Будівельні матеріали м.Ніжин Будівельні матеріали м.Ніжин
Новини Чернігова

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

У Чорнобильській зоні стартував проект зі збереження знакових туристичних об’єктів «Чорнобиль. Збереження».

Про це повідомила радниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України з питань розвитку зони відчуження та керівниця проекту Лала Тарапакіна під час пресконференції.

«За ініціативи Офісу Президента України, Міндовкілля спільно з Державним агентством з управління зоною відчуження у 2021 році ми розпочинаємо роботу зі збереження та відновлення найголовніших туристичних магнітів. З кожним роком інтерес до Чорнобиля тільки зростає, ми все більше приймаємо відвідувачів. Дуже багато іноземців прагнуть на власні очі побачити ці місця. Режисери надихаються та створюють культові фільми. Але на жаль, час не грає на користь місту та самим пам’яткам. Саме тому ми, не гаючи часу, розпочинаємо цей проект», – розповіла Лала Тарапакіна.

Для цього вже обрали об’єкти. Цього року планується розробка проекту реновації будівель. Наступного року – будівельні та ремонтні роботи.

Кафе «Прип’ять»

Культове місце для всіх припятчан, які полюбляли святкувати тут дні народження. Надворі можна було придбати газовану воду та квас. Саме тут в 1977 році будівельники відзначали пуск першого енергоблоку Чорнобильської АЕС. В ньому збереглася мозаїка, яка являє собою вітраж на склі, саме її хочуть відновити.

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

Та зробити будівлю загалом безпечною, тобто укріпити фундамент, стіни та дах. Кафе пов'язано з будівлею річкового вокзалу навісом, яке має напівкруглу форму. Тому тут пасажири проводили час в очікуванні швидкохідних пасажирських катерів на підводних крилах «Ракети» або «Метеора». Реставрацію набережної також планують надалі.

Автовокзал

Тут планують укріпити будівлю та відновити скляне покриття, аби можна було безпечно заходити всередину.

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

Дах 16 – поверхівки

Тут запланували зробити великий оглядовий майданчик. В цьому домі знаходиться житло Володимира Правика, героя Чорнобиля, одного з перших пожежників які приїхали приборкати аварію на 4 енергоблоці. Його квартиру також планують відновити.

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

Загалом на реновацію об'єктів у Зоні в цьому році виділили 30 мільйонів.

Крім того, в рамках проекту «Чорнобиль. Інфраструктура» планують зробити: санітарні зони (туалети), всеосяжну систему відеоспостереження та провести реконструкцію контрольно-пропускного пункту «Дитятки».

У подальші роки заплановано створення музею на території ЗГРЛС «Дуга», консервація готелю «Полісся», кінотеатру «Прометей», басейну «Лазурний» та інших туристичних магнітів.

«Чорнобиль. Подорож»

Чудова новина для всіх чернігівців, культова мультимедійна VR виставка «Чорнобиль. Подорож» яка експонувалася у Києві на ВДНГ переїхала до Славутича. Вона складається з 7 смислових блоків та розповідає про аварію, світову реакцію, історії людей та майбутнє Чорнобиля. Відтепер переглянути експозицію стало ще легше та швидше, адже доїхати з Чернігова можна менше, аніж за годину. Щоправда, зробити це буде можливо через 2 – 3 місяці. Про це повідомив міський голова Славутича Юрій Фомічев.

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

«Виставка вже у місті. Зараз ми працюємо над тим що б якнайшвидше відновити всі експонати. Для цього нам знадобиться деякий час, але можу запевнити на 100 відсотків вона буде працювати через 2-3 місяці», – розповів мер.

Зберегти, відновити, розвивати – усе про глобальний проект у зоні відчуження

До речі, у краєзнавчому музеї міста Славутича і Чорнобильської АЕС працює виставка «За мить до». Яка являє собою кімнату жителя Прип’яті того періоду. В ній зібрані меблі, техніка та речі якими користувалися до аварії. Експонати у кімнаті постійно оновлюся, адже їх всі приносять з власного побуту колишні припятчани.

Небезпечне сталкерство – бути чи не бути?

Верховна Рада 4 липня прийняла у першому читанні законопроект №4156 щодо посилення відповідальності за порушення вимог режиму радіаційної безпеки у Чорнобильській зоні.

Зараз штраф за незаконне відвідування складає 400-500 гривень, прийнятий законопроект передбачає підвищення покарання в розмірі від 1-2,5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-42,5 тис. грн) або кримінальну відповідальність – обмеження волі на строк від 1 до 3 років.

У ДАЗВ на такі зміни давно чекають та підтримують, пояснюючи це в першу чергу безпекою для самих сталкерів.

«Ми не романтизуємо сталкерство. Закон повинен працювати для всіх. Я думаю, ви самі бачили в мережі відео, де такі люди втрачають розум та йдуть до санчастини, лізуть до підвалу та міряють одяг пожежників. Вони проникають до сховищ радіоактивних відходів, наприклад, пункту «Буряківка». Хтось виносить з зони радіоактивні «сувеніри». Це все дуже небезпечно для життя, як самих сталкерів, так і їх родин. З 2017 року в зоні відчуження пропало безвісті 5 людей, з них 3 самосели й 2 реальні сталкери. Тут проживають дикі тварини – вовки, ведмеді, кабани та плазуни. Ризики великі й це треба припиняти», – зазначив перший заступник голови ДАЗВ Андрій Пляцко.

Водночас розуміють, що є нелегали, які також приносять користь для зони відчуження.

«Безумовно, є багато позитивних прикладів серед сталкерів. Коли вони бачать, що на ЛЕП висить суха гілка, яка може спричинити пожежу, тут вони роблять вибір – зателефонувати поліції та повідомити, а це значить бути спійманими, або в зоні почнеться лихо. Є приклади, коли вони відновлюють кімнати чи певні експонати. Знову ж таки, все повинно бути під контролем. Ми ще не знаємо який формат співпраці можна запропонувати. Але ми тільки за офіційні візити, з накопичувачами та з чітким планом роботи», – розповів директор «ЧорнобильТур» Ярослав Ємельяненко.

Загалом, всі очікують на друге читання яке планується на вересень 2021 року, тоді й стане відома доля нових поправок та змін до законопроекту №4156.

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
19.08.2021

Залишити відповідь