Україна і світ

ЗМІ оприлюднили список майже 1000 постраждалих силовиків на МайданіНаближається шоста річниця трагічних подій на Майдані 18-20 лютого 2014 року, яку влада вже готується відзначити низка жалобних заходів. 

Шанувати будуть, як водиться, тільки загиблих з протестуючої сторони. Звично забуваючи, що постраждали сотні правоохоронців. 

Причому в цьому році такий підхід хочуть ще й політично узаконити. Комітет Ради з інформаційної політики днями зі скандалом схвалив проект заяви Ради щодо подій 2013-2014 років.

У ньому виправдовуються протестувальники, засуджується Янукович і силовики, без урахування тих фактів, що міліціонерів, як встановило саме ж українське слідство, розстрілювали з боку Майдану. Причому саме майданівці вранці почали стріляти першими по силовикам, що і спровокувало подальшу бійню.

У розпорядженні “Країни” опинився повний список міліціонерів, які були поранені або травмовано на Майдані – із зазначенням дати і причини. Там майже тисяча (!) чоловік.

Документ відкриває очі на масштаби насильства проти співробітників правоохоронних органів. Після його прочитання підносити майданівців як виключно оборонців і “мирних протестувальників” ніяк не виходить. 

“Страна” проаналізувала цей список і згадала, як били і калічили міліцію в 2013-2014 роках. 

Стріляли в спину і били ножами

В документі 919 прізвищ правоохоронців, які так чи інакше постраждали в ході протестів. 

Відкриває цей список беркутівець Владислав Бабкін з Києва. 30 листопада 2013 року він отримав забій лівої кисті – це була дата першого побоїща на Майдані, коли “Беркут” жорстко зачистив площа. Що і стало відправною точкою вже затухавших протестів. 

Всього в ту ніч постраждали 15 правоохоронців. Вони отримали травми різного ступеня тяжкості – забої, гематоми, рвані рани. У деяких – хімічний набряк очей, мабуть після застосування газових балончиків з боку “мирних протестувальників”. 

Ще 140 міліціонерів постраждали 1 грудня – під час штурму Адміністрації президента майданівців. Серед причин госпіталізації зустрічається “отруєння невідомою речовиною”, переломи стегна і гомілки, втрата свідомості від задухи, рвана рана підборіддя і вуха. Багато струсів мозку.

Далі датування постраждалих правоохоронців приблизно збігається зі всіма спалахами насильства в центрі Києва. 9-11 грудня міліція знімала блокаду з урядового кварталу. Серед поранень з’явилися цікаві характеристики – наприклад, забій спини. Тобто хтось наздоганяв і добивав співробітників міліції. 

В подальшому зустрічаються і більш серйозні поранення – наприклад, проникаючі ножові. Його зокрема отримав капітан Євген Плахонин 25 січня на Європейській площі. 

Ще один ножовий удар дістався кримському “беркутівцю” Роману Колеснікову 18 лютого на вулиці Грушевського. Поранення припало в ліву сідницю. 

Через два дні множинні ножові поранення лівого стегна отримав міліціонер Руслан Осипенко. Це сталося поряд з Лук’янівським СІЗО, де активісти Майдану вимагали звільнити своїх соратників. 

Але найголовніше – це вогнепальні поранення. В документі 140 і ще дев’ять контузій. 

Більшість трапилися 20 лютого – день бійні на Інститутській. Втім, у міліціонерів стріляли і раніше – наприклад, 19 лютого інспектор ДАІ Роман Чеповской отримав вогнепальне поранення в потилицю. Були постріли і в інші дні. В цілому за списком чітко видно, що стріляти в міліцію почали ще 18 лютого. 

Але найбільше кульових поранень було отримано 20-го лютого. Міліціонерам потрапляли в різні місця – від особи до паху і попереку. Всього у списку 29 важких поранень і 245 середньої тяжкості (необов’язково вогнепальних). 

Вбиті міліціонери і розслідування справ Майдану

Список, наведений вище, включає в себе тільки поранених міліціонерів і не включає  загиблих. Тоді в Києві було вбито, за різними даними, від 18 (цю цифру називав Юрій Луценко) до 23 (згідно зі свідченнями екс-командувача Внутрішніх військ Станіслава Шуляка) співробітників правоохоронних органів.

Обставини їх загибелі частково розслідувані – українське слідство вже після Майдану встановило стрільців з боку протестувальників, який відкрили вогонь на Інститутській 20 лютого. Однак до відповідальності ніхто не притягується, а в суд справи не передаються. 

Більше того – доступ до матеріалів слідства обмежений. Вони відомі уривками. 

Наприклад, є інформація, як вбивали 20 лютого беркутівця Миколи Симисюка. Його вбивця потрапив на фото (“Країна” докладно розбирала цю історію ще минулого літа). Однак слідство не поспішає дізнаватися, хто це. 

Втім, деякі матеріали справи були оприлюднені журналістами. Зокрема, свідчення Дмитра Липового. 

Липової на відео допиту, яке опублікував блогер Анатолій Шарій, заявив, що він приніс зброю, з якої Зіновій Парасюк (батько екс-нардепа Володимира Парасюка) і львів’янин Іван Бубонець відкрили вогонь по правоохоронцям 20 лютого, хоча ті їм ніяк не загрожували. 

Цікаво, що після дачі показань Липового випустили з України, не затримавши. Його свідчення корелюють зі свідченнями самих “беркутівців”, які говорили, що на Інститутській першими їх почали розстрілювати з боку протестуючих. 

Схожа історія була з Іваном Бубенчиком, який в 2016 році сам зізнавався в стрілянину по міліціонерам. Однак після його затримання радикали підняли шум, і Бубонця підвели під закон про амністію протестувальників на Майдані. А влітку справу за нього взагалі зупинили. 

Також нещодавно адвокат Олена Лукаш розповіла про те, що в матеріалах справи фігурує стрілок з групи Парасюка – Назар Юськевич. В цілому, каже Лукаш, група Зиновія Парасюка з 30 чоловік (всі з Львівської області), представники якої вели вогонь вранці 20 лютого по правоохоронцям, ідентифікована за прізвищами. 

Після передачі справ Майдану в ГБР його новий заступник голови Олександр Бабіков обіцяв перевірити причетність Бубонця і Парасюка-старшого до розстрілів. Однак рішення про це буде прийматися, напевно, не в ГБР. 

Джерело: www.112.ua

Теги
Facebook
Close