Будівельні матеріали м.Ніжин
Україна і світ

звіт ВЕФ вказує на глобальні ризики для світу в наступні 10 років

На людство чекає небезпечне майбутнє, позначене вибухом дезінформації, посиленим штучним інтелектом, і руйнівними наслідками зміни клімату.

Такий похмурий прогноз міститься в щорічному опитуванні Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), в якому брали участь експерти, що займаються виявленням та управлінням глобальними ризиками.

Згідно зі звітом, опублікованим у середу, майже дві третини респондентів очікують “підвищену ймовірність глобальних катастроф” у наступному десятилітті. Близько 30 % очікують того ж у найближчі два роки.

Зараз дивляться

Хоча у звіті немає визначення “глобальної катастрофи”, у ньому йдеться про “глобальний ризик” як про подію, яка “негативно вплине на значну частину світового валового внутрішнього продукту, населення або природних ресурсів”.

У заяві ВЕФ ідеться про те, що його остання доповідь “попереджає про глобальний ландшафт ризиків, у якому прогрес у розвитку людства повільно сходить нанівець, залишаючи держави й окремих людей уразливими перед новими ризиками, що відроджуються”.

Результати опитування “свідчать про переважно негативний прогноз для світу в короткостроковій перспективі, який, як очікується, погіршуватиметься в довгостроковій перспективі”, – додали автори.

Звіт, підготовлений напередодні щорічної зустрічі ВЕФ у Давосі (Швейцарія), що відбудеться наступного тижня, ґрунтується на відповідях 1490 експертів із ризиків, які представляють переважно бізнес, а також наукові кола, уряди та громадянське суспільство. Опитування було проведене в період з 4 вересня по 9 жовтня 2023 року, через два дні після терористичної атаки ХАМАС на Ізраїль.

Ризики дезінформації

Уперше за майже 20-річну історію опитування експерти назвали дезінформацію та дезінформування найсерйознішим ризиком у найближчі два роки. Це збігається з безпрецедентним роком виборів у всьому світі: очікується, що 2024 року на виборчі дільниці прийде приблизно 3 млрд осіб.

Хочеш відпочити? Заходь на Факти.GAMES!

Американська психологічна асоціація визначає дезінформацію як “неправдиву або неточну інформацію – неправильний виклад фактів”. Дезінформація, з іншого боку, “це неправдива інформація, яка навмисно спрямована на введення в оману”.

За словами Кароліни Клінт, одного з авторів доповіді та головного комерційного директора в Європі компанії Marsh McLennan, що надає професійні послуги, штучний інтелект (ШІ) значно спростив поширення неправдивої інформації з метою вплинути на виборців, зокрема за допомогою глибоких підробок.

– Є побоювання, що цього року їх буде набагато більше. Це може поставити під сумнів легітимність обраного уряду, що, своєю чергою, може вплинути на поляризацію суспільства, – сказала вона в інтерв’ю CNN.

Інші ризики

Екстремальні погодні явища посіли друге місце серед короткострокових ризиків, демонструючи підвищену обізнаність про навколишнє середовище та зміну клімату в рік, що відзначився підвищенням температури, повенями та лісовими пожежами. Минулий рік став найспекотнішим за всю історію спостережень.

Кібербезпека також потрапила до п’ятірки найкращих короткострокових ризиків, вперше за десятиліття. Вона посіла четверте місце, поступившись поляризації суспільства і випередивши міждержавні збройні конфлікти.

За словами Клінт, штучний інтелект зробив загрозу кібератак “більш безпосередньою”, оскільки кіберзлочинці можуть використовувати цю технологію для виконання таких складних завдань, як кодування. За її словами, “зловмиснику не обов’язково бути настільки розумним”.

– Це розширило можливості для кіберзлочинців… це також прискорює кібератаки, – зазначила вона, але додала, що, з більш позитивного погляду, ШІ також може допомогти виявити шкідливу діяльність.

Третій рік поспіль побоювання з приводу навколишнього середовища домінують на 10-річному часовому горизонті. До п’ятірки довгострокових ризиків входять екстремальні погодні явища, критичні зміни в системах Землі, втрата біорізноманіття та руйнування екосистем, брак природних ресурсів, а також дезінформація та дезінформування.

Керуючий директор ВЕФ Саадія Західі повідомила журналістам, що довгострокові прогнози загалом більш песимістичні, ніж у попередньому дослідженні, і багато в чому в цьому винні побоювання з приводу “економічних труднощів”.

– Можливо, ми починаємо стримувати інфляцію, але ціни набагато вищі (ніж рік або два тому, – Ред.), – сказала вона.

Відсутність економічних можливостей, стійко висока інфляція та економічний спад посіли шосте, сьоме і дев’яте місця в списку короткострокових ризиків відповідно.

– Нерівність зростає, і для деяких людей це означає, що їхній рівень життя почав падати, – сказала Західі.

Однак вона наголосила, що дослідження не слід розглядати як “кришталеву кулю”, що містить “задані прогнози”.

– Більшість цих речей перебуває в руках тих, хто ухвалює рішення, – сказала вона.

Джон Скотт, керівник відділу ризиків сталого розвитку страхової групи Zurich, яка співпрацювала з ВЕФ у підготовці звіту, також підкреслив, що існують можливості для усунення цих ризиків.

– Факт у тому, що нам усім доведеться вживати заходів, – сказав він.

Довідково. Щоб скласти рейтинг 10 найбільших ризиків у короткостроковій і довгостроковій перспективі, ВЕФ попросив респондентів оцінити ймовірний вплив кожного з 34 глобальних ризиків за шкалою від 1 (низький ступінь небезпеки) до 7 (високий ступінь небезпеки). Потім було розраховано просте середнє значення на основі обраних оцінок. Учасникам також дозволялося додати будь-які інші ризики, не включені до списку.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-01-10 23:20:06