Знаю історію кожного парку і скверу
Сьогоднішній наш співрозмовник безпосередньо залучений до «індустрії благоустрою» Ніжина і поділиться з нами досвідом роботи у цій сфері.
Він точно знає: шлях до сучасного привабливого вигляду нашого міста непростий, але спільні зусилля громади і фахівців у цій галузі вже показують гарні результати.
Гість рубрики #ОбличчягромадиНіжина – начальник підрозділу утримання парків і скверів та озеленення територій КП «ВУКГ» Ярослав Білан.
Розкажіть коротко про себе.
Родом я із села Шняківка Ніжинського району. Після закінчення 9 класу навчався у ліцеї при НДУ ім. М. Гоголя, а потім вступив до цього ж університету на природничо-географічний факультет. Маю кваліфікацію вчителя хімії та біології. Після закінчення вишу за розподілом поїхав у Сумську область, де три роки викладав хімію і біологію у місцевому аграрному ліцеї. Після цього повернувся до Ніжина і працював у різних сферах діяльності.
Як Ви потрапили на роботу в комунальну галузь Ніжина?
Мій одногрупник, який працював у цій сфері, запросив мене на посаду майстра дільниці утримання парків і сфер. Із 4 квітня 2017 року розпочався відлік моєї роботи на цьому підприємстві. Перше завдання на новому місці роботи – ремонт лавочок в парку на вулиці Незалежності. Хочу зазначити, що на той час у місті спостерігалася негативна тенденція – у всіх місцях відпочинку майже всі лавочки потребували ремонту. За літній період ми впорядкували всі зони відпочинку ніжинців: парки, сквери та бульвар.
Від початку роботи моя дільниця утримання парків і сквері складалася із 4 працівників і мене, майстра. На сьогодні штат збільшився до 11 чоловік. Згодом начальник КП «ВУКГ» Володимир Шпак виокремив новий структурний підрозділ утримання парків і скверів та озеленення і запропонував мені його очолити.
Цей підрозділ поділяється на дві дільниці: перша – утримання парків і скверів (відповідає за благоустрій рекреаційних зон цих об’єктів), друга – зеленого будівництва (займається озелененням міста).
Кожен господар і господиня знають: без постійного догляду усе дуже швидко зношується і псується. Тому поточний догляд і ремонт усіх об’єктів, які входять до нашої сфери, – це обов’язкова ділянка нашої роботи.
Події весни 2022 року, коли ворог стояв під Ніжином, додали багато роботи: ми долучилися до прибирання міста, адже майже два місяці облоги призупинили роботу у цьому напрямі. Не всі працівники знаходилися на той час у місті, робочих рук не вистачало. Прибирали вручну, адже величезний дефіцит пального не дозволяв використовувати техніку. Рік працював у трьох напрямках: прибирання міста, парків і скверів та озеленення.
Тож скільки у Ніжині скверів, парків, газонів? Ви, як ніхто, можете дати нам точну відповідь.
У Ніжині три парки: імені Тараса Шевченка, який призначений для відпочинку та розваг, також на вулиці Незалежності, більш затишний та сімейний. На початку свого формування він мав назву «Ветеран», і під час навчання в НДУ нас, студентів, залучали до робіт з його облаштування. Графський парк – мальовнича рекреаційна зона із власними водоймами.
Тепер щодо скверів: Героїв, Театральний, Юрія Лисянського, Миколи Гоголя, Богдана Хмельницького, Марії Заньковецької, Чорнобильців, Кониського (розарій) та Вічного полум’я.
На території садиби М. Заньковецької, у якій вона певний час проживала, росте віковий дуб. Він має статус ботанічної пам’ятки місцевого значення, і ми за ним доглядаємо. Також здійснюємо щотижневе прибирання урочища Чирвине у районі Кручі.
Кілька слів про газони. На сьогодні їх площа – приблизно 15 соток, цьогоріч засіяли майже 60 соток. У майбутньому загальна їх площа складатиме 75 соток.
Ви пройшли шлях від майстра до керівника. Як це допомагає організувати роботу?
Вважаю, що потрібно підібрати такі кадри, на які можна покластися, а далі дозволити їм реалізовувати свій потенціал і особливо не втручатися у їх роботу, якщо вона виконується якісно. Мені пощастило створити саме такий колектив, і я радію за успіхи підлеглих.
Упевнений, що не можна брати всі обов’язки на себе, потрібно довіряти колегам, радитися з ними і перерозподіляти роботу відповідно до їх умінь і компетенцій. У мене ж багато часу йде обрахунки для планування і виконання робіт, паперову роботу та інше.
Майстри нашого колективу самостійні й активні, я задоволений, що у деяких професійних питаннях вони виявляють навіть більшу компетентність, ніж у мене. Моя голова не болить за весь обсяг робіт, адже я упевнений у високому рівні кваліфікації своїх підлеглих. Працівники, які обіймають посади майстрів, мають вищу освіту.
Важливе правило керівника – не можна ставити себе вище за підлеглих і зверхньо дивитися на них. Я бережу людей, ніколи не змушу працювати під дощем, під час сильних морозів вони мають можливість грітися. У нашому колективі була велика плинність кадрів, усі проходили відбір роботою. Мій принцип у цьому питанні такий: людині завжди треба давати шанс. Тому в разі зауважень по роботі я давав працівникам можливість змінити ставлення до своїх обов’язків і лише після кількох значних порушень звільняв. Залишилися лише перевірені та професійні, в основному це жінки. У штаті – три працівника з інвалідністю.
Протягом останніх років ніжинці і гості міста помічають зміни на краще у плані дизайну та озеленення. Яка Ваша робота у цьому напрямі?
Ми усі хочемо, щоб Ніжин милував наш погляд, тому й підхід до озеленення міста змінився. Виникла потреба у ландшафтному дизайнері, адже без професійного погляду на це питання не можна обійтися. Після оголошення конкурсу на заміщення цієї вакантної посади відгукнулася Наталія Довгаль. Я дуже задоволений її роботою. Це професіонал високого рівня, вона має концепцію розвитку міста у своїй сфері і послідовно втілює її у життя. До того ж Наталія активна, самостійна та успішно виконує покладені на неї обов’язки ландшафтного дизайнера Ніжина.
Багато нових локацій засаджено, великий обсяг робіт заплановано на найближчий період. Ніжинцям потрібно усвідомлювати, що це робота на перспективу, адже багаторічні рослини покажуть себе у всій красі лише через кілька років.
Де Ви берете посадковий матеріал?
Ми його закуповуємо із дотриманням певної процедури: оголошуємо тендер, отримуємо пропозиції і т. д. Це набагато дешевше, аніж витрачатися на ремонт і опалення теплиць, утримувати додаткових працівників для їх обслуговування, закуповувати ґрунт, добрива, засоби для обробки і захисту…
Хочу зазначити, що найважчий період в облаштуванні клумб – посадка рослин. Далі розпочинається постійний процес догляду за ними і підтримки чистоти. Кожен із нас знає: якщо не запускати цей процес, то буде легше, для цього ми складаємо графік догляду за насадженнями і працюємо згідно з ним.
Чи забезпечений Ваш підрозділ технікою?
Поступово протягом кількох років ми отримали все необхідне. Маємо культиватор, який допомагає розпушувати землю для посадки. Це значна допомога для наших працівників, які вже не копають землю вручну. Було закуплено аератор, який використовується для догляду за газонами. Є велика професійна газонокосарка, повітродувки, кущорізи.
Прогулянки містом – це для Вас робота чи відпочинок?
Два в одному… Коли мене запрошують прогулятися містом, я не відмовляюся, але йду, наче на роботу. Автоматично звертаю увагу на стан моїх «підопічних», фіксую дефекти і планую їх усунення. Більшість лавочок і стовпів у Ніжині я знаю особисто. І це не просто слова, адже з 2017 року я їх робив і ремонтував. Дерев’яні лавочки на площі – також справа моїх рук. Тож знаю історію кожної лавочки, урни і стовпа.
Змолоду Ви захоплюєтеся фотографуванням. Що Ви коротко можете про це розповісти?
Це хобі з дитинства. Перший фотоапарат – китайський «SKINA» –подарувала бабуся, потім був «POLAROID». Прийшла ера цифрових фотоапаратів, і ми з сестрою на подаровані гроші купили саме такий. Я трохи погрався ним і облишив це заняття. Коли ж викладав у аграрному ліцеї, довелося робити відеопрезентацію для реклами училища, я почав працювати з відео і знову повернувся до фотографування. Крок за кроком підвищував свою майстерність, починав з аматорського фото, навчався на власних помилках і роликах із YouTube. Попит на мої послуги зростав, і невдовзі я купив професійну апаратуру. Найбільше подобалося фотографувати весілля – з нареченими працювати легко, навколо позитивні емоції, щасливі і красиві люди…
На сьогодні це захоплення знову відійшло на другий план. Моя робота забирає багато часу і зусиль, можливості займатися паралельно іншим поки що немає. До того ж цього року я одружився, і вільний час хочеться проводити у родинному колі.
На Вашу думку, чи доцільно у складний воєнний час займатися благоустроєм?
Працювати доцільно завжди. Ми працюємо, платимо податки, у тому числі й військовий збір, усе це підтримує нашу обороноздатність. Фірми, з якими ми співпрацюємо, теж мають працівників, котрі сплачують податки, а підприємства з отриманих коштів роблять відрахування у бюджет і спрямовують частину прибутку на ЗСУ. До того ж ми усі завдяки наявності зарплати постійно донатимо на Сили Оборони. Кожен із нас – ланка у великому ланцюгу забезпечення життєдіяльності нашої держави. Потрібно працювати, щоб утримувати свої сім’ї і допомагати Україні. Якщо ж говорити про мою ділянку роботи, то економічно доцільніше підтримувати наявний стан обладнання, адже без постійного догляду воно вийде з ладу і доведеться закуповувати нове. А це значно більші суми, ніж витрачаються зараз.
Усі ніжинці хочуть бачити місто ще кращим. Досягти цього можна лише нашими спільними зусиллями. Працівники комунальної сфери підтримують порядок, а мешканці своєю чергою мають розуміти, що псувати й ламати майно своєї громади – це нищити свій рідний будинок.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Ніжинська міська рада!
Unenizh.org.ua
2023-12-16 11:00:06