоліки. Вразило також те, що вздовж дороги, протяжністю всього 2.2 км, розташовано 56 безпекових пунктів, що були враховані відповідно до правил безпеки функціонування цього тунелю. При будівництві об’єкту використовувалися технології для зменшення викидів СО2.
«Ця поїздка є дуже корисною для представників громад нашого проєкту. Наші іноземні партнери надали багато реальних прикладів у контексті збільшення частки відновлювальних джерел енергії та ефективного енергоспоживання у громадах, рекомендацій щодо пришвидшення енергонезалежності та енергетичного переходу, що є дуже важливим в умовах сьогодення», – зазначила генеральна менеджерка у сфері сталого розвитку DiXi Group Вікторія Коваленко.
Проєкт з підтримки розробки муніципальних енергетичних планів (МЕП) для 10 українських громад, що реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки уряду Нідерландів (програма MATRA) добігає до свого завершення. Протягом року участі у проєкті громади отримували експертну підтримку з визначення цілей та шляхів реалізації МЕПів, виходячи зі специфіки регіону розташування, законодавчої бази, міжнародних зобов’язань, вимог європейського енергетичного законодавства, а також власних фінансових можливостей. Нагадаємо, що розробка відповідних планів до листопада 2025 року є обов’язковою вимогою для місцевих органів самоврядування відповідно до Закону України «Про енергоефективність».