Україна і світ

Жорсткий Брекзіт: Що чекає на Велику Британію через 15 днів

Жорсткий Брекзіт: Що чекає на Велику Британію через 15 днів

Більшість депутатів парламенту Великої Британії (391 – проти, 242 – за) 12 березня проголосували проти угоди про Брекзіт, погодженої Лондоном і Брюсселем у листопаді минулого року. Дана угода передбачає перехідний період і неоднозначні заходи щодо пом’якшення негативних наслідків, до яких може спричинити різкий вихід з ЄС.

На результати голосування не вплинули домовленості британського прем’єра з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером і представником ЄС з питання Брекзіту, колишнім міністром закордонних справ Франції Мішелем Барньє на зустрічі в Страсбурзі 11 березня про відкритість британсько-ірландського кордону (Ірландія бере участь в ЄС з 1973 року).

Британські депутати вже голосували проти даного документа в січні 2019 року. Лідер “Демократичної юніоністської партії” Північної Ірландії Арлін Фостер заздалегідь попередила, що її фракція буде голосувати проти угоди, оскільки в Страсбурзі не вдалося досягти прогресу.

Текстом угоди залишилися незадоволені євроскептики з Консервативної партії. Головний радник британського уряду з юридичних питань Джеффрі Кокс вважає, що в угоді про Брекзіт занадто багато ризиків для Великої Британії. Позиція британських законодавців перегукується з настроями в суспільстві.

Розквіт і занепад післявоєнної Європи

У листопаді 2018 року гендиректор “Конфедерації британської промисловості” Керолайн Фейрбейрн назвала угоду про Брекзіт компромісом і планом дій для успішної угоди з ЄС в майбутньому.

Ще в 2017 році керівництво найбільших британських компаній, включаючи Rio Tinto, HSBC, AstraZeneca, Royal Dutch Shell, відправило в редакцію газети The Times листа, в якому виступило проти виходу з ЄС. На думку американського оглядача Елен Баррі, вихід Великої Британії без угоди з ЄС спричинить за собою втрату мільйона робочих місць, падіння ВВП на 8%, зниження курсу національної валюти, відтік інвестицій.

Близько 275 фінансових фірм виводять з економіки країни 1,2 трлн доларів, а 5 тисяч співробітників готуються до переїзду в інші країни. У цілому, британський ринок праці може втратити 16 тисяч працівників з європейських країн.

Загроза сепаратизму

Жорсткий Брекзіт представляє загрозу для територіальної цілісності Великої Британії. Можуть загостритися протиріччя між британською владою і місцевими елітами Північної Ірландії, Шотландії, де на референдумі про Брекзіт в 2016 році більшість населення проголосувало проти виходу зі складу ЄС.

Посиляться позиції місцевих сепаратистів, які вже використовують Брекзіт як аргумент для обґрунтування виходу зі складу Сполученого Королівства заради збереження членства в Євросоюзі.

У партії північноірландських сепаратистів “Шинн Фейн” стверджують, що голосування в британському парламенті проти угоди про Брекзіт є неповагою до Белфастскої угоди 1997 року про врегулювання конфлікту в Північній Ірландії.

Голова націоналістичної північно-ірландської республіканської партії “Шинн Фейн” Джеррі Адамс
З відкритих джерел

Відкритість кордону Великої Британії та Ірландії в умовах членства в ЄС сприяла упокорення запалу північноірландських сепаратистів, оскільки крім широкого самоврядування, вони отримували можливість вільно їздити в Дублін, безмитно торгувати з ірландськими резидентами і відчувати себе “як в Ірландії”, залишаючись частиною Сполученого Королівства.

Після виходу Великої Британії з ЄС без угоди автоматично відновиться митний контроль на британсько-ірландському кордоні, оскільки більше не буде юридичних підстав зберігати його відкритим. Президент “Шинн Фейн” Мері Лу Макдональд неодноразово закликала провести референдум про об’єднання Північної Ірландії з Ірландією, у разі провалу операції Лондона і Брюсселя щодо Брекзіту і відновлення контролю на британсько-ірландському кордоні.

Хоч в місцевому законодавчому органі домінують юніоністи з невеликою перевагою, сепаратисти можуть самовільно влаштувати плебісцит як в Каталонії і дестабілізувати суспільно-політичну обстановку в регіоні. Ірландський сенатор Марк Делі побоюється, що на тлі жорсткого Брекзіту може спалахнути насильство в Північній Ірландії.

Ірландський сенатор Марк Делі
З відкритих джерел

На початку березня екстремістська організація сепаратистів “Ірландська республіканська армія” розіслала конверти з вибуховими пристроями в громадські місця Лондона і Глазго.

Відцентрові настрої характерні для “Шотландської національної партії”. З 2016 року вона знаходиться при владі у Шотландії. У лютому 2019 року перший міністр Шотландії Нікола Стерджен заявила, що існує реальна загроза виходу Великої Британії з ЄС без договору і країна до цього не готова. Вона закликала провести другий референдум про незалежність, оскільки британська влада не враховує інтереси Шотландії.

На початку березня заступник голови “Шотландської національної партії” Кіт Оуен заявив, що якщо шотландцям потрібен другий референдум, то вони його отримають. На референдумі про незалежність 2014 року більшість шотландців проголосували за те, щоб залишитися у складі Сполученого Королівства.

Однак, тоді не стояло питання про вихід з ЄС. Значну кількість експорту Шотландії направлено в країни-члени ЄС і поява мита для третіх країн зовсім не вигідні місцевому бізнесу. Прем’єр Мей виступає категорично проти проведення другого референдуму і офіційно відмовилася надати шотландським владі це право. До виходу зі складу Великобританії справа може і не дійти, але суперечності між Лондоном і Глазго будуть рости.

Відстрочка, другий референдум або зміна влади?

Тереза Мей заявила 13 березня, що якщо до наступної середи британські парламентарії підтримають угоду про Брекзіт, то тоді можна відсунути терміни виходу з ЄС до 30 червня, щоб прийняти за цей час необхідне законодавство та ратифікувати документ. Якщо вони знову проголосують проти угоди і не підтримають вихід з ЄС 29 березня, тоді знадобиться відстрочка Брекзіту на більш тривалий період часу.

Думка європейців з цього приводу розділилася. Парламентер Мішель Барньє, координатор Європарламенту щодо Брекзіту Гі Верхофстадт категорично проти перенесення дати виходу Великої Британії з ЄС. Однак, перенести терміни виходу з ЄС можливо, якщо Лондон попросить про це Брюссель, а інші 27 країн-членів не будуть проти.

Можливість розвитку подій за таким сценарієм допускали канцлер Австрії Себастьян Курц, міністр закордонних справ Португалії Аугусто Сілва Сантос.

Глава зовнішньополітичного відомства Німеччини Хайко Маас вважає, що до 29 березня все-таки вдасться уникнути безладного Брекзіту. На думку президента Європейської ради Дональда Туска, у британців повинні бути вагомі аргументи, щоб переконати 27 країн-членів продовжити терміни виходу з ЄС.

Євродепутат Гебі Зіммер вважає, що ЄС міг би змінити дату виходу з технічних причин, але не пізніше 24 травня, коли стартують вибори в Європарламент. Якщо британська влада проведе другий референдум про Брекзіт, тоді, на думку Зіммера, можна говорити про більш довгу відстрочку.

Європейці натякають британській владі, що можна спробувати вийти з політичного глухого кута за допомогою другого референдуму про вихід зі складу ЄС. Певні передумови для цього існують. За даними соцопитування YouGov/Best проведення другого референдуму підтримують 36% респондентів.

У січні організація YouGov повідомляла, що 56% британців побажали б залишитися в ЄС, якщо б проводився другий референдум. Це більше, ніж прихильників жорсткого Брекзіту (31%). У січні група лейбористів на чолі з Деббі Адамс і Ліліан Грінвуд закликали провести другий референдум про Брекзіт, а в лютому цю ідею підтримав лідер лейбористів Джеремі Корбін. Тоді ж група депутатів-консерваторів на чолі з Хейді Аллен і Філіпом Чи провели кампанію в підтримку другого референдуму.

Лідер лейбористів Джеремі Корбін
З відкритих джерел

Навряд чи деякі консерватори і лейбористи підтримують ідею другого референдуму щодо Брекзіту тільки заради того, щоб потягнути час до зміни керівництва в ЄС. Після виборів в Європарламенті біля керма Єврокомісії замість непоступливого Юнкера стане більш згідливий голова.

Потенційні кандидати на пост голови Єврокомісії, голова “Європейської народної партії” Менфред Вебер і віце-президент Єврокомісії Франс Тіммерманс, як і Юнкер, вважають, що угода по Брекзіт не підлягає перегляду. Вони вважають, що Великій Британії варто відмовитися від виходу з ЄС. Це можна зробити під час другого референдуму.

Мусується інформація про те, що на тлі другої невдалої спроби Мей переконати парламент підтримати угоду про Брекзіт, вона може оголосити дострокові парламентські вибори під тиском депутатів і суспільства. Її супротивник Корбін вже закликав її піти на такий крок. Британський депутат Кір Стармер з опозиційної Лейбористської партії запропонував перенести дату Брекзіту на три місяці.

За цей час можна провести вибори. Лейбористам це вигідно, оскільки на дострокових виборах у 2017 році вони змогли збільшити кількість місць в британському парламенті. Зараз Корбін просуває власний план Брекзіту, який передбачає участь Великої Британії в Загальному ринку під час перехідного періоду, відкритість британсько-ірландського кордону і формування розширеного митного союзу з ЄС.

Хоча, далеко не факт, що на дострокових парламентських виборах перемога гарантована лейбористам. За даними лютневого опитування Sky data, 32% британців підтримують консерваторів і тільки 26% – лейбористів.

Джерело: 112.ua
01.04.2019