Будівельні матеріали м.Ніжин
Місто і регіон

Жахи, які пережили селяни з Великої Дороги на Ніжинщині під час окупації росіян. Відео

Велика Дорога, що на Ніжинщині, понад місяць була під окупацією російських військових. 24 лютого росіяни намагалися увірватися до Ніжина, отримали відсіч від ЗСУ і окопалися у цьому селі: на базі школи створили штаб і госпіталь, жили у людських хатах, ховалися у погребах, техніку паркували у дворах. За цей час вбили три людини, одна – загинула від уламкових поранень.

Крапельниці на стінах, закривавлені матраци та покинуте брудне взуття. Такий слід по собі залишили російські військові в школі.

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіянФото: Суспільне

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіян

«Крапельниці ось були, ось тут лежали, матраци зразу лежали. Вже працівники школи трохи прибрали. Як можна жити і гідити? Я не знаю. Знищили, можна сказати просто, школу знищили. Меблі побили, станки побили, вікна повибивали. Варвари, просто варвари зайшли у село», – розповідає староста села Катерина Подолянко.

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіянФото: Суспільне

Катерина Подолянко

За місяць окупації не менш разючих змін зазнало і шкільне подвір’я. Тут росіяни окопували свою техніку. Глибина окремих ям сягає 2 метрів. Їх тут до десятка.

«Оце ж заривали свою техніку. Понаривали кругом школи. І отам! Котловани цілі. Вони рили цілодобово. Не зупинялися. Риють і риють, гуде і гуде. Окопувалися не на жарт. Думали довго тут буть», – каже Катерина Подолянко.

Разом зі школою до 31 березня під окупацією залишалися і жителі Великої Дороги. Більшість із них, навіть маючи можливість евакуюватися, залишалися в своїх будинках поки поруч не прилітав ворожий снаряд. Так сталося із 81-річним Миколою Шовкуном, який кількома днями раніше поховав дружину:

«Тут вже терпіння не було. Я за корову і з коровою пішов. Ну вони випустили 29 березня я пішов. Вже терпіти не можна було».

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіянФото: Суспільне

Микола Шовкун

У всіх пустих людських господах росіяни жили та ховалися від обстрілів ЗСУ, техніку паркували у дворах.У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіянФото: Суспільне

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіян

«Зайшли в хату і я ужаснулася. Це натуральні свині. Все побили, перевернули, повикидали. Меблі витягнули у погреб і позносили туди матраци. Там собі постелили. Видно, як бомбили, вони там ховалися. Одні чоботи їхні залишилися» , – говорить дочка Миколи Шовкуна Ірина.

За цей час у Великій Дорозі згоріли 17 будинків, ще близько 50 постраждали від обстрілів. Одна людина загинула від поранення уламками, трьох людей у власному будинку розстріляли із танка.

“Пішла на переговори, сповістила сільського голову, вони мене попросили, щоб хоч людей не ображали. Говорили: «Чого ви прийшли до нас? Що ви хочете від нас?». «Ми виганять нацистів!». «Які нацисти, де вони є? У нас нема таких людей». «Нас ніхто не зустрічав вогнем, — він сказав, — а Ніжин зустрів, значить там нацисти», – каже староста села Катерина Подолянко.

ЗСУ звільнили Велику Дорогу від російських військ 31 березня. На цей момент у селі залишалися 10 людей.У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіянФото: Суспільне

У школі – штаб і госпіталь, жили по хатах: село Велика Дорога під час окупації росіян

“Українська армія пришла, як ми пораділи, дак це ви не уявляєте. Я виходила і обнімала хлопців і казала «Дякую Богу, що ви прийшли, бо ми б уже не витримали», –розповіла Катерина Подолянко.

Нині до Великої Дороги поступово повертається життя: господарі склять вікна, лагодять паркани та прибирають будинки, а ще тут після місячної паузи знову вільно гуляють домашні тварини.

СУСПІЛЬНЕ ЧЕРНІГІВ

Джерело: uezd.com.ua
2022-04-16 21:08:04

Магазин Автозапчастин м.Ніжин