Новини Чернігова

Зберегти не можна демонтувати: пристрасті навколо мозаїки на Міському палаці культури не вщухають

Зберегти не можна демонтувати: пристрасті навколо мозаїки на Міському палаці культури не вщухають

Днями стало відомо, що у рамках термомодернізації Міського палацу культури у Чернігові збираються позбавитися від мозаїчного панно, яке прикрашає будівлю вже 50 років.

Першими забили на сполох у спільноті Ukranian Modernism, де минулого тижня оприлюднили пост з вимогою до влади зберегти історичну мозаїку.

Потім відомий чернігівський історик Ігор Кондратьєв написав петицію, в якій теж звернувся до можновладців з проханням змінити проект реконструкції палацу, щоб залишити історичну мозаїку на фасаді, яка, за його словами, була перша в місті.

Ба більше, лист із проханням зберегти цю та інші мозаїки радянської доби міському голові Владиславу Атрошенку 21 лютого відправила Олена Загребіна – координаторка спільноти «Чернігів Монументальний». Каже, проблема в тому, що нині подібні мозаїки не мають статусу пам’яток культури чи архітектури.

Нині Олена Загребіна в архівах шукає автора панно на Палаці культури. Їм міг бути відомий український художник-бойчукіст Григір Довженко. Саме він прикрасив 180 будинків у Новій Каховці «кам’яними вишиванками». Якщо автором мозаїки в Чернігові був він, це б спростило процедуру надання мозаїці статусу пам’ятки, каже Олена Загребіна.

Нагадаємо, термомодернізацію палацу культури у Чернігові розпочали у 2018 році. На сьогодні на ремонт витратили 13 мільйонів гривень. За ці гроші замінили покрівлю, утеплили частину підвальних приміщень, почали утеплювати металевими пластинами фасад та встановили нові вікна.

В цьому році на завершення ремонту планують виділити ще 7 мільйонів гривень. Начальник управління капітального будівництва міськради В’ячеслав Почеп каже: демонтувати мозаїку під час проведення робіт неможливо.

«Вона нанесена у вигляді окремого шару штукатурки, у яку вкраплені кольорові камінчики. Тому проектом не передбачений демонтаж. Він не можливий в теорії», – говорить В’ячеслав Почеп.

За словами заступника начальника управління капбудівництва міськради Олександра Макарова, роботи з утеплення відновлять приблизно через місяць і розпочинатимуть з інших сторін фасаду. Тим часом проектант має запропонувати варіанти збереження мозаїки.

«Ми взяли поки паузу, будемо намагатися зрозуміти. Чи є можливість її зберегти в якомусь вигляді», – каже В’ячеслав Почеп.

За матеріалами — Суспільне.UA

Джерело ВИСОКИЙ ВАЛ
26.02.2020

Facebook
Close