Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Змії: що варто знати і як уберегтися

Улітку ми частіше буваємо на природі, а отже зростає ймовірність зустрітися з її дикими мешканцями, зокрема плазунами. Як відпочивати безпечно і не стати жертвою власної необережності? В даній публікації розповімо про заходи, що убезпечать вас у разі зустрічі зі змією.

В Україні живуть різні види отруйних гадюк, вужі, полози, ящірки, черепахи та інші плазуни. Вони розповсюджені по всій території країни, і багато видів мають природоохоронний статус. Не всі ці тварини є отруйними і зазвичай проявляють агресію лише в разі небезпеки.

Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду.

Другий пік — восени, у вересні, якраз припадає на грибний сезон.Щороку жертвами отруйних змій стають десятки людей — переважно через власну необачність чи нерозважливість. Уберегтися від укусів можна, якщо дотримуватися простих правил.

Які змії живуть в Україні та які з них не отруйні і отруйні. (дивіться прикріплені світлини)

Серед не отруйних змій в нашій країні розповсюджені звичайні Вужі та два виду плазунів, які є не отруйними, але несуть серйозну небезпеку для людини, через свою агресивну поведінку і здатність наносити укуси, що ведуть до серозних травм та кровотечі. Це, Каспійський полоз і Ескулапів полоз.

Вуж

Вужі відрізняються від інших змій «жовтими вухами» — яскраво-вираженими відмітинами на голові, частіше жовтими, але іноді білими і оранжевими. Самки більші за розміром самців, іноді досягають до 1,5 метрів, але найчастіше розміри не більше метра. Харчується в основному живими жабами, гризунами і рідше рибою. Природними ворогами вужів є лелеки, хижі птахи і деякі ссавці.Вужі добре приручаються і переносять неволю. В Україні та в Білорусі часті випадки одомашнення вужів (для знищення мишей).

Вуж неагресивний, побачивши людину він зазвичай рятується втечею. Спійманий вуж спочатку активно захищається: шипить і викидає голову вперед, що страхітливо діє на більшість ворогів. Якщо ж це не допомогло, він вивергає недавно з’їдену їжу, прикидається мертвим. Кусається рідко.

Для людини укус практично не становить жодної небезпеки.Вужі відмінно плавають, під водою можуть знаходитися більше, ніж пів годиниУ квітні – травні починається шлюбний період. У липні – серпні самки вужів шукають вологі і теплі місця для відкладання яєць. Ідеально для цього підходять купи перегною, старої соломи, опалого листя, також годяться сирий мох, трухляві пні і мишачі нори. У жовтні – листопаді заповзають в різні нори і щілини в землі, де вони і зимують.

Каспійський полоз

Каспійський полоз водиться у степах Одеської, Миколаївської, Запорізької та Кіровоградської областей. Сягаючи двох метрів, в окремих випадках 2,5 метри у довжину, ця змія є найбільшою не тільки в Україні, а й у Європі. Каспійський полоз не отруйний, але цей недолік гад із лишком компенсує надзвичайно агресивним характером. При наближенні людини він згортається кільцями і готується до атаки. Кидок полоза може сягати двох метрів у довжину. Вкусити цей плазун прагне за обличчя або шию. В останньому випадку укус може бути досить небезпечним, адже пащу полоза прикрашають 22 гострих зубів. До речі, у середині XX століття в Європі загинуло 2 людини від втрати крові після укусів у шию. Спина каспійського полоза забарвлена в темні відтінки сірого, чорного, бурого або вишневого кольорів.

Черево завжди світло-жовте. Хвіст – довгий і тонкий.

Ескулапів полоз

Ескулапів полоз

Подібним агресивним характером також відрізняється ескулапів полоз. За розмірами цей вид лише трохи менший каспійського. Забарвлення зазвичай має у оливкових, бурих або кремових тонах. Зустрічається вкрай рідко в Кіровоградській області.

Отруйні змії: які водяться в Україні та що робити в разі укусу.В Україні живуть 11 видів зміїв, із яких лише п’ять є отруйними.

Це представники роду гадюк – гадюка звичайна, Степова гадюка, гадюка Нікольського, гадюка Ренарда та Носата гадюка. Гадюки водяться поблизу боліт, у лісах, горах та на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 м від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їхня активність знижується, вони стають малорухливими та млявими, тому зазвичай люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на плазунів.

Гадюка звичайна

Найпоширеніший вид, зустрічається практично скрізь. Довжина тіла зазвичай не перевищує 65 см. Забарвлення завжди камуфлююче. Ідентифікувати звичайну гадюку можна за зигзагами на спині, однак серед них часто зустрічаються і повністю чорні особини-меланісти.Укус може бути досить небезпечним, тому без медичної допомоги не обійтися.

Степова гадюка

Зустрічається рідко, природний ареал обмежений степами та лісостепами південних і східних областей країни. Вкрай рідко зустрічається у гірських районах Карпат.Середні розміри степової гадюки – близько 50-55 см. Відмінна особливість – забарвлення у коричневих або бурих тонах, спину завжди прикрашає більш темна зигзагоподібна смужка. Черево зазвичай сіре зі світлими плямами.Саме степова гадюка вважається найнебезпечною серед отруйних змій України, порція отрути і її токсичність найбільша.

Гадюка Нікольського

Поширена тільки у лісостеповій частині Лівобережжя. Загалом зустрічається рідко.Це найбільша з трьох отруйних змій України, її довжина може перевищувати 80 см.Колір має темно-чорний, без смуг і візерунків. Ще одна відмінна риса – ледь помітна діжковидна форма тіла: посередині воно трохи ширше, ніж біля голови і хвоста.

Гадюка Ренарда та Носата Гадюка

За розміром: довжина тіла коливається від 50 до 80 см.За кольором: зазвичай гадюка має шкіру чорних, сірих, бурих, світло-жовтих тонів, іноді з вкрапленнями білого, а хвіст світліший за тіло.Голова і очі: голова у цих плазунів має виражену трикутну форму з заокругленим носом і помітно виступаючими у боки скроневими частками, зіниці у них завжди вертикальні, у разі браку освітлення можуть ставати округлими як у котячих.

За характером: це не агресивні змії, при наближенні людини вони ліпше сховаються або поповзуть геть.Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки – якщо на них випадково наступають, сідають чи лягають. Тому варто дотримуватися правил безпеки.Вигадками є те, що змії нашої фауни з власної ініціативи нападають на людей та переслідують їх аби вкусити. Насправді при зустрічі з людиною змії завжди намагаються втекти. Кусає гадюка лише тоді, коли людина ненароком наступає на неї, не помітивши серед трави. Проявляють агресію і випади в бік людини змії загнані у глухий кут. Отрута гадюкам потрібна не для того, аби нападати на людей чи великих хижаків, а для знешкодження мишоподібних гризунів.

Як вберегтися від укусів змій

Правило №1 – Не рухайтесяПобачили змію – не робіть різких рухів і почекайте, доки гадюка не відповзе, адже, як правило, змія просто не побачить нерухомий об’єкт.

Правило №2 – Одягайтеся відповідноЯкщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть жити змії, вибирайте одяг, що захистить від укусів. Це довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

Правило №3 – Перевіряйте місце відпочинкуЩоб відлякати змію, перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду – пошурхотіть чи постукайте палицею.

Правило №4 – Не торкайтеся неперевірених предметів рукамиЗмії часто ховаються в старих пеньках, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

Наслідки укусу гадюки

Дуже серйозні наслідки можливі тільки у рідкісних випадках, летальний результат – вкрай рідко і лише у разі не надання медичної допомоги.Особливо небезпечні укуси для дітей, людей похилого віку та осіб зі зниженим імунітетом.При цьому, як не дивно, приблизно для 30% людей укус гадюки є безболісним і ніяк не шкодить, 40% – відчувають гострий біль, а в місці укусу з’являється пухлина.Як діє отрута змії? У важких випадках через 15-30 хвилин можливі: запаморочення, нудота, блювання, діарея, блідість шкіри, підвищене потовиділення, озноб, тахікардія, втрата свідомості, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Що робити, якщо гадюка вкусила?

Намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікарні, адже лише медик зможе надати необхідну допомогу.Проте пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.Якщо до лікарні далеко, надайте першу допомогу постраждалому, дотримуючись кількох простих правил:

– спокій і мінімум рухів;

– давайте багато води;

– місце укусу обробіть антисептиком;

– зніміть з ураженої кінцівки весь одяг, прикраси або взуття;

– якщо є, випийте 1-2 таблетки ліків від алергії;

– прикладіть до рани лід, обгорнутий в тканину;

– при транспортуванні покладіть кінцівку на підвищення;

– не можна висмоктувати отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті (відсмоктувати отруту можна тільки якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу);

– не накладайте джгут;- не припікайте рану;- не можна вживати алкоголь.

Вже у лікарні постраждалому мають ввести антитоксин.Аби уникнути небажаного сусідства із зміями, доречно обкошувати траву поблизу будівель, не засмічувати подвір’я будівельними та іншими матеріалами, проводити боротьбу із мишоподібними гризунами, зачиняти підвальні приміщення. Біля охайної та доглянутої оселі зміям нічого їсти і немає де сховатися.

Навчитися жити по-сусідству зі зміями – це основне завдання людей. Насправді нічого страшного у цьому немає. Головне – озброїтись інформацією, не убивати безпідставно “сусідів, що плазують “, збагнути і проаналізувати ситуацію. В природі усе взаємопов’язане. Змії відіграють важливу роль в підтриманні екологічної рівноваги. Вони приносять користь, поїдаючи гризунів. Їх у свою чергу поїдають птахи та звірі. Що станеться, коли їх винищити?

Відповідь зрозуміла – значно збідніє природа, спостерігатимуться де градаційні процеси. Знищити простіше, ніж вберегти. А вберегти природу і змій зокрема ми можемо лише спільно, озброївшись знаннями. Людина у ХХІ століття повинна мислити, берегти природу, примножувати її багатства і аж ніяк не знищувати світ довкола.

Також, пропонуємо завантажити собі брошуру про змій України і правила безпечної поведінки з ними від Центру громадського здоров’я за адресою https://cloud.phc.org.ua/index.php/s/8NLRQmcNMZJ2DPT

Unenizh.org.ua
2021-05-27 14:42:03