«Залізний полігон», «Армія+», ID-картки та хмарні сервіси: як цифрові технології оптимізують управління ЗСУ

Ключовим чинником підвищення ефективності управління Збройними Силами України є автоматизація.
Впровадження сучасних інформаційних систем, ID-карток та хмарних сервісів охоплює всі напрями діяльності — від кадрового обліку до медичного та логістичного забезпечення. Це істотно прискорює процеси управління, документообігу та підтримки військовослужбовців у бойових і тилових умовах.
Програмне забезпечення SAP S/4HANA із функціональними модулями для автоматизації логістичних процесів, електронна медична картка постраждалого, сервіс на сайті «Залізний полігон» для отримання заявок від виробників на проведення випробувань зразків озброєння та військової (спеціальної) техніки — лише частина цифрових рішень, які оптимізують управління ЗС України.
Цифрові рішення як основа ефективного управління ЗСУ
Створення ефективної системи управління Збройними Силами України як основи системи управління силами оборони держави є одним із пріоритетних завдань щодо забезпечення підвищення ефективності управління військами (силами).
У межах цієї роботи здійснюється супроводження створення автоматизованих систем управління як складових Єдиної автоматизованої системи управління Збройними Силами України, а також супроводження впровадження інформаційних (автоматизованих) інформаційно-комунікаційних систем, програмно-апаратних комплексів та комп’ютерних програм.
Важлива роль у реалізації цього завдання належить комплексній автоматизації за напрямом забезпечення життєдіяльності військ (сил).
Хмарні технології та ID-картки: автоматизація кадрового обліку
Так, автоматизація процесів підтримки та забезпечення діяльності Збройних Сил України за напрямом кадрового обліку здійснюється шляхом використання системи обліку особового складу ЗС України, яку наказом Міністерства оборони України у 2019 році прийнято на озброєння.
Ця система призначена для підтримки єдиного автоматизованого персонального, штатно-посадового та статистичного обліку військовослужбовців на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях військового управління.
Водночас, з метою ведення обліку військовослужбовців у військових частинах на тактичному рівні управління та в умовах постійного переміщення військових частин розробляється інформаційно-комунікаційна система адміністративних процесів військової частини.
Зазначена інформаційно-комунікаційна система спроєктована за новими архітектурними принципами і її розгортання планується на хмарній інфраструктурі Збройних Сил України без побудови стаціонарного об’єкта інформаційної діяльності у військовій частині.
Також важливо зазначити, що у Збройних Силах України здійснюються заходи щодо запровадження ID-картки військовослужбовця і одночасно ведуться роботи стосовно визначення дизайну, методів та засобів захисту ID-картки. Крім того, заплановано поетапний перехід від паперових документів до ID-картки військовослужбовця.
Автоматизація підготовки військовослужбовців
Слід зазначити, що за напрямом автоматизації процесів підготовки у Збройних Силах України триває розробка спеціальної комп’ютерної програми.
На цей час функціонал цієї програми насамперед спрямований на автоматизацію процесів підготовки в навчальних центрах Збройних Сил України.
При цьому планується, що результати підготовки військовослужбовців у навчальних центрах будуть заноситись в електронні особові справи військовослужбовців та зберігатись протягом всього строку їхньої служби.
SAP S/4HANA для автоматизації логістичних процесів
Автоматизація процесів логістичного забезпечення на оперативному та стратегічному рівнях управління Збройних Сил України реалізується за допомогою інформаційно-комунікаційної системи управління логістичним забезпечення, до складу якої входить програмне забезпечення SAP S/4HANA із функціональними модулями, які забезпечують облік матеріально-технічних засобів за службами забезпечення Збройних Сил України.
Автоматизацію логістичних процесів на тактичному рівні у Збройних Силах України планується здійснювати шляхом розробки та впровадження спеціальних комп’ютерних програм управління процесами служб забезпечення.
На цей час започатковано процес створення спеціальних комп’ютерних програм за напрямом діяльності продовольчої, речової служб та служби пально-мастильних матеріалів.
Передбачається, що дані, які опрацьовуються за допомогою спеціальних комп’ютерних програм, будуть агрегуватись в інформаційно-комунікаційній системі управління логістичним забезпеченням. Саме така взаємодія дозволить побудувати повну вертикаль управління логістичними процесами у Збройних Силах України.
Єдина медична інформаційна система та електронна картка постраждалого
Порушуючи питання автоматизації процесів медичного забезпечення в Збройних Силах України, варто зазначити, що у Збройних Силах України використовується інформаційно-комунікаційна система за напрямом медичного забезпечення, яку відповідним наказом Міністерства оборони України введено в експлуатацію 2024 року.
Ця інформаційно-комунікаційна система призначена для автоматизації збору, зберігання, обробки та надання кінцевому користувачу необхідної інформації про стан здоров’я військовослужбовців Збройних Сил України, що отримують медичну допомогу в закладах охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, та надану їм медичну допомогу, а також для автоматизації інших процесів медичного забезпечення.
Варто зазначити, що в медичній інформаційній системі Збройних Сил України реалізовано заповнення електронної первинної облікової документації «Картка постраждалого», форма якої затверджена відповідним наказом Міністерства оборони України.
Отже, автоматизація заповнення «Картки постраждалого», яка замінила Форму 100 радянських часів, надає більше інформації про поранення військовослужбовця і дозволяє значно знизити час на визначення подальшого лікування пораненого військовослужбовця, коли його доставлено до закладу охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України.
Електронні рішення для управління бюджетом і бухгалтерією
Водночас у Збройних Силах України тривають заходи щодо автоматизації процесів фінансово-господарської діяльності.
З метою організації ефективного управління фінансовими ресурсами, інформаційної підтримки процесів прийняття управлінських рішень з питань використання бюджетних коштів, підвищення якості процесів бухгалтерського обліку, складання, узагальнення та аналізу звітності у фінансових органах однієї із структур Збройних Сил України та підпорядкованих військових частинах впроваджується інформаційно-комунікаційна система щодо ведення бюджетного процесу.
«Залізний полігон» — автоматизація випробувань військової техніки
Серед іншого, за напрямом наукової діяльності розроблено програмне забезпечення та створюється інформаційна система для супроводження процесів випробувань зразків озброєння та військової (спеціальної) техніки.
У межах цього проєкту розроблено сервіс, який реалізовано на сайті «Залізний полігон» для отримання заявок від виробників на проведення випробувань зразків озброєння та військової (спеціальної) техніки, які розроблено в ініціативному порядку.
Також використовується інтеграційна платформа, яка застосовується у сфері організації, координації та управління інноваційною діяльністю у Збройних Силах України.
Зазначена інтеграційна платформа, крім всього, призначена для автоматизації основних процесів інформаційного забезпечення інноваційної діяльності із Фондом розвитку інновацій (кластер для розвитку Defense Tech в Україні — Brave1).
«Армія+» та електронний документообіг
Для цифровізації документообігу у Збройних Силах України прийнято на озброєння систему електронного документообігу Міністерства оборони України та Збройних Сил України.
Система забезпечує можливість швидкого обміну відкритою інформацією між органами військового управління та військовими частинами Збройних Сил України, має інтеграцію з Державним вебпорталом електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони «Армія+» для пришвидшення обробки рапортів військовослужбовців.
На цей час триває робота з масштабування системи електронного документообігу для забезпечення створення, підписання й проходження документів виключно в електронній формі. Застосовується механізм використання кваліфікованих електронних ключів для підписування документів.
Значення автоматизації в умовах війни
Отже, з початком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України процеси автоматизації підтримки та забезпечення діяльності Збройних Сил України значно набрали обертів.
На сьогодні автоматизація процесів підтримки та забезпечення діяльності Збройних Сил України, а також розвиток електронних сервісів для військовослужбовців мають досить широкий спектр та охоплюють основні процеси підтримки та забезпечення діяльності Збройних Сил України.