«Зупинили колону з 52 одиниць бронетехніки»: як воюють і навчаються протитанкісти 68 єгерської бригади

З часом інформаційний фокус змістився — на передній план вийшли нові системи озброєння, зокрема дрони. Та попри зменшення медійної уваги, Javelin і сьогодні залишається одним із ключових інструментів стримування бронетехніки ворога, особливо на тих ділянках фронту, де вирішальне значення мають мобільність, точність і здатність вражати цілі з першого пострілу.
Про те, як нині відбиваються механізовані штурми противника за допомогою Javelin та іншої «класичної» зброї та як протитанкісти відточують свою майстерність, розповідає Назар з позивним «Кардинал», головний сержант роти протитанкових ракетних комплексів 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша. За сумісництвом — інструктор з навчання ПТРК.
***
Ми спілкуємося з ним у кімнаті, де ще двоє військових на великому моніторі уважно відстежують трансляції з дронів. Перед їхніми очима — зруйновані будинки, поля з безліччю воронок від снарядів і наразі ще «лисі» посадки. Завдання — вчасно зафіксувати рух противника та попередити своїх побратимів-протитанкістів.
Для відсічі ворогу підрозділ «Кардинала» використовує як Javelin, так вітчизняні «Стугну» та «Корсар». І саме Javelin залишається найефективнішим серед усіх. На нього припадає 99% техніки, підбитої бійцями роти ПТРК.
— Він найбільш мобільний, завдяки чому вдається зберігати особовий склад. Розрахунок, який працює на Javelin, оперативно знаходить свою ціль, відпрацьовує і знову ховається в укриття, на відміну від протитанкових комплексів, які треба розкласти й потім скласти, часто — на відкритому просторі, — наголошує «Кардинал».
Військовий згадує, що пік використання Javelin припав на період, коли 68 бригада прибула на Авдіївський напрямок у 2024 році:
— Тоді росіяни застосовували тактику масованих атак за допомогою 20-40 одиниць легкоброньованої техніки й танків. На цій ділянці навесні 2024 року нами й нашими суміжниками з 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади було декілька разів зупинено великі прориви ворожої техніки.
«Кардинал» розповідає про наймасштабнішу атаку росіян, яку йому довелось відбивати:
— У кінці березня 2024 році вони атакували колоною з 52-х одиниць техніки. Тоді два наших підрозділи за один ранок вразили чотири танки — по два кожен. Нам вдалося зупинити цю спробу масштабного прориву.
***
Нині, каже «Кардинал», росіяни намагаються не наближатися на бронетехніці до українських позицій ближче ніж на 5 кілометрів. Побратими з аеророзвідки відстежують рух ворога за допомогою дронів та попереджають розрахунки ПТРК.
Військові мають постійно відточувати свою майстерність, навіть перебуваючи на відпочинку. Протитанкісти – не виключення, тому рота має тренажер українського виробництва для відпрацювання знищення техніки за допомогою Javelin. Це той самий ПТРК з підʼєднаними планшетами. Один — для оператора, інший для інструктора.
— Він не дешевий. Йдеться про сотні тисяч гривень. Але завдяки небайдужим волонтерам і нашому вищому командуванню, яке з ними співпрацювало, люди погодилися допомогти придбати цей тренажер, і ось уже більше ніж пів року він у нас, — розповідає інструктор.
Як саме працює тренажер, показує 24-річний протитанкіст «Ескобар». Він приєднався до Сил оборони минулого року і нещодавно підписав «Контракт 18-24». Хлопець сідає на підлогу, закидає тренажер на плече. «Кардинал» запускає навчальну програму, на планшеті зʼявляється інтерактивне зображення.
Завдання «Ескобара» — знайти та знищити всі цілі. Хлопець справляється на відмінно, що підтверджує програма, проаналізувавши його дії. Успіху ніхто з присутніх не здивований, адже за плечима 24-річного військового не один бойовий вихід, зокрема, з успішним ураженням ворожої техніки.
Тренажер має 27 програм, які дозволяють відпрацювати роботу з Javelin як по великих цілях (танки або БТР), так і по невеличких, на кшталт кулеметних гнізд. «Кардинал» пояснює, що наявність такого тренажера, створеного на базі реального ПТРК, допомагає відпрацювати моторику керування та точність.
А влучати точно в ціль з першого пострілу важливо, тому що від влучності оператора залежить як життя самих протитанкістів, так і їхніх побратимів з інших підрозділів.
Текст: Артем Ільїн, Євгеній Жаровський
Фото Олександра Клижка
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-17 09:05:00