Місто і регіон

Збір та вивезення сміття… За що ми платимо? Що можна викидати і як?

АХТУНГ-111

Збір, вивезення, утилізація твердих побутових відходів один з головних факторів чистоти у місті та комфортного проживання його мешканців. Загальновідомо, що там, де живуть – не смітять. Але ми чомусь забуваємо цю просту істину. Періодично навколо нас з‘являються cтихійні сміттєзвалища, які не лише псують санітарно-екологічний стан міста, а і його зовнішній естетичний вигляд.

Щоб процес викидання сміття набув цивілізованого формату, спеціально були створені та затверджені Правила користування майданчиками для збору ТПВ. Всупереч цим Правилам, культурі поводження зі сміттям та здоровому глузду, деякі мешканці, можливо від власного невігластва, але створили свої «правила» викидати сміття яке схочу і де схочу. Головним аргументом при цьому є залізне ствердження: «Я ж плачу за сміття!». Крім того, ще й досі у мешканців Ніжина виникає багато питань та непорозумінь з приводу: як правильно викидати сміття, яке сміття можна викидати, а яке ні, куди подіти гілки, будівельне сміття, тощо. Тому спробуємо прояснити всі основні питання, які турбують ніжинців.

«Я плачу за сміття! Тому можу викидати все і всюди».

Таке ствердження деяких мешканців має під собою суцільно не вірну основу. Згідно спочатку вивчених, а потім затверджених норм накопичення, один мешканець Ніжина сплачує за те, що він викине своє сміття до спеціалізованого контейнеру з розрахунку:

  • Кожен мешканець багатоквартирного будинку сплачує щомісяця 19,95 грн за вивіз і захоронення ТПВ за 33,9 кг сміття на місяць, що в день складає 1,1 кг.
  • Кожен мешканець приватного сектору сплачує щомісяця 20,96 грн за вивіз і захоронення ТПВ за 37,8 кг сміття на місяць, що в день складає 1,2 кг.
  • Також, в оплату щомісячного платежу за послугу вивезення та захоронення побутових відходів входить оплата за викидання великогабаритних відходів до 2,7 кг і оплата за викидання ремонтних відходів у обсягу до 4,3 кг.

Тобто, кожен мешканець, за те, що він оплатив послугу, може викинути до баку близько 1 кг в день. Великогабаритних відходів можна викинути в місяць до 2,7 кг. (шафи, дивани, автозапчастини, велика та середня побутова техніка, тощо, аж ніяк не можуть мати таку вагу). Щодо викидання ремонтних відходів у обсязі до 4,3 кг в місяць, то кожен мешканець має право викинути, наприклад, близько півтори цеглини чи декілька дощок у місяць. Для порівняння: лист шиферу важить 23-32 кг.

Виникає резонне питання: як же зрозуміти деяких мешканців про те, що вони платять за сміття, тому можуть викидати все підряд і де прийдеться? Яким чином така вартість оплати за чітко визначений об’єм ТПВ може бути пов’язанана з гіллям після обрізання дерев, з опалим листям, з травою, з бадиллям, тощо?

«Що і куди я повинен викидати?».

На майданчику для збору твердих побутових відходів встановлено 2 типа контейнерів: 2-5 контейнерів для змішаного ТПВ та 1-3 (сітчасті) для відбору вторинної сировини. Відповідно, сміття яке накопичується у побуті вдома, обережно вкладається до пакету для сміття та викидається тільки у контейнери для змішаного ТПВ. Відходи з категорій: скло, метал, пластик, папір  – викидаються тільки до контейнерів для вторинної сировини.

 

«Якщо заборонили спалювати гілки та траву, куди я повинен це все дівати?»

Згідно Правил користування майданчиками для збору ТПВ, що розташовані на внутрішній стороні огорожі кожного майданчика, чітко вказано: «Викидати гілки, траву, бур’яни, опале листя, та інші органічні відходи з категорії «Сад-Город» дозволяється тільки в контейнери для змішаного збору ТПВ. Гілки перед викиданням обов’язково потрібно подрібнити до 50 см.

Категорично забороняється будь яке засмічення території майданчика ТПВ та прилеглої території ґрунтом, гілками, травою, ганчір’ям, будівельним сміттям та іншим сміттям, утвореним при виконанні відповідних робіт.

 

«Я приніс сміття до контейнерів, а вони заповнені вщент. Що робити?».

Якщо ви прийшли до майданчика викинути сміття у контейнери, а вони повністю заповнені, вихід є! При повному заповненні контейнерів для збору ТПВ, коли немає можливості викинути сміття, потрібно дочекатись, коли сміттєвоз вивантажить ТПВ з контейнерів, а потім спокійно викинути до порожніх баків. Зараз сміттєвози вивантажують сміття до 3 разів на добу з одного майданчика, тому потреби в довгому очікуванні немає.

 

«Я зробив/роблю вдома ремонт і маю будівельні відходи. У мене залишились старі непотрібні меблі та техніка. Я не хочу/не можу подрібнювати гілки та викидати їх до контейнерів. Куди я можу все це викинути?».

Для вирішення цих питань існує 2 шляхи:

  1. Будівельні рештки, старі меблі, техніку, сантехніку, гілки та інший непотріб можна самостійно вивезти до полігону ТПВ, заплативши при цьому досить невелику суму.
  2. Замовити послугу з завантаження та вивезення сміття спецтранспортом у комунального підприємства «ВУКГ» за адресою: м. Ніжин, вул. Чернігівська, 128.

 

«Я раніше постійно викидав гілки та інший непотріб біля або позаду майданчика і надалі буду так робити!»

Перш за все, слід зазначити, що немає у світі нічого постійного, це також стосується й ситуації з засміченням у Ніжині. Раніше можна було тихенько собі вивезти своє сміття та й викинути десь за містом, у полі, в посадці чи в лісі. Також існували великі стихійні смітники і в самому Ніжині, переважно у спальних районах міста та на околицях. Але все змінилось! Крім того, що такого роду засмічення поза законом і караються згідно чинного законодавства, комунальне підприємство «ВУКГ», спільно з відділом благоустрою та з залученням працівників поліції, розпочинають пошук та виявлення правопорушників з усіма відповідними наслідками для них. Тому перед тим, як виникне бажання десь посмітити, гарно подумайте про низку наслідків, а якщо все ж вирішили порушити, то чекайте в першу чергу оприлюднення ваших діянь, бо світлина ваша буде опублікована скрізь, а що може бути краще «міської слави» та громадського осуду.

Шановні ніжинці, давайте разом дбати і, саме головне, боротись за чистоту рідного міста, дотримуватись Правил користування майданчиками для збору ТПВ  та Правил благоустрою самим та навчати інших. Лише таким чином ми забезпечимо чистоту і порядок у Ніжині, а, отже, і якість комфортного проживання!

Джерело: Unenizh.org.ua

Close